2023 Dünya Tüberküloz Günü’nde: DSÖ, Genel Direktörü tüberkülozla mücadeleyi anlattı.

2023 Dünya Tüberküloz Günü’nde: DSÖ, Genel Direktörü tüberkülozla mücadeleyi anlattı.

2000 yılından bu yana TB’yi sona erdirmeye yönelik küresel çabalarla 74 milyon hayat kurtarıldı.

2021’de 10,6 milyon kişi verem hastası oldu. 2021’de 1,6 milyon kişi veremden öldü.

2023 Dünya Tüberküloz “Verem” (TB) Günü, ‘Evet! TB’yi bitirebiliriz!’, umut uyandırmayı ve üst düzey liderliği, artan yatırımları, yeni DSÖ tavsiyelerinin daha hızlı benimsenmesini, yeniliklerin benimsenmesini, hızlandırılmış eylemi ve TB salgınıyla mücadele için çok sektörlü iş birliğini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu yıl, 2023 Birleşmiş Milletler TB Üst Düzey Toplantısında görünürlüğü ve siyasi taahhüdü artırma fırsatlarıyla kritik bir yıl.

Dünya Verem Günü’nün odak noktası, ülkeleri TB konulu 2023 BM Üst Düzey Toplantısına giden yolda ilerlemeyi hızlandırmaya teşvik etmek olacak. DSÖ ayrıca, üye devletleri ilaca dirençli TB için DSÖ tarafından önerilen daha kısa tamamen oral tedavi rejimlerinin piyasaya sürülmesini hızlandırmaya çağıran ortaklarla bir harekete geçirme çağrısı yayınlayacaktır.

Dünya Verem Günü, verem hakkında farkındalığı artırmak ve küresel salgını sona erdirme çabalarını artırmak için her yıl 24 Mart’ta kutlanır ve TB’ye neden olan bakterinin keşfedildiği 1882 günü münasebetiyle kutlanır.

Bu konuda DSÖ tarafından hazırlanan video mesajı 

DSÖ, Genel Direktörünün tüberkülozla mücadeleye yönelik amiral gemisi girişimini hızlandırıyor

Dünya Verem Günü münasebetiyle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), TB’yi sona erdirmeye yönelik hızlı ilerlemeyi desteklemek için DSÖ Genel Direktörü’ nün (DG) 2023’ten 2027’ye kadar olan dönemde, tüberkülozla ilgili Amiral Gemisi Girişimi’nin genişletilmiş kapsamını duyuruyor.

Tüberküloz, her yıl 1,6 milyon ölüme neden olan ve aileler ve topluluklar üzerinde muazzam etkilerle milyonlarca kişiyi daha etkileyen, dünyanın en bulaşıcı öldürücülerinden biri olmaya devam ediyor. Silahlı çatışma, gıda güvensizliği, iklim değişikliği, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık gibi devam eden krizlerle birleşen COVID-19 salgını, TB ile mücadelede yıllarca kaydedilen ilerlemeyi tersine çevirdi. Geçen yıl, yaklaşık yirmi yıldır ilk kez, DSÖ, ölümlerdeki artışın yanı sıra, verem ve ilaca dirençli verem hastalarının sayısında bir artış olduğunu bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Verem önlenebilir ve tedavi edilebilir ancak, yine de insanlığı binlerce yıldır etkileyen bu eski bela her yıl milyonlarca insanın acı çekmesine ve ölmesine neden olmaya devam ediyor” dedi. “DSÖ, evrensel sağlık sigortasına yönelik yolculuklarının bir parçası olarak TB’yi önleme, saptama ve tedavi etme hizmetlerine erişimi genişleterek ve salgın hastalıklara ve pandemilere karşı savunmalarını güçlendirerek ülkelerin yanıtlarını hızlandırmalarını desteklemeye kararlıdır.”

DSÖ Genel Direktörü’nün TB konusundaki amiral gemisi girişimi, 2018-2022’den elde edilen ilerlemeye ve öğrenilen derslere dayanmaktadır. DSÖ tarafından önerilen hızlı tanıya eşit erişim, enfeksiyon ve hastalık için daha kısa ağızdan ağıza tedavi, sosyal korumaya ve sağlık için dijital araçlar da dahil olmak üzere diğer yeniliklere erişimlerini artırarak TB ile yaşayan insanlara kaliteli bakım sunumunu artırmayı hedefliyor.

Girişim, özellikle yeni aşı geliştirme olmak üzere TB hizmetlerine, araştırmalarına ve yeniliklere hem yerel hem de uluslararası yatırımların artırılmasına yönelik acil ihtiyacın altını çiziyor. Özellikle yüksek TB yükü olan ülkelerde TB hizmetlerinin ve programlarının sağlık sistemlerinin temel bir bileşeni olarak tanınması, birinci basamak sağlık hizmetleri ve pandemik hazırlık ve müdahaleyi desteklemesi çağrısında bulunuyor.

Genel Direktörün amiral gemisi girişimi, diğerleri arasında yoksulluk, yetersiz beslenme, diyabet, HIV, tütün ve alkol kullanımı, kötü yaşam ve çalışma koşulları gibi TB salgınının temel itici güçleriyle mücadele etmek için çok sektörlü eylemi ve hesap verebilirliği teşvik etmeyi amaçlıyor. Ayrıca, uluslararası ortaklar yaklaşmakta olan TB konulu BM Üst Düzey Toplantısına hazırlanırken, kapsamının genişletilmesi çok gerekli ve tam zamanındadır.

Dünya Verem Günü’nün bu yılki sloganı ‘Evet! TB’yi bitirebiliriz!’. iyimserliği ve üst düzey liderliği teşvik etmek, artan yatırımlar, yeni DSÖ tavsiyelerinin hızla benimsenmesi ve TB salgınıyla mücadele için güçlendirilmiş çok sektörlü ortaklıklar hedeflenmiştir.

DG Flagship girişiminin bir parçası olarak, DSÖ ve ortakları tarafından Üye Devletleri ilaca dirençli TB için DSÖ tarafından önerilen yeni daha kısa tamamen oral tedavi rejimlerinin piyasaya sürülmesini hızlandırmaya çağıran özel bir harekete geçirme çağrısı yayınlanmaktadır.

İlaca dirençli TB, dünya çapında TB’den etkilenen bireyler, topluluklar ve sağlık sistemleri üzerinde önemli bir bedel alarak acil bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ediyor. 2021’de yaklaşık yarım milyon insan çoklu ilaca veya rifampisin dirençli TB’ye (ÇİD/RR-TB) yakalandı ve yalnızca üç kişiden biri tedaviye erişti.

İlaca dirençli TB tedavisine ilişkin yeni DSÖ yönergeleri, yüksek etkinliği nedeniyle iyileşme oranlarını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip, düşük maliyeti nedeniyle daha kapsamlı erişim sunan ve hastaların durumunu iyileştiren yeni BPaLM/BPaL rejiminin hızla yaygınlaştırılmasını önermektedir. Geleneksel rejimlerden önemli ölçüde daha kısa olan tamamen ağızdan bir tedavi olduğu için yaşam kalitesi artmaktadır.

DSÖ’nün Küresel Tüberküloz Programı Direktörü Dr. Tereza Kasaeva, “2023, gündemi TB’yi sona erdirmeye doğru ilerletme şansımızdır” dedi. “Dünya Verem Günü’nde DSÖ, en üst düzeyde kesin siyasi taahhüt, sağlığın ötesinde güçlü çok sektörlü işbirliği ve etkili bir hesap verebilirlik sistemi için baskı yapıyor. Herkesin -bireylerin, toplulukların, bağışçıların ve hükümetlerin- TB’yi bitirmek için üzerlerine düşeni yapmasına ihtiyacımız var. Birlikte, evet, tüberkülozu bitirebiliriz.”

Eylül 2023’te BM Genel Kurulu, UHC, pandemiye hazırlık ve müdahale ve TB’yi sona erdirmeye odaklanan üç Üst Düzey Toplantı düzenleyecek. Bu gündemler arasında açık bağlantılar vardır ve Devlet Başkanları, TB’yi sona erdirme hedefi de dahil olmak üzere eylemi hızlandırmak için müzakere edeceklerdir.

Kaynak: DSÖ Cenevre

Haberi hazırlayan Bekir Metin, 23.3.2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir