5 Türk Kadın Dünya Boks Şampiyonu oldu.

5 Türk Kadın Dünya Boks Şampiyonu oldu.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 5 altın madalya!

Türkiye’nin ev sahipliğinde 19-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası” Türkiye için başarılara damga vuran bir organizasyon oldu. 5 Kadın Boksörümüz tarihinde ilk defa 5 Dünya Şampiyonluğunu kazanmış oldu.

48 kiloda mücadele eden milli boksör Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, 54 kiloda Hatice Akbaş, 66 kiloda Busenaz Sürmeneli ve +81 kiloda Şennur Demir 5 altın madalyanın tamamını alarak ülkemize gurur yaşattı.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı gününde 48 kiloda genç bir kadın boksörümüz Ayşe Çağırır  şampiyonluğa ulaştı ve altın madalya perdesini açan isim olmuştu.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 50 kiloda mücadele eden Buse Naz Çakıroğlu, Kolombiyalı rakibi Ingrit Lorena Valencia Victoria’yı yenerek dünya şampiyonu oldu.

54 kilodaki temsilcimiz Hatice Akbaş da finalde altın madalyayı kazandı.

66 kiloda mücadele eden bir diğer milli boksörümüz Busenaz Sürmeneli de, Kanadalı Charlie Cavanagh’ı yenerek altın madalyaya ulaştı. 23 yaşındaki milli boksör 2019’dan sonra kariyerine ikinci dünya şampiyonluğunu ekledi.

Günün son maçında +81 kiloda mücadele eden milli boksör Şennur Demir de diğer Türk sporcular gibi altın madalyanın sahibi oldu. Türkiye böylece şampiyonada takım halinde 5’te 5 yaparak altın madalyaların tümünü almış oldu.

Türkiye Takım Halinde Şampiyon

Türkiye, ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonu, takım halinde şampiyon tamamladı. Ay-yıldızlı sporcular, 5 altın ve 2 bronz olmak üzere toplamda 7 madalya elde etti. 48 kiloda Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, 54 kiloda Hatice Akbaş, 66 kiloda Busenaz Sürmeneli ve +81 kiloda Şennur Demir, altın madalya kazandı. 70 kiloda Sema Çalışkan ile 81 kiloda Elif Güneri, şampiyonayı bronz madalyayla tamamladı.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir