ABD Başkanı Joe Biden, BM Genel Kurul Toplantısında konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, BM Genel Kurul Toplantısında konuştu.

Joe Biden, Rusya’nın BM Sözleşmesi’ni ‘utanmazca ihlal etmesini’ kınadı, dünyayı Ukrayna’nın yanında durmaya çağırdı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini şiddetle kınayan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 21 Eylül 2022 Çarşamba günü Birleşmiş Milletler Üye Devletlerini “Bir ulus emperyal emellerini sonuçsuz bir şekilde takip edebiliyorsa, o zaman bu büyük kurumun temsil ettiği her şeyi riske atarız” diye uyardı. Ukrayna’nın yanında durmaya çağırdı.

BM Genel Kurulu’na geniş kapsamlı bir konuşmanın açılışında konuşan Başkan Biden, aşırı hava olaylarından devam eden COVID-19 pandemisi ve sürekli gıda ve yakıt kıtlığına kadar dünyanın geçen yıl tanık olduğu sayısız kargaşanın ortasında olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi bir üyesi komşusunu işgal etti… egemen bir Devleti haritadan silmeye çalıştı.”

“Rusya,” diye devam etti, “Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin temel ilkelerini utanmadan ihlal etti… ve “daha bugün [Rusya Devlet Başkanı Vladimir] Putin, küresel yayılmayı önleme rejimini umursamadan Avrupa’ya karşı açık nükleer tehditlerde bulundu. ”Jeo Biden ayrıca Rusya’nın “şu anda” daha fazla asker çağırdığını ve doğu Ukrayna’da zaten işgal ettiği toprakların ilhakı için “sahte” bir referandum hazırladığını söyledi.

“Acımasız, anlamsız savaş”

“Dünya bu eylemleri olduğu gibi görmeli… kimse Rusya’yı tehdit etmedi. Rusya bu çatışmayı aradı. Bir adam bu acımasız, anlamsız savaşı aradı” dedi. ABD Başkanı: “Bu savaş, Ukrayna’nın basit ve basit bir Devlet olarak var olma hakkını ve [Ukraynalı’nın] bir halk olarak var olma hakkını ortadan kaldırmakla ilgilidir.”

“Nerede olursanız olun, nerede yaşarsanız yaşayın, neye inanırsanız inanın… Bu kanınızı dondurur” diye devam etti. Genel Kurul’un Rusya’nın saldırganlığını kınadığını ve “bu odada bugün 140’tan fazla ülkenin” Rusya’yı kınayan bir Genel Kurul’u desteklediğini de sözlerine ekledi. Ukrayna’ya karşı saldırganlık, ABD ülkeye bugüne kadar 25 milyon doları aşan muazzam düzeyde destek sağladı. Joe Biden, ülkesinin işgal konusunda uyardığını ve savaşı önlemek için çok çalıştığını söyledi.

“Birçoğunuz gibi, ABD de bu savaşın adil şartlarda bitmesini ve sona ermesini istiyor” ve BM Üye Devletlerini, Ukrayna’nın herhangi bir ülkeyle aynı haklara sahip olduğu şeklindeki Şart’ın ilkelerini desteklemek için “kararınızda net ve sarsılmaz” olmaya çağırdı. “Rusya’nın saldırganlığına karşı dayanışma içindeyiz, nokta… başka bir ülkenin topraklarını zorla ele geçiremezsiniz. Bunu yapan tek ülke Rusya’dır.”

“Geleceği kazanmak” için demokrasiyi ve insan haklarını genişletin

Başkan Biden, ABD’nin demokrasiyi “zamanımızın zorluklarını ele almanın en büyük aracı” olduğuna inandığı ve G7 içinde ve diğer benzer düşünen ülkelerle çalışacağı için dünya çapında demokrasiyi savunmaya ve savunmaya devam edeceğini söylemeye devam etti.

BM Şartı ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi tarafından yönlendirilen bu kurum, özünde yılmaz bir umut eylemidir ve ABD her zaman insan haklarını “başarmaya çalıştığımız her şeyin temelini” savunacaktır, Gelecek, nüfuslarının tüm potansiyelini ortaya çıkaran ülkeler tarafından kazanılacaktır.”

Ancak, BM Genel Kurulu toplantı halindeyken bile, “istikrarlı uluslararası düzenin temeli olan BM Şartı, onu yıkmak veya kendi çıkarları için çarpıtmak isteyenler tarafından saldırı altında” olduğu konusunda uyardı. Böylece ABD, BM ilkelerini savunmaya devam edecektir. “Bu, her Üye Devletin sorumluluğudur.”

Aynı zamanda ABD, BM’nin süreçlerinde ve çalışma yöntemlerinde reform yapmak ve özellikle “yaşadığımız dünyayı daha iyi temsil edebilmesi için daha kapsayıcı hale gelmesi” için daha fazla önlem alması gerektiğine inanmaktadır.

BM Genel Kurul Başkanı, Güvenlik Konseyi’nin benzer şekilde daimi ve daimi olmayan üyeleri içerecek şekilde reforme edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Güvenlik Konseyi üyeleri ayrıca “BM Şartını tutarlı bir şekilde savunmalı” ve “nadir, olağanüstü durumlar dışında veto kullanmaktan kaçınmalıdır” dedi.

Çin’de

ABD Başkanı Biden, “ABD ile Çin arasındaki rekabet konusunda doğrudan görüşme ve anlaşmaya izin verin” dedi. “Değişen jeopolitik eğilimleri yönetirken, Amerika Birleşik Devletleri makul bir lider olarak hareket edecek. Biz çatışma aramıyoruz; soğuk savaş istemiyoruz. Hiçbir ulustan Amerika Birleşik Devletleri veya başka bir ortak arasında seçim yapmasını istemiyoruz. Ancak, Birleşik Devletler açık davranacak ve özgür, güvenli ve müreffeh bir dünya vizyonumuzu ve uluslararası topluma sunmamız gerekenleri destekleyecektir.”

Tayvan konusunda ABD’nin, istikrar ve barışı korumaya çalıştığını söyledi ve “her iki tarafta da statükoda tek taraflı değişikliklere karşı çıkmaya devam ediyoruz” dedi.

Haber Bekir Metin, 22.9.2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir