ABD Temsilciler Meclisi 1,9 trilyon dolarlık Corona virüsü teşvik paketini onayladı.

ABD Başkanı Joe Biden “Kaybedecek Zamanımız Yok” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Biden yönetiminin önerdiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin oylaması öncesi gazetecilere konuştu (Washington, 26 Şubat 2021)

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Joe Biden’ın önerdiği 1,9 trilyon dolarlık Corona virüsü pandemisiyle mücadele için ekonomik teşvik paketini onayladı.

Başkan Joe Biden 27 Şubat 2021 Cumartesi sabahı yaptığı kısa açıklamada, Senato’ya da paketi acilen gündemine alıp geçirmesi çağrısında bulundu.

Biden Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, paketin onaylanmasıyla ilgili olarak Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yle görüştüğünü belirterek, Pelosi’ye süreçteki liderliğinden dolayı teşekkür etti.

Biden, bu oylamayla birlikte, “ülke halkını aşılamaya, Amerikalılar’ın ceplerine 1400 dolar koymaya, milyonlarca Amerikalı’nın kaybetmek üzere oldukları işsizlik yardımlarının süresini uzatmaya, ailelerini besleyen milyonlarca Amerikalı’ya yardım elini uzatmaya, çocukları okullara güvenli şekilde göndermeye, eyalet ve yerel yönetimlere toplu işten çıkarmaları önlemek için ihtiyaç duydukları bütçeyi sağlamaya bir adım daha yaklaştıklarını” söyledi.

Başkan Biden, “Şimdi tasarı Senato’ya gönderildi ve Senato’nun da hızlı bir şekilde adım atacağını umuyorum. Eğer şimdi, kararlı, süratli ve cesurca hareket edersek, nihayet bu virüsün önüne geçebiliriz. Nihayet ekonomimizi yeniden hareketlendiririz. Bu ülkenin halkı çok fazla ve çok uzun süre acı çekti. Bu acıları dindirmeliyiz. Amerikan Kurtarma Planı tam da bunu yapıyor” diye konuştu.

Temsilciler Meclisi’nde 212’ye karşı 219 oyla onaylanan tasarı, Başkan Biden yönetiminin göreve başladıktan sonra yasama alanında kaydettiği ilk büyük başarı niteliğini taşıyor. Cumhuriyetçiler’den Demokratlar’ın önerdiği tasarıya destek oyu gelmezken, iki Demokrat da oylamada Cumhuriyetçiler’in yanında yer aldı.

Tasarının resmi olarak yürürlüğe girebilmesi için Kongre’nin Senato kanadında da onaylanması gerekiyor. 50 Demokrat ve 50 Cumhuriyetçi’den oluşan Senato’da oy eşitliği olması durumunda, Başkan Yardımcısı Kamala Harris eşitliği bozmak için oy hakkını kullanma yetkisine sahip.

Aşırı maliyetli olduğu gerekçesiyle paketi reddeden Cumhuriyetçiler, tasarıda yer alan, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılmasına yönelik maddeye de itiraz ediyor.

1,9 trilyonluk teşvik paketinde aşı ve diğer sağlık malzemeleri için ayrılan ödeneğin yanı sıra Amerikalılar’a tek seferlik sunulması önerilen 1,400 dolarlık nakit yardımla işletmelere mali yardım da yer alıyor.

Paket, Senato’da onaylanırsa, pandemi nedeniyle işini kaybedenlere verilen işsizlik maaşlarının Ağustos 2021 ayına kadar ödenmesini, düşük gelirli çalışanlarla çocuklu ailelere uygulanan vergi indirimlerinin süresinin uzatılmasını ve küçük işletmelere mali yardım verilmesini sağlayacak.

Senato’nun tasarılarla ilgili kural ve usuller konusundaki danışmanı konumundaki partiler üstü yetkili Elizabeth Macdonough, tartışma konusu olan, saatlik asgari ücretin federal düzeyde beş yıl içinde 15 dolara yükseltilmesinin Senato kuralları gereğince tasarıdan çıkarılması gerektiğine karar vermişti.

Demokratlar “uzlaşma” adı verilen bir yöntemi kullanarak, Cumhuriyetçiler’in Kongre’de paketin önünü tıkamasını engelledi. Bu yöntemle, tasarının geçmesi için, 100 üyeli Senato’da 60 senatörün oyu yerine salt çoğunluk, yani 51 oy yeterli olacak. Bu durumda Demokratlar paketi Senato’dan Cumhuriyetçiler’in muhalefetine rağmen geçirebilecek.

Ancak Macdonough’nun açıklaması, eğer bu yöntem kullanılacaksa asgari ücretin 15 dolara çıkarılması maddesinin tasarıda yer alamayacağı anlamına geliyor.

Bu kararla ilgili ”hayal kırıklığını” dile getiren Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi şu ifadeleri kullandı: “Senato kuralları nedeniyle bu madde geçmezse, biz ısrarımızı sürdüreceğiz. Saatte 15 dolar asgari ücret maddesini kısa süre içinde geçirene kadar da pes etmeyeceğiz.”

Demokratlar’ın şimdi, asgari ücreti arttırmanın başka yollarını denemeye ve bu konudaki girişimlerini yeniden canlandırmak için partinin ilerici üyelerini ikna etmeye çalıştığı bildiriliyor.

Kaynak:

Voice of America, Washington, D.C., 27 Şubat 2021

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir