78. BM Genel Kurulu Başkanı Dennis Francis; “Savaşı durdurmak, iklim eylemini hızlandırmak…”

78. BM Genel Kurulu Başkanı Dennis Francis; “Savaşı durdurmak, iklim eylemini hızlandırmak…”

New York’ta, 19-16 Eylül 2023 tarihleri arasında tamamlanan 78. Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısı Başkanı Dennis Francis’in 28 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamada; Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi, iklim eyleminin teşvik edilmesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabalarının hızlandırılmasının BM Genel Kurulu Yüksek Düzey Liderler Haftası gündeminin en üst sıralarında yer aldığını söyledi.  

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 78. Dönem Başkanı Dennis Francis (Trinidad and Tobago), Genel Kurul Toplantıları sonrası ilk basın toplantısında gazetecilere, Birleşmiş Milletlere üye 193 ülkenin Devlet Başkanları arasında bu hafta başında sonuçlanan 78. Genel Kurul görüşmelerinin önemli konuları hakkında bilgi verdi.

78. BM Genel Kurulu Toplantısı, Mart 2020’de Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana ilk kez tamamen yüz yüze gerçekleştirildi.

Kadınların katkılarının artırılması

Sayın Francis, kürsüden 189 liderin konuştuğunu, bunun “son yıllarda gerçekten etkileyici bir artış olduğunu” söyledi. Yirmi biri kadındı veya bir önceki yıla göre bir eksikti.

BM Genel Kurul Başkanı, 19-26 Eylül 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleşen Üst Düzey Yöneticiler Haftasının başlangıcında kadın liderlerin ikinci yıllık platformunu topladı. 2030 yılına kadar daha adil, eşitlikçi ve daha yeşil bir dünya sunmayı amaçlayan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada kadınların rolüne odaklanıldı.

“Bu liderler, günümüzün zorluklarıyla mücadelede insanlığın yarısının yeteneklerini ve bakış açılarını tanımanın ve yükseltmenin neden bu kadar önemli olduğunu gösterdi” dedi.

Savaşı Durdur

Genel tartışmaya Afrika, Orta Doğu ve Ukrayna’daki çatışmaların çözümüne yönelik çağrılar damgasını vurdu.

“Üyelere barışa ihtiyacımız olduğunu, Ukrayna’nın barışa ihtiyacı olduğunu ve bu savaşın durması, sona ermesi gerektiğini söylerken net bir şekilde konuştum” dedi.

Sayın Francis, daha güçlü iklim eylemi çağrısının Genel Kurul Salonu’nda, liderlerle yaptığı toplantılarda ve iklim hareketliliği ve deniz seviyesinin yükselmesine ilişkin iki üst düzey toplantıda da yankı bulduğunu ekledi.

Hedeflere Gidiyoruz

Bu arada Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan siyasi deklarasyon, 17 hedefe son teslim tarihlerine kadar ulaşılması yönünde hızlandırılmış ilerlemenin yeni bir aşamasının başlangıcı oldu.

Diğer üst düzey toplantılar Kalkınmanın Finansmanı ve sağlık konularına odaklandı ve liderler pandeminin önlenmesi, hazırlıklı olma ve müdahaleye ilişkin ilk BM Siyasi Beyanını onayladı.

Hükümetler ayrıca evrensel sağlık sigortası hakkını yeniden teyit etti,  on yılın sonuna kadar  tüberkülozun kökünü kazımak için hedefler belirledi ve “zamanımızın ahlaki bir görevi” olarak adlandırdığı  nükleer silahların ortadan kaldırılması için “ciddi eylem” ihtiyacının altını çizdi.

Güvenlik Konseyi reformu 

Sayın Francis ayrıca gazetecilerin, 5 Daimî Üyesi (Çin, Fransa, Rusya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri) hak sahibi olan BM Güvenlik Konseyi’nin reformu gibi genel tartışma sırasında gündeme getirilen küresel endişe yaratan diğer konulara ilişkin sorularını da yanıtladı. Veto konuları, herhangi bir karar veya kararı engellemelerine olanak tanıyan konular üzerinde bilgi verdi.

Üst Düzey Yöneticiler Haftası boyunca yapılan Genel Kurul toplantısında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Genel Kurul’a vetoları geçersiz kılma yetkisi verilmesi gerektiğini öne sürdü.

Mevcut gerçekleri yansıtın

Sayın Francis, Güvenlik Konseyin artık var olmayan bir dünya için tasarlandığını ve reformun basit bir görev olmadığını söyledi.

“Güvenlik Konseyi’nin yapısını, küresel siyasetin mevcut gerçeklerini daha uygun bir şekilde temsil edecek şekilde yeniden düşünmemiz gerekiyor. Bu bir süre daha Birleşmiş Milletleri meşgul edecek bir süreç olacak” dedi.

Dünya liderlerinin 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için gerekli adımları atacağına ikna olup olmadığı sorulduğunda Genel Kurul Başkanı, dikkatleri medyaya ve medyanın toplumdaki önemli rolüne çevirdi.

“Bu taahhütler kamuoyunu etkileyen sizlerin önünde kamuoyu önünde yapıldı” dedi. “Zaman içinde verilen sözlerin aslında yerine getirilmediğini tespit ederseniz nasıl tepki verirsiniz?”

Verilen sözlerin gerçeğe dönüşeceğini umduğunu ifade ederken, “Sonuçta, dedikleri gibi, pudingin kanıtı yemektedir” dedi.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 29 Eylül 2023

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir