75. Dünya Sağlık Asamblesi başladı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Cenevre’de…

75. Dünya Sağlık Asamblesi başladı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Cenevre’de…

DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanmon Ghebreyesus, 75. Dünya Sağlık Asamblesi açılış konuşmasında, Cenevre, 22 Mayıs 2022

75. Dünya Sağlık Asamblesi, 22-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılıyor. Bu genel kurul toplantısı COVID-19 pandemisinin başlamasından bu yana ilk yüz yüze yapılan Sağlık Asamblesidir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kendini tüm insanların refahına adamış ve bilimin rehberliğinde, herkese, her yerde güvenli ve sağlıklı bir yaşam için eşit şans vermek için küresel çabalara öncülük etmekte ve bu çabalara destek vermektedir.

7 Nisan 1948’den beri, ırk, din, cinsiyet, siyasi inanç, ekonomik veya sosyal durum ne olursa olsun tüm insanlar için ulaşılabilir en yüksek sağlık standardını teşvik etmeye çalışan ulusları, ortakları ve toplulukları birbirine bağlayan Birleşmiş Milletlerin uzman sağlık kuruluşudur.

Bugün itibariyle DSÖ, 194 üye ülkeye, 6 Bölge Ofisi ve 150’den fazla ülkede temsilcilikleri aracılığıyla dünyanın sağlıkla ilgili acil durumlarına müdahalesine liderlik ediyor, hastalıkları önlüyor, sağlık sorunlarının temel nedenlerini ele alıyor, ilaçlara ve sağlık hizmetlerine erişimi genişleterek hizmet veriyor.

DSÖ’nün misyonu sağlığı geliştirmek, dünyayı güvende tutmak ve savunmasız kişilere hizmet etmektir.

Dünya Sağlık Asamblesi, DSÖ’nün karar alma organıdır. DSÖ’ne Üye 194 Devlet delegasyonlarının katılımıyla gerçekleşir ve Yürütme Kurulu tarafından hazırlanan belirli bir sağlık gündemine odaklanır. Dünya Sağlık Asamblesi’nin temel işlevleri, Örgütün politikalarını belirlemek, Genel Direktörü atamak, mali politikaları denetlemek ve önerilen program bütçesini gözden geçirmek ve onaylamaktır. Dünya Sağlık Asamblesi her yıl Mayıs ayının ikinci yarısında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenmektedir.

Devam eden COVID-19 salgını göz önüne alındığında, yüz yüze katılımcılardan yüz maskeleri takmaları ve günlük hızlı antijen testlerini kendi kendine yapmaları istenmektedir.

DSÖ 75. Genel Kurulu (Asamblesi)’nin bu yılki teması:

“Barış için Sağlık, Sağlık için Barış” tır.

COVID-19 pandemisi ve uluslararası erişime sahip diğer sağlık acil durumları, DSÖ’nün bu tür olaylara yanıt vermede liderlik ve koordinasyon rolünü ortaya koymuştur. Sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlıklı olmanın ve müdahalenin güçlendirilmesi, Dünya Sağlık Asamblesinin ana temasıdır.

75. Dünya Sağlık Asamblesi, 22 Mayıs 2022 Pazar günü DSÖ 75. Genel Kurul (Asamble) Başkanının seçilmesi ile Asamble’ ye davet edilen Devlet Başkanları, özel konuklar ve DSÖ Genel Direktörünün açılış konuşması, DSÖ Ödüllerinin açıklanması ve Yıllık Raporunu sunumu ile başlamıştır.

Asamblenin Anahtar konuları   

75. Dünya Sağlık Asamblesi gıda güvenliği, ağız ve diş sağlığı ve tüberküloz araştırmaları ve inovasyonu üzerine küresel stratejileri tartışacaktır. Ayrıca, DSÖ Sürdürülebilir Finansman Çalışma Grubu’nun raporunu da görüşecektir.

Tartışılacak diğer önemli konular şunlardır:

  • DSÖ’nün sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlıklılığını ve bunlara müdahaleyi güçlendirme
  • Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrolüne yönelik küresel eylem planı için 2023-2030 uygulama yol haritası
  • Epilepsi ve diğer nörolojik bozukluklara ilişkin 2022-2031 Sektörler Arası Küresel Eylem Planı
  • Cinsel sömürü, istismar ve tacizin önlenmesi
  • Çocuk felci
  • Barış İçin Küresel Sağlık Girişimidir.

Gündem maddeleri, Komite A’da ağırlıklı olarak program ve bütçe konularını; Komite B’de de ağırlıklı olarak idari, mali ve yasal konular ele alınıp tartışılacaktır.

Ayrıntıları: Gündem maddeleri bu bağlantıda

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 75. Dünya Sağlık Asamblesi’ne katıldı 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 75. Dünya Sağlık Asamblesi için Cenevre’de açılış toplantısına katıldı. (22 Mayıs 2022)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında bir heyetin, İsviçre’nin Cenevre kentinde 22-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenen 75. Dünya Sağlık Asamblesine katılmak üzere Cenevre’ye gitti. Dr. Koca, bugün (22 Mayıs) Asamblenin açılış toplantısına katıldı.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Daimi Temsilciliği’nde, 22 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Asamble kapsamında ikili görüşmelerde bulunan Sağlık Bakanı Dr. F. Koca, ilk olarak Cezayirli mevkidaşı Dr. Abdurrahman bin Bozid ile bir araya geldi.

Dr. Koca, Cezayirli mevkidaşı Dr. Abdurrahman bin Bozid’e, sağlık alanında iki ülkenin faaliyetlerini yakından takip etmek üzere Türk ve Cezayir Sağlık Bakanlıkları arasında Ortak Çalışma Grubu oluşturma teklifinde bulundu.

Bakan Dr. Abdurrahman bin Bozid ise Türkiye’nin Cezayir’deki sağlık yatırımlarından büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayarak, Cezayir’de uluslararası hasta tedavisine ihtiyaç duyan hastaların Türk Hastanelerine eskisinden daha fazla gönderildiğini dile getirdi.

Türkiye’deki sağlık altyapısının çok ileri seviyede olduğunun altını çizen ve Türkiye ile Ortak Çalışma Grubu teklifini olumlu karşılayan Dr. Abdurrahman, Bakan Dr. Koca’yı ülkesine resmi ziyarete davet etti.

Bakan Dr. Fahrettin Koca daha sonra Özbekistan Sağlık Bakanı Bezhod Musayev ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev ile ikili görüşmede bulundu.

Özbek ve Azerbaycanlı mevkidaşlarıyla görüşmesinde Dr. Koca, her iki ülkede düzenlenmesi planlanan Ortak Sağlık İş Forumu ile ilgili istişarede bulundu.

Dr. Koca, yarın Dünya Sağlık Asamble ‘sinin ikinci gününde genel kurula hitap edecek.

Bu yıl “Barış için Sağlık, Sağlık için Barış” sloganıyla 75’incisi düzenlenen Dünya Sağlık Asamblesi’nde Covid-19 sonrası yeni küresel salgınlara hazırlık, Rusya-Ukrayna savaşının Ukrayna’daki sağlık altyapısına etkileri ve DSÖ’nün başlattığı Küresel Sağlık için Barış Girişimi projesi masaya yatırılacak.

Haberi Hazırlıyan: Bekir Metin, DSÖ Türkiye Eski Temsilcisi, Ankara,  22 Mayıs 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir