4. Hestourex Dünya Sağlık Turizmi Fuarı, 23 Haziran’da Bakü’de başladı.

4. Hestourex Dünya Sağlık Turizmi Fuarı, 23 Haziran’da Bakü’de başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde; Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı olmak üzere 6 Bakanlığın desteğiyle 3 kez yapılan Hestourex ’in 4.sü 23-26 Haziran 2022 tarihleri arasında OHSAD‘ın ev sahipliğinde, Azerbaycan’ın başkenti Bakü̈, Expo Center Merkezinde düzenleniyor.

Azerbaycan’ın en büyük kongre ve sergi alanına sahip Expo Center Merkezi, havaalanına yakın konumda ve şehir merkezinde olup, 2022 yılının en büyük sağlık turizmi organizasyonu gerçekleştiriliyor. 22 Avrupa ülkesi de dahil, toplam 65 ülkeden katılımın sağlanacağı 4. Hestourex Dünya Sağlık Turizmi Fuarı, 1000’nin üzerinde katılım ile gerçekleşecektir.

Covid-19 Pandemisi Sonrası Dünyanın En Büyük Sağlık Turizmi Buluşması

İlki Antalya’da yapılan Hestourex sağlık turizmi fuar ve toplantısının 2022 yılı fuar ve toplantıları Azerbaycan’ın Bakü kentindeyapılacak. Hestourex tek konusu sağlık turizmi olacak. Pandemi sonrası tüm rollerin yeniden belirleneceği ‘’yeni normal’’ içerisinde yerini alacak. 4. Hestourex, sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren tüm sağlık kuruluşları, seyahat acenteleri, sağlık otelleri ve doktorlara büyük katkıda bulunacaktır.

23-26 Haziran 2022 tarihlerinde Bakü’de gerçekleşecek olan fuar tüm dünyanın takip ettiği prestijli fuarlar arasındadır. İlki 2017 yılında düzenlenen fuara 165 ülke den 5000’den fazla hosted buyer katılarak kırılması zor bir rekora imza atmıştır

4. Hestourex Dünya Sağlık Turizmi Fuarı Bakü’de başladı.

Hestourex’in ülkemizin sağlık turizmindeki potansiyelini dünyaya açmak olduğunu belirten Aktüel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okan Kaya, “Fuarın ilk iki gününde stant ziyaretleri ve ikili görüşmelerin yanı sıra özel programlar yer almaktadır. İki devlet tek millet söyleminin ne kadar gerçek olduğunu gösteren tüm Azerbaycanlı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Hestourex’in ilk yurt dışı organizasyonunun kardeş ülke başkenti Azerbaycan olması bizim için ayrı bir mutluluk olmuştur. Fuarımızın tüm sağlık turizmi paydaşlarına hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

4. Hestourex Dünya Sağlık Turizmi Fuarı, Azerbaycan Bakü’de başladı (23.6.2022)

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Raşat Bahat, Korona virüs salgınının sağlık sektörünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten, özel sağlık kuruluşlarının Türkiye’deki pozitif etkisinden bahsetti.

Turizmin sadece deniz, kum, güneş ve tarihten ibaret olmadığının altını çizen Azerbaycan Devlet Turizm Acenteliğin Aparat Rehberi Kenan Kasımzade, sağlık turizminin bu anlamda büyük bir ivme kazandığını söyledi. Hestourex’e ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Kasımzade, sağlık turizmiyle ilgili Türkiye ile işbirliği yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Açılış törenine Aktüel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okan Kaya, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Raşat Bahat, Azerbaycan Devlet Turizm Acentliğin Aparat Rehberi Kenan Kasımzade, Türkiye Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Fatih Özer, Azerbaycan Hamkarlar İttifakları Konfederasyonu Başkanı Ebil Ağasiyev, Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Nuhi Çelikkaya, Sahipkarlar Konfederasyonu Başkanı Vugar Zeynalov, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Alperen Kaçar, Cumhurbaşkanlık Proje Yönetim Müdürü Ali Murat Önder ile sağlık kuruluşu temsilcileri ve seyahat acenteleri katıldı.

Fuar konuşmaların ardından protokol üyeleri ve ziyaretçilerin kurdeleyi kesmesiyle kapılarını açtı. 23-26 Haziran 2022 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak olan Hestourex 2022 çerçevesinde seyahat acenteleriyle katılımcı kuruluşların temsilcileri bir araya gelerek iş anlaşmalarına imza atacaklar.

Türkiye Sağlık Vakfı – EduMed Akademi 4. Hestourex Dünya Sağlık Turizmi Fuarında

Türkiye Sağlık Vakfı (TSV) Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Can Yağmurdur ile Danışma Kurulu Üyesi ve İletişim Danışmanı Şahla Orujova; 23-26 Haziran 2022 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Bakü kentinde gerçekleştirilen “4. Hestourex Dünya Sağlık Turizmi Fuarı” na kalabalık bir ekiple katıldılar

“Tıp ve Sağlık Eğitimleri” alanında çalışmalar yapacak olan TSV-EDUMED Akademi; Bilimsel çalışmaların sürekli yeni bilgi ürettiği çağımızda akademik eğitim içeriğinin de aynı hızda değişmekte olduğu göz önünde bulundurularak; Tıp ve sağlık alanında bilgilerin güncellenmesi için çalışacaktır.

TSV-EDUMED Akademinin amacı, sadece Türkiye’de değil, başta Azerbaycan ve diğer Türk Devletleri olmak üzere tüm Dünya ülkeleri ile birlikte çalışmaktır.

 

Prof. Dr. Mahmut Can Yağmurdur, Bakü’de, 23 Haziran 2022

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir