AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Kiev’de.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Kiev’de.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i, Rusya ile Ukrayna arsında savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana ilk kez 8 Nisan ve ikinci kez 11 Haziran 2022 tarihinde ziyaret etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Kiev’de biraraya geldi. (11 Haziran 2022)

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Zelenskiy ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Ursula Von der Leyen, Ukrayna Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmelerin, Ukrayna’nın AB adayı olması yönünde tavsiyede bulunup bulunmama konusunda gelecek haftanın sonuna kadar değerlendirmelerini nihai hale getirme imkânı tanıyacağını söyledi.

Amerika’nın Sesi haber merkezince 12 Haziran 2022 tarihinde yer alan habere göre bu adım, üyelik konusundaki uzun bir sürecin sadece ilk aşaması olacak. AB’ye üye 27 ülkenin hükümetlerinin Ukrayna’ya adaylık statüsü verilmesini kabul etmesi gerekiyor. Bunun ardından da, Kiev’in birliğe üye olabilmesi için yapması gereken reformlar üzerinde kapsamlı görüşmeler yapılacak.

AB’den, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e mesaj: yapacağınız çok iş var

Ursula Von der Leyen Zelenskiy’e, idari reformlar ve diğer alanlarda sağlanan ilerlemelere rağmen hala yapılması gereken çok iş olduğu mesajını verdi. Avrupa Komisyonu Başkanı ortak basın toplantısında, “Hukunun üstünlüğünü güçlendirmede çok işler yaptınız ancak hala hayata geçirilmesi gereken reformlar var, örneğin yolsuzlukla mücadele” diye konuştu.

Zelenskiy de, “Tüm Avrupa Rusya’nın hedefi ve Ukrayna bu saldırganlığın sadece ilk aşaması” açıklamasında bulundu. Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Bu nedenle Ukrayna’nın üyelik başvurusuna AB’nin olumlu bir karşılık vermesi, Avrupa projesinin bir geleceğinin olup olmayacağı sorusuna da olumlu karşılık anlamına gelebilir” diye konuştu.

Kaynak:

Reuters, VOA, Bloomberg

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir