7 Nisan Dünya Sağlık Günü

7 Nisan Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Örgütü 2023 yılını 75. kuruluş yıl dönümü olarak kutluyor. Bu, geçmiş yetmiş yılın halk sağlığı başarılarına bakmak ve yarının zorluklarını karşılamak için ideal bir zaman.

1948’de dünyanın dört bir yanından ülkeler, herkesin her yerde en yüksek sağlık ve esenlik düzeyine ulaşabilmesi için küresel sağlığı teşvik etme ve savunmasız kişilere hizmet etme arayışında bir organizasyon başlatmak için bir araya geldi. Bu önemli yolculuğu işaretlemek için, Dünya Sağlık Günü’nün bu yılki teması “Herkes için Sağlık”.

Sağlık hakkı temel bir insan hakkıdır. Ancak dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri temel sağlık hizmetlerine erişemiyor. COVID-19 salgını ve diğer sağlık acil durumlarının yanı sıra insani ve iklim krizleri, ekonomik zorluklar ve savaş, her ülkenin herkes için sağlığa ulaşma yolculuğunu daha da acil hale getirdi. Şimdi liderlerin harekete geçme ve toplumun liderlerden hesap sorma zamanı.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), küresel sağlığın anahtarı olan kapsamlı, yüksek kaliteli cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerini destekleyerek herkes için sağlık hedefi doğrultusunda çalışıyor.

Sağlık sistemleri kadınları ve kız çocuklarını yüzüstü bırakmaya devam ediyor. Her iki dakikada bir kadın hamilelik veya doğum nedeniyle ölüyor. Sağlık hizmeti sağlayıcıları olarak temel rollerine rağmen, dünyada yaklaşık 900.000 ebe eksik. Hamilelikten kaçınmak isteyen tahmini 257 milyon kadın, güvenli ve modern doğum kontrol yöntemlerini kullanmıyor.

Cinsiyet ayrımcılığı, kadınlar ve kız çocukları için sağlık hizmetlerindeki eksiklikleri artırıyor. Üreme çağındaki kadınlar, erkek akranlarına göre daha yoksuldur ve sağlık hizmetlerinde ekonomik, sosyal ve yasal engellerle karşı karşıya kalırken, sağlık hizmetleri sistemleri kadınlar ve kız çocukları için gerekli olan hizmetlere öncelik vermemiştir.

Her sağlık sistemi, herkese ulaşan kaliteli cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetleri sağlamalıdır.

Lütfen herkes için sağlığa ulaşma yolculuğunda bize katılın. Dünya Sağlık Örgütü’nden paylaşabileceğiniz bir video ve posterin yanı sıra, topluluğunuzu harekete geçirme fikirleri de dahil olmak üzere Dünya Sağlık Günü’ne dahil olmanın yollarını bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Kaynak: UNFPA, 5 Nisan 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir