78. BM Genel Kurulu için ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli görüşmelerde bulundu.

78. BM Genel Kurulu için ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli görüşmelerde bulundu.

BM Genel Sekreteri yaptığı açıklamada; 78. BM Genel Kurulu Üst Düzey Görüşmeler Haftası (19-26 Eylül 2023) için 193 Üye Devletin bir araya gelmesini hem dünya meselelerinin durumunu değerlendirmek hem de “ortak çıkar için hareket etmek” amacıyla “türünün tek örneği” olarak tanımlayarak, “Dünyanın ihtiyacı olan şey eylemdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk’ı kabul etti ve ‘7. Tesla fabrikasını Türkiye’de kur’ çağrısında bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları için 17 Eylül 2023 tarihinde gittiği ABD’nin New York kentinde, Türk Evi’nde Tesla ile SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Amerikalı iş insanı Elon Musk ile görüştü. Erdoğan, Musk’ı, 27 Eylül-1 Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir’de Çiğli Havalimanı’nda düzenlenecek Teknofest’e davet etti.

İletişim Başkanlığı’nda yapılan açıklamaya göre Erdoğan, kabul ettiği Musk’a, Türkiye’nin teknoloji alanındaki atılımlarından, Dijital Türkiye Vizyonu ve Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi’nden bahsetti. Erdoğan, Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile işbirliği imkanlarının doğabileceğini belirtti.

Erdoğan ayrıca, TOGG’la birlikte Tesla’nın da Türkiye pazarına girdiğini hatırlatarak Musk’a, elektrikli araç şirketinin yedinci fabrikasını Türkiye’de kurması çağrısı yaptı.

Musk’a kitap, oğluna futbol topu verdi

Erdoğan, Musk’a kendi yazdığı “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabının İngilizce versiyonu ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hazırlanan ve Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki reform talebinin gerekçelerinin anlatıldığı “BM Reformu: Uluslararası İş Birliğine Yeni Bir Yaklaşım” kitabını, Musk’ın çocuğuna da futbol topu hediye etti.

Basına kapalı kabulde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da hazır bulundu.

Tesla’nın altı dev fabrikasının yerleri ve özellikleri şöyle:

Fremont, California (ABD)

ABD’nin California eyaletinin Fremont kentindeki fabrika 2010’da, yani Tesla’nın kuruluşundan 7 yıl sonra açıldı. Tesla; Model S, 3, X ve Y tipi araçlarını 511 bin metrekare büyüklüğündeki bu fabrikada üretmeye başladı. Tesla’nın en fazla işçisi olan bu fabrikasında 17 binden fazla kişi çalışıyor.

Nevada (ABD)

Tesla, giga fabrika olarak nitelendirilen ilk tesisini 2016’da ABD’nin Nevada eyaletinde açtı. Dev fabrika, elektrik motorları, piller ve güç aktarma organları için yüksek hacimli bir tesis. Nevada’dakinden başlayarak Tesla’nın daha sonra açtığı tüm tesisler giga fabrika kategorisinde.

New York (ABD)

ABD’nin New York eyaletinin Buffalo kentindeki Tesla fabrikası 2017’de açıldı. Tesla bu tesiste, kendi imzasını taşıyan güneş enerjili çatı kiremitlerini, güneş panellerini ve süper şarj cihazlarını üretiyor.

Şanghay (Çin)

Tesla, ABD dışındaki ilk fabrikasını 2019’da Çin’in Şanghay kentinde açtı. Aynı yılında sonunda ilk kez Çin’de görülen koronavirüs salgını ve dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e ticaret savaşı açması dahi, fabrikada operasyonu durdurmadı. Tesiste, Model 3 ave Model Y tipi araçlar üretildi. Çin’de yabancılara ait ilk fabrika da bu tesis oldu.

Berlin–Brandenburg (Almanya)

Tesla’nın Almanya’daki fabrikası ülkede çevre örgütlerinin tepkisine karşın geçen yıl açıldı. Şirket bu tesiste, Model Ys tipi araçlar ve bataryalar üretiyor. Elon Musk bu gigafabrikayı, “bölge, Almanya ve dünya için bir mücevher” olarak nitelendirmişti. Tesla, bu tesisle, Almanya’da Brandenburg eyaletindeki en büyük işveren konumunda.

Texas (ABD)

Tesla’nın ABD’nin Texas eyaletinin başkenti Austin’deki fabrikası, aynı zamanda şirketin yeni genel merkezi. Model Y, Cybertruck ve Semi tipi araçların üretildiği tesis tam 929 bin metrekarelik bir alanda inşa edildi. Fabrikada 70 bin güneş paneli var. Boya kabinindeki kuru filtre teknolojisi ile yılda 2,7 milyon galon su tasarrufu sağlanması bekleniyor. Tesla, daha uzun ömürlü 4680 hücreli yapısal pil paketini de ilk kez bu fabrikada üretmeye başladı.

Tesla, önümüzdeki yıl Şanghay’da bir diğer dev fabrika açmayı planlıyor.

Elon Musk, Mart ayında yaptığı açıklamada ise Tesla’nın Meksika’da da bir gigafabrika açacağını, maliyeti 5 milyar doları aşacak bu fabrikanın “dünyanın en büyük elektrikli araç üretim tesisi” olacağını söylemişti. Meksika’nın kuzeyinde Nuevo Leon eyaletindeki fabrikanın inşaatı sürerken, Tesla Hindistan’da bir fabrika açmayı da gündemine aldı.

Musk, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, bundan sonra nerede fabrika kuracaklarını muhtemelen yıl sonuna kadar belirleyeceklerini söylemişti.

Tesla hisseleri bu yıl şu ana kadar yüzde 123 değer kazandı. Şirket 16 Eylül 2023 Cumartesi günü, 5 milyonuncu otomobilini ürettiğini açıkladı.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Elon Musk, 2022’de de Twitter’ı 44 milyar dolara satın almış ve adını da X olarak değiştirmişti.

Gürcistan Başbakanı Garibashvili’yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile New York’ta görüştü (17.9.2023)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için bulunduğu ABD New York’ta, 17 Eylül 2023 tarihinde Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili’yi kabul etti.

Türkevi’nde gerçekleşen kabulde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan’ın asrın felaketi sonrası desteğine bir kez daha teşekkürlerini sundu. Erdoğan, iki ülke ticaret hacminin 3 milyar dolar düzeyinden 5 milyar dolara revize edilebileceğini söyledi. Orta Koridor’un hayata geçirilmesinin öneminden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun süratle operasyonel hale getirilmesinin beklendiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan’daki FETÖ okullarının kapatılarak mal varlıklarının dondurulmasının önemli olduğunu da belirterek, bu konuda Gürcistan yönetiminin attığı adımları tebrik etti.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir