78. BM Genel Kurulu’nda, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin konuşması.

78. BM Genel Kurulu’nda, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin konuşması.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, BM Genel Kurulu’nda 19 Eylül 2023 tarihinde yaptığı konuşmada; Dünya liderlerine, Rusya’nın devam eden nükleer tehdidinin yanı sıra küresel gıda ve enerji pazarları gibi temel unsurları da silah haline getirdiğini ve bunları “sadece bizim ülkemize karşı değil, hepinizinkine karşı” kullandığını söyledi.

Savaşın başlangıcından bu yana, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki Ukrayna limanlarının Rusya tarafından bloke edildiğini ve Tuna Nehri üzerindeki limanlarının insansız hava araçları ve füzeler tarafından hedef alındığını söyledi.

“Bu, ele geçirilen bölgelerin tamamının olmasa da bir kısmının tanınması karşılığında Rusya’nın küresel pazardaki gıda kıtlığını silah haline getirmeye yönelik açık bir girişimidir.”

Nükleer silahlar kadar korkutucu

Bu silahlanmanın etkisinin Afrika’dan Güneydoğu Asya’ya kadar görülebileceğini söyledi.

“Nükleer silahlar artık en korkutucu şey değil. Kitlesel yıkım hız kazanıyor. Saldırgan pek çok şeyi silah haline getiriyor… bunlar sadece bizim ülkemize karşı değil aynı zamanda sizin ülkemize karşı da kullanılıyor” dedi ve ekledi:

“Silahlara karşı pek çok sözleşme var ama küresel gıda tedariki ve enerjinin silahlaştırılmasına karşı hiçbiri yok.”

Cumhurbaşkanı Zelenskyy ayrıca, Rusya Karadeniz Girişimi’ni baltalarken, Ukrayna’nın da küresel gıda güvenliğini sağlamak için limanlarından geçici bir deniz koridoru açarak ve tahıl ihracatı için kara yollarını korumaya çalışarak onu desteklemeye devam ettiğini söyledi.

Nefret tek bir ülkede bitmiyor

Rusya’nın Ukraynalı çocukları toplu olarak kaçırdığını ve sınır dışı ettiğini, bunun da açık bir soykırım vakası olduğunu ekledi. Rusya’da çocuklara Ukrayna’dan nefret etmeleri ve aileleriyle tüm bağlarını koparmaları öğretiliyor, diye devam etti.

“Nefret bir ulusa karşı silah haline getirildiğinde, asla orada durmaz” dedi.

Ukraynalı lider ayrıca, mağdur ülkenin açık bir şekilde belirlediği şartlarda saldırganlığı sona erdirmek için bir çerçeve görevi görecek bir Ukrayna barış formülünü 20 Eylül 2023 Çarşamba günü   BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağını da söyledi.

Ülkeler arasında birlik çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Zelenskyy, Rusya’nın “dünyayı son savaşa ittiğini”, Ukrayna’nın da bu Rus saldırganlığının ardından “dünyada hiç kimsenin herhangi bir ülkeye saldırmaya cesaret edemeyeceğini” garanti altına almak için her şeyi yaptığını söyledi.

“Her ulus dizginlenmeli, savaş suçları cezalandırılmalı, sınır dışı edilen insanlar evlerine geri dönmeli ve işgalci kendi topraklarına dönmeli” dedi.

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin 78. BM Genel Kurul konuşması.

Kaynak: BM Haberleri, New York, 20 Eylül2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir