Acil Afet Ambulans Hekimleri, Avrupa “Üstün Hizmet Onur Madalyasıyla” ödüllendirildi.

Acil Afet Ambulans Hekimleri, Avrupa “Üstün Hizmet Onur Madalyasıyla” ödüllendirildi.

2021 Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Birliği Konferans ve Fuarı Riga’da başladı.

Merkezi Belçika Brüksel’de bulunan, Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Birliği’nin, 6-8 Ekim 2921 tarihleri arasında düzenlediği “Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Konferans ve Fuarı”, Letonya’nın Riga kentinde 6 Ekim 2021 tarihinde başladı.  

Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Birliği – (European Emergency Number AssociationEENA) Başkanı Demetrios Pyrros’un yaptığı açılış konuşmasında; COVID-19 pandemisi sırasında Avrupa’nın dört bir yanından gelen acil hizmetlerde çalışan yetkililer, EENA’ nın Üstün Hizmet onur madalyasıyla ödüllendirildi.

Hizmet ödülü alanlar arasında, Türkiye’den Acil Afet Ambulans Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turhan Sofuoğlu’ nun da, Covid-19 pandemisi süresince verdiği hizmetler karşılığı, Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Birliği – EENA’nın, “Üstün Hizmet Onur Madalyasıyla” ödüllendirildiği öğrenildi.

Hâlihazırda dünya çapında 4,5 milyondan fazla insanı yok eden bir hastalık olan COVID-19 kurbanlarının yasını tutmak için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bu trajik ölümlerin 115.000’den fazlası sağlık çalışanlarıydı.

EENA Başkanı Demetrios Pyrros; “Acil servis profesyonelleri için en zorlu yıllardan sonra, sağlığımızı ve esenliğimizi korumak için hayatlarını ortaya koyan herkese yakışır bir saygı duruşunda bulunmak istedik” dedi.

 

Etkinlik için kaydedilen bir videoda, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Avrupa Komisyonu’nun virüse karşı mücadelede ön saflarda yer alan herkese desteğini ve yapılacak katkıları göstermek için EENA’yı kutladı.

Biz Avrupalılar acil servislerimize çok şey borçluyuz. Bu yıl, geçmişe göre daha da fazla. Tüm hayatınız toplumlarımıza bir hizmettir ve Birliğimizin yanınızda olmasını istiyorum. Sadece minnetle değil, politika ve eylemle. Bu hak edilmiş ödül için teşekkür ve tebrikler dedi.

EENA Başkanı Demetrios Pyrros, bu sıkıntılı dönemde acil hizmet veren herkesin hakkını teslim etmenin önemine değindi.  “Onur madalyaları genellikle Hükümetin en yüksek ve en prestijli nişanıdır. Bu nedenle bu dönemde hizmette bulunan siz değerli çalışanları onurlandırmak istedik. Çünkü sen bizim günümüz kahramanlarımızsın. Sizler -cesaretin, dayanıklılığın ve özverililigin vücut bulmuş halisiniz.” dedi

Merkezi Belçika Brüksel’de bulunan, Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Birliği (European Emergency Number AssociationEENA) insanların sağlığını, yaşam emniyetini ve güvenliğini iyileştirmeye katkıda bulunmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşudur.

EENA Konferansı 2021’e, “Fark yaratın: Yenilik Yapın – İletişim Kurun – İlham Verin” sloganı ile davet yapıldı. İlham verici ve yenilikçi oturumlarla dolu üç gün boyunca, kamu güvenliği için değişimi sürdürmeye yönelik çalışmalar yapılacaktır.

EENA Konferansı, acil hizmet uzmanları ve araştırmacılardan çözüm sağlayıcılara, mobil ağ operatörlerine ve AB kurum temsilcilerine kadar tüm topluluğumuzun bilgi paylaşımı için bir alandır. Acil durum müdahalesinin bugününü ve geleceğini tartışmak üzere bir araya geliyoruz.

Üç farklı kanalda, Yeni Nesil eCall ve arayan konumundan, kamu uyarı sistemlerine ve gelecek mevzuata kadar her şeyi kapsayan acil durum alanındaki önde gelen uzmanlardan haberler alacağız. Pazardaki en yeni ürünleri keşfetmek için fuar (sergi) düzenledik. Hatta fuar alanımızdaki en son teknolojilerden bazılarını ilk elden kullanma şansına sahip olabilecekler.

Dr. Turhan Sofuoğlu ve Dr. Zeynep Sofuoğlu, Letonya-Riga’da. 6 Ekim 2021

Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Birliği’nin, Letonya’nın Riga kentinde 6-8 Ekim 2921 tarihleri arasında düzenlediği “Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Konferans ve Fuarı” na Türkiye’den Acil Afet Ambulans Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turhan Sofuoğlu ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Sofuoğlu katıldılar.

Türkiye’de ve tüm Avrupa Ülkelerinde; Covid-19 pandemisi süresince Acil Sağlık Hizmetleri alanında çalışanları, Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Birliği – EENA, “Üstün Hizmet Onur Madalyası” ödüllendird. Türkiye adına ödülü Acil Afet Ambulans Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turhan Sofuoğlu aldı.

Türkiye’de Acil Sağlık Hizmetlerinin Tarihçesi

Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, sağlık sisteminin en önemli basamaklarından biridir. Türkiye, 1994 yılında günümüzdeki ismiyle Avrupa Birliği’nin ortak tek acil numara tavsiyesini dikkate alınmış ve “112” yi kullanmaya başlamıştır. O dönemin telekomünikasyon teknolojisinin gerektirdiği bir isimlendirme, günümüzde geniş bir acil sağlık hizmetinin genel isimlendirmesi olarak kullanılmaktadır. En az üç basamaklı ve ardışık olmayan rakamlardan oluşması gereken bu numara “112” dir. Türkiye’de 1985 yılında “077 – Hızır Acil Servis” ismiyle tanıtılan sistem, ülkenin sosyo-kültürel dokusuyla uyum konusunda önemli bir örnektir. Günümüzde Türkiye’de, geniş bir kesim ambulansa “Hızır Ambulans” demeye devam etmektedir. “077 – Hızır Acil Servis”; kurumların, derin bir felsefeden ve geçmişten gelen değerlerle beslendiğinde ne denli kalıcı olabileceğinin güzel bir örneğidir. “077 – Hızır Acil Servis” dokuz yıl kadar işlev gördükten sonra yerini, 1994 yılında “112” ye devretmiştir. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, günün modern teknolojisinin her türlü imkanını kullanarak gelişmeye devam etmektedir. (Hasan Erbay,  Yıl 2017, Cilt 7, Sayı 1)

Kaynaklar:

Avrupa Acil Sağlık Hizmetleri Birliği (EENA)’ya ulaşmak için: https://eena.org/

Acil Afet Ambulans Hekimleri Derneği https://www.aahd.org.tr/

Haber Bekir Metin, Ankara, 6 Ekim 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir