2022-2023 Dönemi İki Yıllık İşbirliği Anlaşması hazırlık çalışması…

2022-2023 Dönemi İki Yıllık İşbirliği Anlaşması hazırlık çalışması…

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üye ülkelerde kurmuş olduğu ülke ofisleri aracılığıyla ev sahibi ülkede işbirliği anlaşmasına dayalı çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda, 2022-2023 yıllarını kapsayan iki yıllık süre için Bakanlığımız ile DSÖ Avrupa Bölge Ofisi arasında İki Yıllık İşbirliği Anlaşmasının (BCA) Sağlık Bakanlığınca değerlendirmeleri sonucunda imzalanacaktır.

Söz konusu Anlaşma ile Sağlık Bakanlığının öncelikli çalışma alanları kapsamında BCA konuların ele alınması amacıyla DSÖ Ülke Ofisi Başkanı Dr. Batyr Berdyklychev’in katılımlarıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ve TİTCK’nın katılımlarıyla 22 Kasım 2021 tarihinde AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde değerlendirme toplantısı yapılmıştır.

DSÖ ile Türkiye arasındaki ilişkiler DSÖ’nün kuruluş tarihi olan 7 Nisan 1948 tarihi ile başlamaktadır. DSÖ ile Türkiye arasındaki en önemli anlaşmalar ile 1986 yılından itibaren düzenli olarak her iki yılda bir yapılan ‘‘Orta Dönem İşbirliği Programları’’ ve daha sonra isim değiştiren “İki Yıllık İşbirliği Anlaşmaları’’ imzalanarak, DSÖ ile Sağlık Bakanlığı arasındaki ilişkilerin hem sürdürülebilir olması hem de düzenli bir plan ve program çerçevesinde yapılması hedeflenmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın DSÖ Avrupa Bölge Ofisi ile ortak yürüttüğü işbirliği programları, 1986-1987 döneminden itibaren ikişer yıllık sürede tamamlanacak şekilde “Orta Dönem İşbirliği Programları” olarak hazırlanmış, Türkiye’nin öncelikleri ile DSÖ’nün tüm Dünya’da uyguladığı programlara paralel şekilde yürütülmüştür.

Her iki yılda bir yürütülen bu çalışmaları sonuncusu da  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge arasında “2020-2021 İki Yıllık İşbirliği Anlaşması” 02 Nisan 2020 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir