73. Dünya Sağlık Asamblesi Cenevre’de başladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres etkili bir konuşma yaptı.

73. Dünya Sağlık Asamblesi Cenevre’de başladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres etkili bir konuşma yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: “Kovid-19 salgını küresel kırılganlığımızı gösterdi. Kibire son verme zamanı. Ölümcül küresel tehditler yeni bir birlik ve dayanışma gerektiriyor” “Kovid-19’a karşı verdiğimiz mücadelede biraz dayanışma ancak çok az birlik gördük” “Hepimiz ağır bir bedel ödüyoruz. Pek çok ülke DSÖ’nün tavsiyelerini görmezden geldi” “DSÖ’nün yeri doldurulamaz”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 18 Mayıs 2020 tarihinde 73. Dünya Sağlık Asemblesi’nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının “küresel kırılganlığı” ortaya çıkardığını belirterek, “Kovid-19’a karşı verdiğimiz mücadelede biraz dayanışma ancak çok az birlik gördük.” dedi.

DSÖ en üst karar alma organı olan Asamble, İsviçre’nin Cenevre kentinde tarihinde ilk kez 18 Mayıs 2020’de video konferans ile başladı.

DSÖ’nün 194 üye ülkesinden Temsilcilere hitap eden Antonio Guterres, gelişen tüm teknolojilere rağmen dünyanın Kovid-19’un “kökünün nasıl kazınacağını, tedavi edileceğini ve buna karşı bir aşı geliştirileceğini” bilmediğini vurguladı.

BM Genel Sekreteri Guterres, “Bunları ne zaman yapabileceğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yok. Kovid-19 salgını küresel kırılganlığımızı gösterdi ancak virüsün ortaya çıkardığı kırılganlık sadece sağlık sistemlerimizle sınırlı değil. Dünyamızın ve kurumlarımızın tüm alanlarını etkiliyor.” diye konuştu.

Salgının dünya için bir “uyarı alarmı” olması gerektiğinin altını çizen Guterres, “Kibire son verme zamanı. Ölümcül küresel tehditler yeni bir birlik ve dayanışma gerektiriyor.” Değerlendirmesi yaptı.

Guterres, dünyanın salgına karşı birlikte harekete edemediğine vurgu yaparak, “Kovid-19’a karşı verdiğimiz mücadelede biraz dayanışma ancak çok az birlik gördük. Farklı ülkeler birbirinden ayrı, bazen çelişkili stratejiler izlendi. Böylelikle, hepimiz ağır bedeller ödedik ve ödüyoruz. Dünya’nın pek çok ülkesi, DSÖ’nün tavsiyelerini görmezden geldi.” dedi.

Guterres, tüm bunların sonucu olarak virüsün tüm dünyaya yayıldığını, şu anda da güney yarım kürenin tehdit altında olduğunu belirterek, virüsün yeni dalgalarının gelebileceği uyarısında bulundu.

“Aşı başlangıç noktası olabilir”

Salgının bir trajedi olduğunun altını çizen Guterres, Kovid-19’a karşı verilen mücadelenin insan hakları merkezli olması gerektiğini; Salgının sona erdirilmesi için çok taraflı bir çaba gerektiğinin altını çizerek, “Umarım aşı arayışı bir başlangıç noktası olabilir.” dedi.

Guterres, virüse karşı geliştirilecek aşı, ilaç ve diğer tedavi edicilerin tüm küresel bazda adil erişiminin önemine dikkati çekti. Tüm bunların evrensel olarak mevcudiyetinin ve herkesin bütçesine uygun olmasının temel kaide olduğunu kaydetti ve DSÖ ve çalışanlarına da övgülerde bulunarak, “DSÖ’nün yeri doldurulamaz.” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kibire son, küresel kırılganlığı, Cenevre, 73. Dünya Sağlık asamblesi, Kovid-19, aşı bulunması, ilaç, tedavi

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir