ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 3. Aşı için “Acil kullanım onayı” verdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 3. Aşı için “Acil kullanım onayı” verdi.

Tek dozluk Johnson&Johnson koronavirüs aşısı yüzde 66 etkili

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 26 Şubat 2021 tarihinde Jonhson&Johnson aşısı için acil durum kullanım onayı verdi. Pfizer/BioNTech ve Moderna’dan sonra ABD’de acil durum kullanım onayı alan 3. aşı Jonhson&Johnson’un koronavirüs aşısı oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Johnson&Johnson firmasının geliştirdiği tek doz Covid-19 aşısının acil durum kullanımını onayladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 26 Şubat 2021 cuma günü bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından oluşan bağımsız panel tarafından onaylanması yönünde tavsiyede bulunulan aşıya ilişkin kararını açıkladı.

Açıklamada, Johnson&Johnson ilaç firmasının geliştirdiği ve tek doz olarak uygulanan Covid-19 aşısının acil durum kullanımına onay verildiği bildirildi.

Jonhson&Johnson aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna’dan sonra ABD’de acil durum kullanım onayı alan 3’üncü aşı oldu.

44 bin kişi üzerinde denenen Johnson&Johnson’ın tek dozluk Covid-19 aşısının yüzde 66 etkili olduğu, hastalık ve ölüme karşı güçlü koruma sağladığı açıklanmıştı.

ABD’de Covid-19 aşılama istatistiklerini takip eden Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) güncel verilerine göre ülke genelinde yapılan toplam aşı sayısı 70 milyonu geçmiş durumda.

CDC’nin son verilerine göre, ülkede 47 milyondan fazla kişiye ilk doz, 22 milyonu aşkın kişiye de ikinci doz Covid-19 aşısı yapıldı.

Kaynak:

Euronews, Lyon, Fransa, 01 Mart 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir