1954 Doğumlu !

1954 Doğumlu !

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama bir zarafet timsali Almanya Şansölyesi Dr. Angela Dorothea Merkel, yakında koltuğunu bırakacak. Ne kadar akıl dolu örnek bir davranış. Son derece sade olan yaşamını bir apartman katında sürdürmekte. Kendisi 17 Temmuz 1954 doğumlu. Çok iyi Rusça ve İngilizce bilen bir kadın.  2005 yılında Almanya Şansölyesi seçildiği tarihte Almanya’nın, Dünya Bankası bilgilerine göre, yıllık gelir toplamı 30,120 milyar dolar olarak verilmektedir. Aynı verilerde 2005 yılı için Almanya’nın GSYİH   Euro 2,253 milyar  olarak kayıtlı. 2005 yılı için Almanya’da büyüme 0.8 % olduğu söylenmekte. Bu değerler Bayan Merkel’in işbaşına geldiği tarihleri içermekte. Yine aynı tarihlerde Almanya’nın enflasyon değerleri tüketici fiyatları ile % 2. Yanlış okumadınız sadece yüzde 2. Ülkenin mal ihracatı 1,016.4 miyar dolar iken, mal ithalatı 801 milyar dolar olarak verilmekte. Cari hesap fazlası 119.8 milyar dolar olarak kayıtlı dünya bankası verilerinde. Sizin de dikkatinizi çekti değil mi?

Aradan geçen 16 yılda Kibar Şansölye Angela Merkel ülkesine ne kazandırmış diye merak etmişsinizdir mutlaka. Yine Dünya Bankası verilerinden birkaç değer vereyim. 2019 senesi verilerinde Almanya’nın yıllık geliri 47,786 milyar Euro’ya çıktığını yazmakta. Yaklaşık  %30 ülke gelirinde bir artma olmuş. Birçok ekonomik, enerji ve sanayi krizine rağmen Almanya‘nın 2019 senesi GSYİH  değeri 2,253 den 3.963 milyar dolar seviyesine gelmiş. Yine 16 yılın sonunda ihracatı 1,557 milyar dolar olurken ithalatı 1,287 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Cari ticaret hacim fazlası 269 milyar dolar olarak gözükmekte. İş başına geldiği tarihte bu ticaret fazlası da, geçtiğimiz 16 yılda, 2 katından daha yukarıya çıkmış.

1950 li senelerde Almanya 2 dünya savaşından çıkmış, harap ve yıkık şehirleri, yok edilmiş sanayisi vardı. Türk işçileri bu ülkenin kalkınmasına büyük katkıları oldu. Halen 3 milyondan fazla Türk, bu ülkede yaşamakta olduğunu unutmamamız gerekir. Almanya’nın Türkiye ile ticaret hacmi üzerinde de konuşmak doğru olmayabilir. Bizim için denge hiçbir zaman artıya geçememiş, hep biz eksi – 4-5 milyar  dolar seviyesinde kalmışız. Bu arada Almanya’da son 16 senede enflasyon % 2 den % 0.8 gerilemiş.

Bu değerleri kendi ülkemde bu yaşa kadar hiç görmedim. Hani ülkemdeki % 19.78 enflasyon ne zaman % 1 değerine yaklaşır, onu bilemiyorum, ancak bizdeki savurganlık böyle devam ederse, sadece hayallerimizi süsleyebilir diye düşünmekteyim. Kışlık Saraylar, Yazlık Saraylar, lüks içinde uçaklar, yüzlerce zırhlı araçlar, beş – on yerden maaşlar oldukça bizim yönetim bu değerleri hayal bile edemez. Almanya’nın Türkiye ile ticaret hacmini burada bahsetmek istemiyorum.

Almanya Başbakanı mütevazı apartman dairesinde oturup, Başbakanlık konutundan ülkesini 16 yılda % 30 zenginleştirmiş. Ekonomisini % 30 geliştirmiş, ihracatı 500 milyar dolar kadar artıran bir mütevazı Başbakan, Angela Merkel aslında Quantum fiziği üzerinde doktora yapmış bir kadın. Birçok araştırması uluslararası bilim dergilerinde yayınlanmış mutena bir değer, Dr. Angela Merkel.

Yakın bir tarihte birçok ülkeleri ziyaret ederek, ülke yöneticilerine veda ziyaretinde bulunacak. Bu arada Türkiye’ye de gelip, Cumhurbaşkanını ziyaret edecek. Belki 16 yıllık zaman içinde Almanya da yaşayan Türklerin Dr. Angela Merkel’e verdiği desteğe teşekkür için midir bilinmez. Ancak şu bir hakikat, Ekim 21’de tarifeli bir uçakla gelip döneceğini düşünmekteyim. Arjantin’e bile G-20 toplantısına tarifeli uçakla giden zarafet timsali Bayan Merkel’i örnek almak gerekir.

Almanya’nın birde Cumhurbaşkanı var. Görgüsüzler gibi beş – on uçağı, yazlık kışlık sarayları falan yok. Birçok insan Almanya Cumhurbaşkanı olan Frank Walter Steinmeier ismini bile hatırlamaz. Kendisi uluslararası toplantılarda Almanya’yı temsil eder. Bay Steinmeier in ne kadar maaş aldığını biliyor musunuz? Kanımca tahmin ediyorsunuzdur, tam tamına  Euro 25.000.00 almakta. 2019 senesinde Hem Cumhurbaşkanına hem de Başbakan Angela Merkel ‘in maaşına zam yapıldı Almanya da. Ne kadar olduğuna dair tahmininiz var mı? Angela Merkel’in maaşına Euro 600.00 ve Cumhurbaşkanı Steinmeier’e Euro 660.00 zam yapıldı. Ekonomide ülkelerini getirdikleri yeri göz önüne alırsanız, ne kadar mütevazı bir yaşam düzeyindeler.

Bizim de bir Cumhur’umuz var, o da 1954 doğumlu. 16 sene evvel Türkiye’de enflasyon değeri tüketici olarak %7.72, toptan ise %2.66 iken, bu gün geldiğimiz noktada % 19.58. Türkiye 2005 yılında cari fazlası olmayan, açığı çok bir ülke olarak $ 20.980 milyar dolar açığı bulunmakta idi. Gelelim 15 yıl sonrasına, yıllık ortalama olarak 47 milyar dolar cari açığımız bulunmakta. Yani cari açığımız katlanarak artmış durumda.

Muasır medeniyetler seviyesini hedefliyorsanız eğer, bu seviyede bulunan ülkelerden örnek alın, yapamasanız bile en azından hedefiniz olsun diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Yazar Metin Atamer, Ankara, 10 Ekim 2021

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir