4 Şubat “Dünya Kanser Günü”,  Ölümlerin Birinci Derece Sorumlusu Kanser

4 Şubat “Dünya Kanser Günü”, Ölümlerin Birinci Derece Sorumlusu Kanser

Türkiye Kanser Enstitüsü Bilim Kurulu Üyesi, MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde, kanser ve meme kanserine yönelik açıklamalarda bulundu. Dünyada 2019 yılı içerisinde 20 milyon kişinin kanser tanısı aldığını ve 10 milyon kişinin kanserden öldüğünü belirterek, kanserin ölüm nedenleri arasında birinci sırada olduğunu ifade etti.

Türkiye Kanser Enstitüsü Bilim Kurulu Üyesi ve Memeder Derneği Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen (4.2.2020)

4 Şubat 2019 tüm dünyada “Dünya Kanser Günü” olarak anılmakta. Kanserle ilgili kişi ve kuruluşları ve sağlık sistemini bir araya getirerek toplumun kanser farkındalığını artırmak, korunma, erken tanı ve etkin tedavi konusundaki bilgileri paylaşma amacı taşıyan Dünya Kanser Günü’nde, MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, Dünyada 2019 yılı içerisinde 20 milyon kişiye kanser teşhisi konduğunu ve 10 milyon kişinin kanserden öldüğünü belirterek, kanserin ölüm nedenleri arasında birinci sırada olduğunu ifade etti.

Tüm dünyada kansere yeni yakalanan ve kanserden ölen her 4 kişiden 3’ünün Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşamakta olduğunu, gelişmiş ülkelerde alınan önlemlerle ölümlerin azaldığını belirten Prof. Dr. Vahit Özmen, bunun aksine kanser farkındalığının olmaması, koruyucu önlemlerin alınmaması, tarama yöntemlerinin yapılmaması, geç tanı ve yetersiz tedavi sonucu gelişmekte olan ülkelerde ölümlerin arttığını belirtti.

Türkiye Kanser Enstitüsü Bilim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Vahit Özmen, Türkiye’de 2018 yılındaki kanser istatistiklerini göz önünde bulundurarak en önemli sorunun kanser farkındalığının ve özellikle korunma önlemlerinin yetersiz olduğunun altını çizdi ve ekledi:

1. Türkiye’de; 210 bin kişi kanser tanısı almış ve 116 bin kişi kanserden hayatını kaybetmiştir. 500 bin kişi kanser tanısı ile yaşamaya devam etmektedir.

2.Ülkemizde, 35 bin kişiye akciğer kanseri tanısı, 25 bin kadına meme kanseri tanısı konulmuştur.

3.Her iki kanser de önlenebilir. Meme kanserinde mamografi ile çok erken tanı sağlanabilir.

Trabzon Halk Salığı Müdürlüğü’nün Akçaabat’ta vatandaşlarla yürüyerek Kansere dikkat çekti.

‘‘Bu amaçla 2007’de bilim insanları ve kanseri yenen kadınlarla kurduğumuz Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), 13 yıl boyunca yaptığı araştırmalarla Türkiye’de meme kanserinin taranması, erken tanısı ve toplumun bilinçlendirilmesine katkıda bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı Kanser Savaşı Dairesi ile araştırmalar paylaşılmış ve ülkemizde mamografi ile tarama yaşı 40’a indirilmiş, KETEM’ler ve gezici tarama sistemleri ile meme kanserinin erken tanısı ve tedavisine çalışılmıştır. Bahçeşehir Mamografi Tarama Projemiz ile 12 yılda yaklaşık 10 bin kadınımızı merkezimize davet ederek ücretsiz taraması ve düzenli periyotlarla takibi gerçekleştirilmiştir. Geçtiğimiz günlerde British Journal of Cancer’de yayınlanan makalede bizim yaptığımız gibi evden davet edilerek mamografik tarama yapılan kadınlarda meme kanserinden ölüm oranının yüzde 40 oranında azaldığı gösterilmiştir. Unutmayalım ki; meme kanserinin erken tanısında bugün tüm gelişmiş ülkelerde uygulanan tek tarama yöntemi mamografidir ve erken teşhis edildiğinde tamamen tedavi edilebilir.

Sonuç olarak kanser sıklığı ve buna bağlı ölümlerin arttığı ülkemizde birçok kanserin önlenebileceğini, tarama yöntemleri ile erken tanı sağlanabileceğini, modern tedavi yöntemleri ve ilaçların oldukça başarı sağladığını belirtebiliriz.’’

Türkiye Kanser Enstitüsü Bilim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Vahit Özmen’den Kanserden korunmak ve topluma kanser konusunda yardımcı olmak için öneriler;

* Tütün ve alkol kullanımından kaçının, haftada 5-7 saat egzersiz (günde 10 bin adım) yapın,

sağlıklı beslenmeye çalışın (işlenmiş et, katkılı besinlerden, aşırı karbonhidrat-şeker tüketiminden kaçının, vs..), güneşin dik olduğu saatlerden ve aşırı sıcaklarda dışarıda dolaşmayın, şişmanlamayın.

* Kanser belirtilerini ve neden olduğu şikâyetleri bilimsel kaynaklardan öğrenin, kanserin erken tanısı için tarama programlarına katılın.

* Kanserle mücadele eden ve bilimsel yapısı olan, Kamuya Yararlı Dernek olarak tescil edilen MEMEDER gibi hasta savunucu dernekleri ve vakıfları destekleyin, bu dernek ve vakıflarla çalışarak diğer insanların kanser konusunda eğitimine katkıda bulunun.

* Kanser tedavisi alarak yaşamlarına devam eden insanlara fiziksel ve psikolojik olarak destek olun.

* Kanserle ilgili hasta savunucu derneklerle işbirliği yaparak, sağlık sisteminin iyileşmesi, hasta gereksinimlerinin karşılanması, yaşam kalitelerinin düzeltilmesi için yardımcı olun.

* Kanser riskini artıran (tütün kullanımı, sağlıksız diyet ve yetersiz egzersiz, vs.) risk faktörleri konusunda eğitim alarak, bu konudaki eğitim kurumlarına, derneklereve çevresindeki insanlara yardımcı olun.

* Kanser konusunda yanlış bilinen kalıplaşmış bilgilerin düzeltilmesi için yardımcı olun.

* Okullarda, işyerlerinde, marketlerde beslenme, fiziksel aktivite ve sigara konusunda yapılabilecek uyarılara yardımcı olun.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir