2022 Dünya Ruh Sağlığı Raporunu yayınladı.

2022 Dünya Ruh Sağlığı Raporunu yayınladı.

Dünya Ruh Sağlığı Günü, topluluk duygumuzu benimsememiz ve ruh sağlığımızı normalleştirmemiz için bir fırsattır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 10 Ekim 2022 tarihinde, çığır açıcı ruh sağlığı çalışması olan  2022 Dünya Ruh Sağlığı Raporu’nu yayınladı.

Rapor, ruh sağlığının dönüştürülmesinde dünyayı destekleme azmi ve hırsında olan hükümetler, akademisyenler, sağlık profesyonelleri, sivil toplum kuruluşları ve diğerleri için bir plan sunuyor.

Raporun kapsadığı yaygın konulardan biri damgalamadır. Ruh sağlığı sorunları olan kişilere yönelik her yerde yapılan damgalama, ayrımcılık ve insan hakları ihlalleri topluluklarda ve tedavi veren merkezlerde yaygındır. Ruh Sağlığında Damgalanma ve Ayrımcılığı Sona Erdirmek için Lancet Komisyonunun, 10 Ekim 2022 tarihinde yayınladığı çalışma olumlu karşılandı, ancak nasıl bir fark yaratacak?

Damgalanma (Stigma) çok değişik yöntemlerle ortaya çıkar. Bunu genellikle birbirimize nasıl davrandığımızla eşitleriz. Ancak bu, sorunun sadece bir kısmını temsil ediyor; Bireyin zihinsel sağlık ıstırabıyla içselleştirilen kişisel utanç, sessiz bir sorundur. Ruh sağlığı (akıl sağlığı) ve onun çok sayıda farklı seyreden durum hakkında konuşmayı normalleştirmeliyiz çünkü damgalama, tüm akıl sağlığı koşullarının bağlandığı zincirdir.

DSÖ’nün 10 Ekim 2022 tarihinde yayınladığı “Dünya Ruh Sağlığı Raporu” nun güçlü yönlerinden biri, ruh sağlığı sorunları yaşayan insanların çeşitli hikâyelerini içermesidir. Azim ve hayatta kalma hikâyelerini paylaşan 30’dan fazla kişiye minnettarız. Hikâyelerini anlatmaktaki cesaretleri övgüye değer ve alçakgönüllü; onlarınki gibi daha fazla deneyimi dinleyerek, nasıl daha iyi destek sunacağımızı ve konuşmaları nasıl normalleştireceğimizi öğrenebiliriz.

İşyerlerinde ruh sağlığına  ilişkin son DSÖ yönergeleri için de geçerlidir Depresyon ve anksiyete nedeniyle yılda yaklaşık 12 milyar iş günü kaybedilen yeni Kılavuz İlkeler, işyerinde ağır iş yükleri, olumsuz davranışlar ve işyerinde sıkıntı yaratan diğer faktörler gibi ruh sağlığına yönelik risklerin üstesinden gelmek için eylemler önermektedir.

Her hafta, kişisel ve toplu ruh sağlığımıza yeni bir meydan okuma getiriyor – çatışma, hastalık ve iklim, ruh sağlığımızda yeni bir tür dayanıklılık gerektiriyor. Anlatmadan ve anlamadan çatlakları kaydetmeye devam edeceğiz.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü için DSÖ’nün üzerinde önemle durduğu dört öncelik vardır:

1. Ruh sağlığı hizmetlerini finanse edin, Ülkelerin sağlık hizmetleri bütçelerinin % 2’sinden daha azını ruh sağlığı hizmetlerine harcadığı tahmin edilmektedir. 2019’da yaklaşık bir milyar insanın zihinsel bir bozuklukla yaşadığı düşünüldüğünde, hizmetlerin yürütülmesi için radikal bir şekilde yetersiz kaynakları arttırmak gerekli.

2. Kendimizi ve bize hizmet sunan bilim insanlarımızı ruh sağlığı anlayışıyla geliştirin, kişisel deneyimleri ve nasıl destek sağlanacağını anlayın.Bunun için DSÖ Kaliteli Ruh Sağlığı e-eğitimine başlamak için harika bir yerdir. Bu eğitim, ruh sağlığı ve ilgili hizmetlerde bakımın kalitesini iyileştirmek ve psikososyal, zihinsel ve bilişsel engelli kişilerin haklarını geliştirmek için tasarlanmıştır.

3. Kendi ruh sağlığımızı korumaya ve geliştirmeye öncelikverilmesi, çalışanların gelişmesini sağlamak için işyeri uygulamalarını analiz edin ve ruh sağlığı için güçlü bir toplum bakımının olmasını sağlayın.

4. Ruh sağlığı koşullarıyla ilgili deneyimli ve birikimli insanların söylemlerini dikkate alın ve dinleyin. Deneyimleri bize onları en iyi nasıl destekleyeceğimizi ve onlara nasıl bakacağımızı öğretecektir.

Ruh sağlığı koşulları genellikle acı vericidir ve ne yazık ki damgalanma sadece bu sıkıntıyı artırır. Bu yılın Dünya Ruh Sağlığı Günü temasının bilge sözlerini benimseyelim ve Ruh Sağlığını ve Ruhsal İyilik Halini Küresel bir Öncelik Haline Getirelim”

Haber, Bekir Metin, 10 Ekim 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir