ABD Başkanı Joe Biden BM Genel Kurulu’nda konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden BM Genel Kurulu’nda konuştu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Eylül 2021 tarihinde New York’ta başladı. Kurulda ilk konuşmayı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yaptı ve ‘küresel ısınmayla mücadele çağrısı yaptı’. Ardından sıra ABD Başkanı Joe Biden’daydı. Biden, BM’ye küresel tehditlere karşı birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Bu yıl 76’ncısı düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu başladı. 100’den fazla Devlet ve Hükümet Başkanı ile Dışişleri Bakanı ve Delegenin katıldığı BMGK’da ‘iklim değişikliği ve küresel ısınma’, ‘Afganistan sorunu’, ‘dünyadaki aşı adaletsizliği’ gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Kurul’da ilk söz sırası Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’daydı. Bolsonaro, ülkesinin çevre yasalarının dünya için bir model olması gerektiğini ifade etti. Bolsanaro, çevreyi korumaya kararlı olduklarını belirtirken, BM’ye de birlikte çalışma çağrısı yaptı.

‘Askeri güç kullanımı son çare olmalı’

ABD Başkanı Joe Biden, 76. BM Genel Kurul Taoplantısında konuştu, New York, 21 Eylül 2021

BMGK’da ikinci söz sırası ABD Başkanı Joe Biden’daydı. Biden, ABD’nin gelecek yıl Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde yer almaya hazır olduğunu söyledi. Biden, küresel tehditlere karşı BM’ye birlikte hareket edelim çağrısı yaptı. Biden askeri güç kullanımının ise ‘son çare’ olması gerektiğini vurguladı ve ‘ABD ordusunun ülke dışında yalnızca ‘net ve gerçekleştirilebilir’ askeri görevler için bulunacağını’ ifade etti.

Biden, barış için tüm hükümetlerle diyalog içerisinde bulunmaya hazır olduklarını belirtti. ‘Yeni bir Soğuk Savaş’ istemediklerinin altını çizen ABD Başkanı güçlü ülkelerin, zayıf ülkeleri domine etme çabalarına karşı olacaklarını da vurguladı. Biden, ABD’nin Ortadoğu’da barış ve güvenlik istediğini belirtirken, İsrail-Filistin sorununda önlerinde ‘uzun bir yolları’ olduğunu vurguladı.  ABD Başkanı Joe Biden, “İsrail’in geleceği için iki devletli çözümün en iyi yol olduğu kanaatindeyim” dedi.

Biden İran ile ilgili de açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı, BM 76. Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmasında “İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması için gerekeni yaparız. İran üzerine düşeni yaparsa anlaşmaya dönmeye hazırız” dedi.

Joe Biden’ın açıklamaları;

 • Önümüzdeki 10 yıl insanlık için kritik olacak.
 • Benim yönetimim tüm halklar için çalışacak. Yönetimim daha barışçıl ve refah içeren bir gelecek için çalışmaya devam edecek.
 • Afganistan’da 20 yıllık savaşı bitirdik. Yeni bir başlık açtık. Sürekli diplomasiyi kullanacağız. Yeni yöntemlerle insanları tüm dünyada ayağa kaldırmaya çalışacağız. Sorunlar ne kadar zor olursa olsun hükümetler insanlar içindir diyoruz. Hükümetlerin herkes için çalışılması gerektiği kanaatindeyiz. ABD şimdi odağını pasifik bölgesine de yönlendirirken partnerlerimizle çalışıyoruz. BM gibi kurumları kullanarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
 • ABD’nin askeri gücü bizim son çare aracımız olmalı, dünyada gördüğümüz her soruna bir cevap olarak kullanılmamalı.
 • AB son derece önemli bir ortağımız.
 • Kendimizi, müttefiklerimizi korumaya devam edeceğiz.
 • Uçaklarımız 100’den fazla ülkeye aşı taşıdı.
 • Aşırı iklim olayları dünyanın her tarafında yaşandı. Amacımız 2050’ye kadar net sıfır emisyona ulaşmak. Paris İklim Anlaşması’na yeniden katıldık. BM İnsan Hakları Konseyi’nde de yeniden yer almak için çalışıyoruz.
 • Siber saldırılara karşı savunmamızı güçlendiriyoruz.
 • Yeni bir soğuk savaş ya da bloklar halinde bölünmüş ülkeler istemiyoruz. Çok farklı fikir ayrılıklarımız olsa bile birlikte çalışmaya hazırız. Katı bloklara bölünmüş yeni bir Soğuk Savaş veya dünya peşinde değiliz, bir kez daha söylüyorum bunun peşinde değiliz.
 • İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması için gerekeni yaparız. İran üzerine düşeni yaparsa anlaşmaya dönmeye hazırız.
 • Sürdürülebilir diplomasi ile Kore Yarımadası’nın tamamen nükleerden arındırılması da amaçlarımızdan biri.
 • Bugün terör tehditlerine karşılık vermeyi biliyoruz.
 • İnsani yardım konusunda en çok bağışı yapmaya devam edeceğiz. Bunun için 10 milyar dolarlık yatırım yapacağız.
 • Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm.
 • İnsan onurunu savunanların geleceği olacak, insan onurunu ezenlerin değil.
 • İlk kez ABD’nin savaşta olmadığı bir günde karşınıza çıkıyorum.
Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir