77. Dünya Sağlık Asamblesi Cenevre’de başlıyor?

77. Dünya Sağlık Asamblesi Cenevre’de başlıyor?

Dünya Sağlık Örgütü ne yapıyor?

Kendini tüm insanların refahına adamış ve bilimin rehberliğinde olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), herkese, her yerde, güvenli ve sağlıklı bir yaşam için eşit şans verilmesi yönündeki küresel çabalara öncülük etmekte ve desteklemektedir.

1948’den bu yana, ırk, din, cinsiyet, siyasi inanç, ekonomik veya sosyal durum ne olursa olsun, tüm insanlar için ulaşılabilir en yüksek sağlık standartlarını teşvik etmek amacıyla çalışan, ülkeleri, ortakları ve toplulukları birbirine bağlayan Birleşmiş Milletlerin uzman sağlık kuruluşudur.

Bugün 194 ülkeyle ve 150’den fazla lokasyonda ön saflarda görev yapan DSÖ; dünyanın sağlıkla ilgili acil durumlara müdahalesine öncülük ediyor, hastalıkları önlüyor, sağlık sorunlarının temel nedenlerini ele alıyor ve ilaçlara ve sağlık hizmetlerine erişimi genişletiyor.

DSÖ’nün misyonu sağlığı geliştirmek, dünyayı güvende tutmak ve savunmasız kişilere hizmet etmektir.

DSÖ “üç milyar hedefine” ulaşmak için çalışıyor. Hedefler, 2025 yılına kadar (2019 başlangıç ​​noktasından itibaren), bir milyar daha fazla insanın evrensel sağlık güvencesinden yararlanması, bir milyar daha fazla insanın sağlıkla ilgili acil durumlardan daha iyi korunması ve bir milyar daha fazla insanın daha iyi sağlık güvencesinden yararlanmasıdır.

Dünya Sağlık Asamblesi nedir?

Dünya Sağlık Asamblesi (World Health Assembly-WHA), DSÖ’nün ana karar alma organıdır ve 194 Üye Devletten oluşur. Her yıl, genellikle Mayıs ayında, tüm Üye Devletlerden delegeler bir araya gelerek Örgütün öncelikleri ve politikaları üzerinde anlaşmaya varırlar.

Sağlık Asamblesinde ülke delegeleri, kendi halk sağlığı çalışmalarına ve DSÖ Sekreteryasının dünyayı herkes için daha iyi sağlık ve refaha doğru yönlendirme çalışmalarına rehberlik edecek sağlık hedefleri ve stratejileri hakkında kararlar alırlar. Sağlık Asamblesi ayrıca, nelerin başarıldığını belirlemek ve boşlukları gidermeye yönelik stratejilere karar vermek amacıyla belirlenen çalışma alanlarının uygulanmasına ilişkin geri bildirimde bulunmak için bir forum görevi de görmektedir.

77. Dünya Sağlık Asamblesi Cenevre’de başlıyor?

Dünya Sağlık Asamblesi, DSÖ’nün karar alma organıdır. Tüm DSÖ Üye Devletlerinden delegasyonların katıldığı toplantı, Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan özel bir sağlık gündemine odaklanıyor. Dünya Sağlık Asamblesi’nin temel işlevleri, Örgütün politikalarını belirlemek, Genel Direktörü atamak, mali politikaları denetlemek ve önerilen program bütçesini gözden geçirip onaylamaktır.

Bu yılki 77. Dünya Sağlık Asamblesi (WHA77) 27 Mayıs-01 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenleniyor. Bu yılki Sağlık Asamblesi’nin teması: Her Şey Sağlık İçin, Herkes İçin Sağlık.

77. Dünya Sağlık Asamblesi (27 Mayıs 2024)

77. Dünya Sağlık Asamblesi (77. World Health Assembly), 27 Mayıs Pazartesi saat 09.00’da Cenevre’deki Palais des Nations’da başlıyor. WHA ilk gününde Genel Kurul, Genel Komite ve Komite A’da toplanacak. Ayrıntılı çalışma programı, Birleşmiş Milletlerin (BM) altı resmi dilinde mevcut olan Günlük Gazete N°1 (Daily Journal N°1)’de bulunabilir.

Simültane tercüme Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca dillerinde sunulacaktır. Oturumun canlı web yayınına (buradan) erişilebilir ve geçici konuşmacı listesine de (buradaki bağlantıdan) ulaşabilirsiniz.

Günün öne çıkan önemli çalışmaları:

Dünya Sağlık Örgütü Genel Kurul (Assembly) Başkanı ve görevlilerinin seçimi

Üst düzey karşılama ve Sağlık Liderleri Ödüllerinin sunumu (yaklaşık 09.40 CEST)

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un konuşması (yaklaşık 14.30 CEST)

Taslak 14. DSÖ Genel Çalışma Programının değerlendirilmesi (GPW14), 2025-2028 (A77/16)

DSÖ Program Bütçesi 2024-2025’in (A77/14 ve A77/15) ve DSÖ Yatırım Turunun (A77/17, EB154/2024/REC/1, Karar EB154(1) finansmanı ve uygulanması

Hoş geldiniz konuşması

Üst düzey karşılama bölümünde H.E. İsviçre Konfederasyonu Federal Meclis Üyesi Elisabeth Baume-Schneider, ev sahibi ülke adına DSÖ Genel Kurulu’na hitap edecek.

Özel Onur Konuğu ve açılış konuşmacısının konuşması

Moritanya Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Başkanı Mohamed El Ghazouani yapacak.

Davetli misafirlerin açıklamaları

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach açıklamalarda bulunacak. Ayrıca,

BM Genel Sekreteri António Guterres; Malezya Başbakanı Enver bin İbrahim; Tayland Krallığı Başbakanı Srettha Thavisin ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen video ile toplantı açılışında açıklamalarda bulunacaklardır.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Açıklamalarda bulunacaktır.

Küresel Sağlık Genel Direktörü Ödülü

DSÖ Genel Direktörü seçkin bilim insanları ve profesörlere 2 ek ödül daha verecek. 26 Mayıs 2024 Pazar günü yapılan etkinlikte bir tane daha ödül sunulacaktır.

Türkiye’den Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Başkanlığındaki Heyet Cenevre’de

DSÖ’nün kurulduğu 1948 yılından günümüze Türkiye Dünya Sağlık Asamblelerine düzenli olarak katılmaktadır.

Bu yıl 27 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihleri arasında Cenevre’de yapılan 77. Dünya Sağlık Asamblesine, ülkemizi temsilen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında bir heyet katılıp, ülkemizin sağlık alanında gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmek istediği geleceğe yönelik çalışmaları genel kurulda diğer dünya ülkeleri ile paylaşacaktır.

DSÖ’ne üye 194 Devlet’in Heyet Başkanları, ülkelerinin sağlık alanındaki görüş ve önerilerini içeren konuşmalarını Genel Kurul’a hitaben yapacaklardır.

Ülkemizi temsilen konuşmayı 28 Mayıs 2024 Salı günü 18. sırada Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca gerçekleştirecektir.

İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü, aile sağlığı alanındaki hizmetleriyle dünya çapında tanınan kişi veya kişilere veriliyor. 1983 yılından günümüze verilen ödüllerden sonuncusu 2022 yılında ülkemizden Prof. Dr. Mehmet Haberal’a verilmişti.

77. Dünya Sağlık Asamblesi’nin 31 Mayıs 2024 Cuma günü yapılacak genel kurul toplantısında;

İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfı Ödülü, Umman’dan Kadın Doğum Uzmanı Jinekolog Dr. Jamila Taiseer Yasser Al Abri’ye verilecektir. İhsan Doğramacı Aile Sağlığı Vakfını temsilen bir heyet te ödül törenine katılmak üzere Cenevre’ye gidecektir.

Haber: Bekir Metin, Ankara, 27 Mayıs 2024

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir