76. Dünya Sağlık Asamblesi Cenevre’de başlıyor.

76. Dünya Sağlık Asamblesi Cenevre’de başlıyor.

76. Dünya Sağlık Asamblesi, DSÖ 75 yaşına girerken “hayat kurtarmaya, herkes için sağlık sağlamaya” odaklanacak.

Dünya devam eden sağlık ve insani acil durumlarla karşı karşıya kalırken, 76. Dünya Sağlık Asamblesi (Cenevre, 21-30 Mayıs 2023) herkes için sağlığı ileriye götürmeye odaklanacak.

Dünya Sağlık Asamblesi (WHA76)’ nin bu yılki oturumu, önümüzdeki iki yıl için program bütçesinden başlayarak, Örgütün sürdürülebilir finansmanına ilişkin önemli kararlar ve DSÖ’nün süreçlerini iyileştirmek için uygulamaya konulan değişikliklerle başlayarak DSÖ’nün yakın ve uzun vadeli geleceğini belirleyecek hesap verebilirlik. Delegeler ayrıca DSÖ’nün Küresel Sağlık Acil Durum Oluşumunun sahip olduğu kritik rol hakkında da görüşecekler.

Bu konuların arka planında, DSÖ’nün 1948’de kurulmasından bu yana küresel sağlık başarılarının öne çıkanları ile kuruluşun 75. yıldönümüdür. Geçen yılın ilerlemesini, başarılarını ve zorluklarını ve ayrıca DSÖ’nün çalışmasının temel direkleri olan Evrensel Sağlık’ta gelecekteki öncelikleri gözden geçirecektir. Kapsam, Acil Durumlar, Sağlık ve Refahın Teşviki. WHA76, 21-30 Mayıs 2023 tarihleri arasında Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Genel Kurul Binasında toplanacaktır.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus “DSÖ’nün 75. yıldönümünü kutlarken geçmiş başarılarımızdan gurur duyabiliriz, ancak COVID-19’un acil durum aşamasından geçerken öğrenilen derslere dikkat etmeli ve ihtiyaç duydukları hizmetler vermeli ve herkesin sağlığa erişebildiği bir gelecek yaratmalıyız”. “Bu, sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlık, müdahale ve dayanıklılık için küresel oluşumu güçlendirmek, evrensel sağlık sigortası yolunda ülkeleri desteklemek ve daha güçlü, sürdürülebilir bir şekilde finanse edilen ve hesap verebilir bir DSÖ inşa etmek anlamına geliyor” dedi.

WHA76’yı 21 Mayıs 2023 Pazar günü “Walk the Talk: Health for All” yarışmasının dördüncüsü, fiziksel ve ruhsal gelişimi desteklemek için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Binasında, Orta Avrupa Yaz Saati (CEST) ile 08.30’da başlayacaktır. DSÖ’nün 75. Kuruluş yıldönümünde tüm üye ülke delegeleri ile ortaklığın önemini ortaya koyan çalışma yapılacak. Saat 14:00 CEST’de, Delegasyon Başkanları ile bir aile fotoğrafının ardından, DSÖ Genel Kurul toplantısı BM toplantı salonunda başlayacaktır.

DSÖ Genel Kurul Toplantısı (WHA76)’nda, DSÖ Genel Direktörü, Devlet ve Hükümet Başkanları ve özel konukların konuşmaları yer alacaktır.

76. Dünya Sağlık Asamblesinin ilk oturumunda DSÖ Genel Direktörü, iki küresel sağlık liderine yaşam boyu başarı ödüllerini takdim edecektir.

DSÖ’nün 2019 yılında başlattığı Küresel Liderler Ödülleri, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Prof. Dr. Jean-Jacques Muyembe-Tamfum ve Belçika’dan Prof. Dr. Peter Piot’a verilecek. Ödül alacak iki halk sağlığı lideri de küresel sağlıkta liderlik pozisyonlarına ilerlemeden önce Ebola virüsü hastalığının keşfinde yakından yer almış seçkin bilim adamları ve halk sağlığı liderleridir. Ödül, halk sağlığındaki yaşam boyu başarılarını onurlandırmak için verilecek.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu seçkin bireyler, ömür boyu bağlılık, amansız savunuculuk, hakkaniyet taahhüdü ile insanlığa ve insan sağlığına özverili hizmetin somutlaşmış halidir” dedi. “Çok sayıda acil durumun, sağlık krizlerinin ve çatışmaların olduğu bir dönemde, halk sağlığı ve bilimde liderliğin küresel sağlığı ilerletmek için her zamankinden daha önemli olduğunun farkındayız. Ödül kazanan iki kişi de tutkuyla çalışmanın somut delili olan bilim insanlarımızdır. Bu seçkin bilim insanları bize her gün ilham vermeye devam edecekler” dedi.

22 Mayıs 2023 Pazartesi günü saat 10:00 civarında DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus DSÖ Genel Kurul Delegelerine yıllık raporunu ve konuşmasını sunacaktır.

26 Mayıs 2023 Cuma günü, DSÖ Genel Direktörü ve beş Küresel Vakıfın Temsilcileri, 2023 yılında Bahreyn, Çin, Guatemala, Lübnan, Nepal, Tayland ve Filipinler’den halk sağlığı ödülü kazanan yedi kişiye ödülleri takdim edilecektir.

76. Dünya Sağlık Asamblesinde Önem arz eden Anahtar konular

Aşağıdaki konularda önemli tartışmalar ve kararlar beklenmektedir:

  1. Uluslararası Sağlık Tüzüğü ve DSÖ’nün sağlıkla ilgili acil durumlara yönelik hazırlığının ve müdahalesinin güçlendirilmesi dahil olmak üzere, DSÖ’nün acil sağlık durumlarındaki çalışmalarının gözden geçirilmesi;
  2. Kadın, çocuk ve ergen sağlığı, rehabilitasyon, genel sağlık sigortası ve temel sağlık hizmetleri, geleneksel tıp, enfeksiyon önleme ve kontrolü, standart altı ve sahte ilaçlar, mülteci ve göçmenlerin sağlığı, bulaşıcı olmayan hastalıklar gibi alanlarda stratejiler ve küresel eylem, ruh sağlığı, sosyal belirleyiciler, beslenme ve sakatlıklar;
  3. Sürdürülebilir Finansman Çalışma Grubunun hazırladığı değerlendirilen katkıların ve diğer konulardaki kaynakların artırılması kararı dahil olmak üzere 2024-2025 için DSÖ Program Bütçesinin onaylanması.

Günlük Stratejik yuvarlak masa toplantıları, Pazartesi’den Cumartesi’ye öğle yemeği saatinde Oda XVIII’de gerçekleştirilecektir. Bu etkinlikler, meclis delegeleri, ortak kuruluşlar, sivil toplum temsilcileri ve DSÖ uzmanları arasında halk sağlığı öncelikleri hakkında tartışmalara ev sahipliği yapacaktır. Oturumlar 22-27 Mayıs 2023 saat 13.00 – 14.15 arasında yapılır ve çevrimiçi (online) olarak takip edilebilir.

DSÖ’nün en yüksek karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi (WHA), Örgütün politikasını belirler ve bütçesini onaylar. Asambleye, DSÖ’ne üye 194 Üye Devletlerinden delegasyonlar katılmaktadır. Sağlık Asamblesi gündeminde 17-19 Mayıs 2023 tarihleri arasında toplanacak olan Yürütme Kurulu Program, Bütçe ve Yönetim Kurulu’nun 30. Toplantısı yer almaktadır. Asamble’nin ardından 31 Mayıs-1 Haziran 2023 tarihleri arasında   DSÖ 153. Yürütme Kurulu toplantısı yapılacaktır.

76. Dünya Sağlık Asamblesi (WHA76), kayıtlı ve akredite Üye Devletlere, Ortak Üyelere, Gözlemcilere, BM’nin davetli temsilcilerine ve diğer katılımcı hükümetler arası kuruluşlara ve Devlet dışı aktörlere açıktır.

WHA76, DSÖ web sitesinden (WHO website) canlı olarak yayınlanacak.

Geçici gündem, ön takvim, Asamble belgeleri ve günlük gazeteye buradan (here) ulaşılabilir.

DSÖ fotoğrafları, medya kullanımı için şu adreste mevcuttur: (WHO photo library)

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir