11 İli yıkan deprem felaketinde 20’inci gün! 44 bin 218 can kaybı

11 İli yıkan deprem felaketinde 20’inci gün! 44 bin 218 can kaybı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Mersin, Samsun, Trabzon ve Türkiye’nin güney ve doğusunda hissedildi. Deprem sonrasında en büyüğü 7,6 olmak üzere bir deprem daha meydana oldu.

Depremlerde 44 bin 218 kişi hayatını kaybetti, 108 bin 68 kişi de yaralandı. 6 bin 444 binanın da yıkıldığı belirtildi. Depremde şu ana kadar açıklanan ölü sayısı 17 Ağustos 1999 Gölcük depremindeki ve 33 bin kişinin öldüğü Erzincan depremindeki ölü sayısını geçti. Felaketin ardından 10 il afet bölgesi ilan edilirken, depremin 10’uncu gününde Elazığ da afet bölgesi ilan edildi.

Sivas Gürün Afet Bölgesine dahil edildi

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “5’in üzerinde artçı sarsıntılar hissedebiliriz. Vatandaşlarımız hasarlı binalardan uzak durmalı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 8 bin 550 artçı sarsıntının meydana geldi. 4 ayda kaydedilecek deprem sayısı, 17 günde gerçekleşti.” dedi. Tatar, Sivas’ın Gürün ilçesinin afet bölgesine dahil edildiğini duyurdu.

“Artçı sarsıntınlar 6 ve üzerine çıkabilir”

AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, afet bölgesindeki artçı sarsıntıların 6 bin 40 ulaştığını belirterek, “Artçı sarsıntılar devam edecek. Bir bölümü 6 ve üzerine çıkabilir. Hasarlı binalara girilmemesi büyük önem taşıyor. 4 ayda kaydettiğimiz deprem sayısını 13 günde kaydettik. Her 3-4 dakikada bir artçı sarsıntı meydana geliyor” dedi.

830 bin 806 binada hasar tespiti yapıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, deprem bölgesinde 830 bin 806 binada hasar tespitinin yapıldığını, 105 bininin yıkılmış, yıkılacak veya ağır hasarlı olarak saptandığını bildirdi.

Elâzığ da afet bölgesi ilan edildi

Elâzığ kenti de depremin 10. gününde afet bölgesi ilan edildi. Böylece afet bölgesi ilan edilen il sayısı 11’e yükseldi. Elazığ’da 100 binanın ağır hasarlı olduğunu ve yıkılacağını aktarmıştı.

Adana’da arama kurtarma çalışmaları sona erdi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri olan Adana’da arama kurtarma çalışmalarının sona erdiği duyuruldu.  Enkazlardan 34 vatandaşımız çıkarıldık. 418 vatandaşımız yaşamını kaybetti.

97 kişi ‘Yağma’dan tutuklandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede gerçekleşen hırsızlık, yağma, dolandırıcılık olaylarına ilişkin soruşturmalarda 11 ilde 97 şüphelinin tutuklandığı bildirildi.

Kahramanmaraş’ta cenazelerin kimlik tespiti için kan alma merkezleri kuruldu

Kahramanmaraş’ta kimliği tespit edilemeyen cenazelerle ilgili, enkazda yakınlarını kaybeden vatandaşların DNA testine ilişkin numunelerinin, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile Necip Fazıl Şehir Hastanesi Başhekimliği’ nde kurulan merkeze verilebileceği bildirildi.

Açıklamada, “Cenazelerini bulamadığını belirten kişilerin birinci derecede yakınlarından kan örneklerinin alınması, alınan örneklerin kimliklendirmeye esas olmak üzere karşılaştırılması için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile Necip Fazıl Şehir Hastanesi Başhekimliği’ nde 24 saat çalışma esaslı kan örneği alma merkezleri kurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

10 İlde okulların açılacağı tarih belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 71 ilde 20 Şubat 2023’te okulların açılacağını duyurdu. Özer, depremde yıkım yaşanan 10 ilde ise 1 Mart 2023’e kadar eğitime ara verildiğini ve 1 Mart’ta eğitime devam edilip edilmeyeceğine karar verileceğini söyledi.

 

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir