78. BM Genel Kurulu’nda, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna konuştu.

78. BM Genel Kurulu’nda, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna konuştu.

Fransa, BM’de devletlerarası eşitliğin tartışılamaz olduğunu söyledi 

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna 21 Eylül 2023 tarihinde 78. BM Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada; Ülkesinin devletler arasındaki eşitlik ilkesini- “kimsenin taviz veremeyeceği veya taviz vermemesi gereken bir ilke”- olarak savunduğunu ve “Afrika’daki krizlere Afrika çözümlerini” desteklediğini açıkladı.

Genel Kurul’a yaptığı konuşmanın büyük bir kısmını küresel sıcak noktalara ve Afrika’daki duruma odaklayan Bayan Colonna, şunları söyledi: “Afrika krizlerine Afrika çözümlerine inanıyoruz ve Afrika bölgesel örgütlerini, ortaklarından destek talep ettiklerinde destekliyoruz”.

Nijer’de Fransa, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nu (ECOWAS) “demokratik olarak seçilmiş Başkan Mohamed Bazoum’un bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalmasından bu yana zorla sorgulanan bir anayasal düzeni yeniden kurma çabalarında” desteklediğini söyledi.

Sudan’da çözüm bulmak

Aynı zamanda beş aydan uzun süredir ölümcül bir savaşın sürdüğü ve bu çatışmanın ilk kurbanlarının siviller olduğu Sudan’ı da örnek aldı.

Barış için çözüm aramaya “acımasızca” devam etmenin uluslararası toplumun görevi olduğunu ifade eden Bayan Colonna, şunları ekledi: “Savaşçılardan bir kez daha savaşı durdurmalarını ve sivilleri korumalarını, insani bir ateşkese izin vermelerini ve kapsayıcı bir barış ortamı yaratmalarını istiyoruz. Siyasi çözüm en önemli yoldur”

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin (DRC) doğusundaki “uzun zamandır aynı kaynaklara dayanan ve aynı mağdurları doğuran” çatışmaya gelince, şöyle konuştu: “Fransa burada da bölgesel çatışma çözüm mekanizmalarını destekliyor Müzakere yoluyla ve barışçıl bir çözümü kolaylaştırmak için.”

Bayan Colonna’ya göre, “Fransa, barış için, kalkınma için, demokrasi için ve kıtanın güvenliği için mücadele ederken Afrika bölgesel örgütlerinin güvenilir ve daimî bir müttefikidir ve öyle kalacaktır.”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı

Ukrayna’daki savaşla ilgili olarak “hiçbir şe, ne ahlaki ne de hukuki olarak, komşu toprakların işgal edilmesini, değersiz manevralarla ilhak girişiminde bulunulmasını ve halka işkence yapılmasını haklı gösteremez” dedi.

“Gördüğümüz şey, emperyalist kuruntuyu yeniden canlandırmaya çalışmak için açlık dahil her türlü silahı kullanabilen saf vahşetin ifadesidir” diye ekledi.

Kendisi, bu durumla karşı karşıya kalan, aralarında Fransa’nın da bulunduğu diğer ulusların, en kırılgan devletlerin yararına Dünya Gıda Programından (WFP) yapılan teslimatları finanse ederek, dayanışma koridorları aracılığıyla Ukrayna tahıllarının ihracatını kolaylaştırarak somut adımlar attıklarını gözlemledi. Avrupa Birliği’nin.

Fransa ayrıca yerel tarımın geliştirilmesi ve okul kantinlerinin desteklenmesi için dünya çapındaki iddialı programların finansmanını da destekledi.

Kültürel mirasın savunulması

Dışişleri Bakanı Colonna, Fransa’nın aynı zamanda ulusların tarihi mirası olan “insanlık kültürlerinin mirasının” dokunulmazlığı ilkesini de savunduğunu vurguladı.

“Dün Musul ve Timbuktu’ da, bugün Odessa veya Lviv’ de Fransa her yerde, nefretin yok etme tehdidinde bulunduğu ülkelerin tarihi hazinelerini savunanların eylemlerini destekliyor” dedi.

Fransa’nın cezasızlıkla mücadele ilkesini de desteklediğini ifade eden Erdoğan, Fransa’nın dün boyun eğdirdiği ve bir kez daha tüm dünyayı tehdit eden cihatçıların yargılanması için Sahel’de Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) verdiği desteğin de ifade edildiğini kaydetti. Bölgede, “halka karşı her gün savaş suçlarının işlendiği” Ukrayna’dan daha fazladır.

“Ukrayna’da yaşananlar hepimizi ilgilendiriyor. Ortak ilkelerimizin orada çiğnenmesine izin verirsek, her yerde çiğnenecekler, eğer bir saldırganlığın ödüllendirilmesine izin verirsek, orada veya başka bir yerde başkaları da meydana gelecektir” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’ nın konuşması.

Açıklamanın tamamını Fransızca olarak burada bulabilirsiniz .

Kaynak: BM Haberleri, New York, 22 Eylül2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir