77. BM Genel Kurul görüşmeleri New York’ta başladı.

77. BM Genel Kurul görüşmeleri New York’ta başladı.

Dünyanın dört bir yanından 150’den fazla devlet başkanı ve hükümet başkanının katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu görüşmeleri, yoğun güvenlik önlemleriyle 20 Eylül 2022 tarihinde ABD’nin New York kentinde başladı.  

Dünya liderleri, BM zirvesinde “İç İçe Geçmiş Sınamalara Dönüştürücü Çözümler için Dönüm Noktası” teması altında Soğuk Savaş’tan bu yana görülmemiş şekilde dünya düzenini kutuplaştıran Ukrayna savaşı, artan gıda fiyatlarının dünyanın dört bir yanındaki insanlar üzerindeki etkisi, küresel ekonomiyi sarsan enerji krizi ve Pakistan’daki sel felaketi gibi iklim değişikliğine ilişkin endişeler dâhil küresel zorluklara çözümleri ele alacak. 26 Eylül 2022 tarihine kadar sürecek olan bu yılki BM Genel Kurul görüşmeleri Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 2 yıl sonra tamamen yüz yüze gerçekleştiriliyor.

77. BM Genel Kurul Başkanı Macar Diplomat Csaba Kőrösi açılış konuşması yaptı.

77. BM Genel Kurul Başkanı Macar Diplomat Csaba Kőrösi, New York, 20 Eylül 2022

77. BM Genel Kurul Başkanı Csaba Kőrösi, 20 Eylül 2022 tarihinde BM Genel Kurul oturumunu açarken, dünyanın karmaşık zorluklarının büyük ama aşılmaz olmadığını söyledi.

Genel Kurul Başkanı Csaba Kőrösi, “son kırk yılın en önemli anı” olarak adlandırdığı açılış konuşmasında, BM Genel Kurul çalışmalarını başlatmak için tören tokmağını vurdu ve “Dayanışma, sürdürülebilirlik ve bilim yoluyla çözümler” çağrısında bulundu.

“Sorunlara çözüm için birçok anlaşma taslağı hazırladık, mükemmel hedefler belirledik, ancak çok az harekete geçebildik” dedi.

“Dayanışmaya ihtiyacımız var çünkü eşitsizlikler rekor seviyeye ulaştı… sürdürülebilirlik, çünkü çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmayı borçluyuz…[ve] bilim, çünkü bize eylemlerimiz için tarafsız kanıtlar sunuyor”.

“Kalıcı olağanüstü hal”

Csaba Kőrösi, iklim değişikliğinin sıcak hava dalgalarını, selleri ve kuraklıkları tetiklediğini, sürdürülemez tüketim ve üretimin ise çevremizde yaralar bıraktığını belirtti.

“Görünüşe göre kalıcı insani bir acil durumda yaşıyoruz” dedi. 300 milyondan fazla insanın acil yardım ve korumaya ihtiyacı olduğuna – Ocak ayından bu yana yüzde 10 artış – ve iklim değişikliğinin, Covid 19 ve çatışmalar küresel açlığı “endişe verici seviyelere geldi” dedi.

Bu arada, şiddet, insanlığın dörtte birini istikrarsızlığa kaptırdığı için enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesinde.

Ukrayna’da savaş

“Savaşın Avrupa’ya döneceğini kim hayal edebilirdi? Genel Kurul Başkanı, Ukrayna’ya yönelik askeri saldırıyı kınayan bir kararın kabul edilmesinden 203 gün sonra kan dökülmesinin devam ettiğini belirterek, nükleer tehdidin bir komşuyla olan anlaşmazlığı çözmek için siyasi söylemlere geri dönebileceğini söyledi.

Daha sonra, ticari tahıl ihracatına ilişkin dönüm noktası niteliğinde bir anlaşma, gübrelerin serbest bırakılması için çalışan diplomasi ve Avrupa’nın önemli nükleer tesislerinden birinde olası bir felaketi önleyen BM nükleer denetçileri de dâhil olmak üzere bazı olumlu gelişmelerden bahsetti.

“Dönüm noktası”

Genel Kurul’da tartışmanın teması olan “Bir dönüm noktası: Birbiriyle bağlantılı zorluklara dönüştürücü çözümlere” dikkat çeken Csaba Kőrösi, yıkıcı sellerin yüzlerce köyü yıkıp götürdüğü Pakistan ile dayanışmasını ilan etti.

Yıkımın yürek burkan sahnelerini, “geleceğimize açılan olası bir pencere” olarak nitelendirdi.

Bununla birlikte, bilim işbirliği ve iklim diplomasisindeki gelişmeler, iklim değişikliğiyle mücadele için hazır çözümlerdir ancak “ancak bunları uygulamaya koymak zorundayız” dedi.

Uluslararası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) iklim kriziyle mücadele için siyasi kararları desteklemede paha biçilmez olduğunu kanıtladığını belirterek onun su, enerji, gıda ve biyoçeşitlilik alanlarındaki başarısının “evrensel olarak kabul edilmiş, deneysel bir başlangıç ​​noktası” olarak tekrarlanmasını tavsiye etti.”

“Bu üst düzey toplantıların bir hafta sonra geleceği noktada, bilimsel toplulukla bir dizi istişare başlatmayı planlıyorum ve onlardan mikroskoplardan mikrofonlara bilgi getirmemize yardım etmelerini istiyorum” dedi.

Gündem belirleme

77. BM Genel Kurul Başkanı bu yılki oturumunun 2023’teki Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi’nin ve 2024’teki Geleceğin Zirvesi’nin hazırlanmasında “anahtar” olacağını söyledi.

“2023 yılında, 1977’den bu yana ilk kez BM Su Konferansı’nda SDG 6’yı değerlendireceğiz” diye dünya liderlerini bilgilendirdi ve “bu çağrı daha acil olamazdı” dedi.

Su, çatışmanın bir sonraki büyük küresel itici gücü olmaya ayarlandığından, “çok fazla, yeterli değil ve güvenli değil” üçlü bir sorunun ana hatlarını ortaya koydu.”

Oturumda ayrıca Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi de değerlendirilecek diye devam etti ve 2030 Kalkınma Gündemi, Paris Anlaşması, kalkınma finansmanı üzerine Addis Ababa Eylem Gündemi ve Ortak Gündemimiz ile birlikte, istediğimiz dünyayı tanımladığını ve bunun için yollar sunduğunu vurguladı.

Csaba Kőrösi “Zorluklar harika. Ve birbirine bağlıdırlar. Ama aşılmaz değiller,” diye hitap etti.

İnsan hakları ‘duman sinyali’

Hukukun üstünlüğüne evrensel saygının öneminin altını çizerek, insan hakları tehdit altına girdiğinde “bu bizim duman sinyalimiz, harekete geçme çağrımızdır” uyarısında bulundu.

Csaba Kőrösi, Kadın haklarını “dünyadaki çoğu toplumda eksik bulunan temel bir konu” olarak nitelendirerek, “her üç kadından birinin yaşamı boyunca şiddete maruz kalmasının kesinlikle kabul edilemez olduğunu” söylerken, kadınların çoğu zaman karar verme ve karar alma süreçlerinden dışlandıklarını da sözlerine ekledi. Ayrıca, herkes dahil edildiğinde “karşılaştığımız zorluklara çözümler bulacağız” dedi.

“Veriler, kadınların önderlik ettiği konularda krize müdahalenin daha etkili olduğunu gösteriyor” diye devam etti ve herkesi eşitlik, eşitlik ve insan onuru ile ilgilenmeye teşvik etti.

Güvenlik Konseyini canlandırmak

77. BM Genel Kurul Başkanı, Üye Devletlere desteğini sundu ve “çabalarımızı bu salondan topluluklarımıza taşımanın” önemini vurguladı.

Örgütün dünyanın gözündeki önemini yeniden canlandırmak için, BM Güvenlik Konseyi’ni 21. yüzyıl gerçeklerini daha adil bir şekilde temsil edecek şekilde reforme etmek için müzakereleri ilerletme niyetini açıkladı.

“Bu, tüm Organizasyonumuz ve çok taraflı düzenimiz için bir güvenilirlik meselesidir” dedi.

“Fırsatımız burada ve şimdi. Harekete geçelim” dedi.

Haber Bekir Metin, 22.9.2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir