78. BM Genel Kurulu’nda; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuştu.

78. BM Genel Kurulu’nda; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Batı’nın ‘yalan imparatorluğunu’ eleştirdi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 23 Eylül 2023 tarihinde 78. BM Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada; BM Genel Kurulu’nda yeni bir dünya düzeninin, yeni-sömürgeci bir azınlık ile onlarca yıldır süren Batı egemenliğine son vermeyi amaçlayan “küresel çoğunluk” arasındaki mücadele yoluyla doğmakta olduğunu söyledi.

Sergey Lavrov, gücün, eşitlik ilkesini uzun süredir reddeden Washington’un hâkim olduğu eski düzenin elinden kayıp gittiğini söyledi.

Delegelere, Amerikalılar ve Avrupalıların “her türlü vaatte bulunduğunu ve sonra bunları yerine getirmediğini” söyledi.

Başkan Vladimir Putin’den alıntı yaparak, Batı’nın “gerçekten bir yalan imparatorluğu” olduğunu ve İkinci Dünya Savaşı’nda Nazizm’e karşı verilen savaş sırasında bile Sovyet müttefiklerine karşı bir saldırı planladığını söyledi.

Sovyet ve ardından Rus liderlere “NATO askeri ittifakının doğuya doğru genişlemeyeceğine ilişkin somut siyasi güvenceler verildi” ve bunun saf bir aldatmaca olduğu ortaya çıktı.

Washington ve Brüksel’in, Rusya’nın karşılıklı güvenlik garantileri arzusunu reddederek, Küresel Güney ve Doğu’yu kendisine tabi kılmak için çıkarlarını ve ittifaklarını sürekli olarak genişletmeye çalıştıklarını belirtti.

Batı’nın ‘ülkemize karşı hibrit savaşı’

Ukrayna’ya dönerek, Batı’nın 2014 yılında “kanlı bir darbe” ile iktidara getirilen “Rus düşmanı Kiev rejimini askerileştirmeye devam ettiğini” ve bu fırsatı “ülkemize karşı hibrit bir savaş başlatmak” için değerlendirdiğini söyledi.

O zamandan bu yana amaç, ABD liderliğindeki saldırının artık uzaya yayılması ve çevrimiçi dezenformasyonla birlikte Rusya’nın stratejik yenilgisi oldu.

Sayın Lavrov, daha “kapsayıcı” bölgesel forumları sabote etmek amacıyla ikincil ittifaklar kurmasının “Rusya ve Çin’i hedef aldığını” “açık” olduğunu söyledi.

Kültür açısından bile sömürgecilik karşıtı “küresel çoğunluk” un Batı’nın “boyunduruğundan” ve dinlerine, geleneksel değerlerine ve egemenliklerine yönelik saldırılarından bıktığını söyledi.

Rusya ve Çin’i yeni çok kutuplu mimarinin, yükselen dünya düzeninin savunucuları olarak görüyordu ve şimdi Batı bunu engellemek için elinden geleni yapıyor.

‘Zorlayıcı tedbirler’

Rusya Dışişleri Bakanı, Küba, Venezuela, Suriye ve diğerlerini savunarak ABD öncülüğünde tek taraflı yaptırımlar ve “zorlayıcı tedbirler” kullanılmasını kınadı; Washington ise uluslararası gündemi “Ukraynalaştırma” çabasını sürdürüyor.

BM liderliğindeki uluslararası mali mekanizmalar ve Birleşmiş Milletler ‘in kilit organları da dahil olmak üzere “küresel yönetim mimarisi” nde tam bir reform yapılmasının zamanının geldiğini söyledi; buna ek olarak, NATO ve Avrupa Birliği’ndeki başkentler lehine önyargılı bir Sekreterya olduğunu söyledi.

Sayın Lavrov, Güvenlik Konseyi’nin Asya, Afrika ve Latin Amerika’yı kapsayacak şekilde genişletilmesinden bahsetti.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın ötesine genişlemeye hazırlanan BRICS ekonomik güçler bloğu örneğini vererek reformun yeni ve dengeli bir fikir birliğine dayanması gerektiğini söyledi.

‘Büyük ölçekli savaştan’ kaçının

Sayın Lavrov, “insanlık bir yol ayrımında… Büyük ölçekli savaşa doğru giden bir sarmalın önlenmesi ortak çıkarımızadır” diyerek davasını uzlaşma çağrısıyla kapattı.

Genel Sekreter’in dünya liderlerine bu yılki BM Genel Kurulu’nda “ortak geleceğimizi ortak iyiliğimiz için tasarlarken” uzlaşma ruhuyla bir araya gelme ve müzakere etme çağrısını hatırlattı.

“Bu, dünyamızı demokrasilere ve otokrasilere bölenlere ve kendi yeni-sömürgeci kurallarını başkalarına dikte edenlere mükemmel bir yanıttır”, diye tamamladı.

Rusça açıklamanın tamamı burada mevcut

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un konuşması

Kaynak: BM Haberleri, New York, 25 Eylül 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir