Acil Afet Ambulans Hekimleri Dernek Başkanından Serzeniş ve Uyarı!

Acil Afet Ambulans Hekimleri Dernek Başkanından Serzeniş ve Uyarı!

Şu ülkede onlarca yıldır en riskli alanlarda, acil durum ve afetlerde uygulayıcı ve yönetici olarak görev yapıp, başına bir bela gelmeden hayatta kalmayı başarmış nadir kişilerden biri olduğumu düşünüyorum. Bu açıdan kendimi ve benim gibi çalışan tanıdığım tanımadığım herkesi kutluyor onlara uzun ömürler ve huzur dolu günler diliyorum (bu şartlarda ne kadar olursa). İki yıldır devlet hizmetlerinden emekli olarak kendimi yetiştirdiğim alanda, daha önceleri başlamış olduğum ulusal ve uluslararası projeler ile ülkeme ve dünyaya hizmet etmeye devam ediyorum.

Bu çerçevede, bunca yıldır aldığım eğitimler ve edindiğim tecrübelerin birikimi ile güncel hayatta karşılaştığımız olaylara yorumlar yapıp, olumlu anlamda katkılar koymaya çalışıyorum.

Bazen son yaşadığımız olaylarda (orman yangınları, trafik kazaları) olduğu gibi eleştiri dozum zaman zaman artabiliyor.

Bunun temel nedeni, yurt dışında olduğunun tersine son yıllarda ülkemizde bilgi ve tecrübeye gerekli değerin verilmemesi, danışılmaması ve ben yaptım oldu düşüncesinin yaygınlaşmasıdır.

Hâlbuki bu ülkede yıllarca bilgi ve tecrübeye değer verildi, el üstünde tutuldu. Yurt dışındaki sistemler görüldü ve uygun alanları ülkemizdeki sisteme dâhil edildi.

Örneğin bizler 112 Acil Sağlık Hizmetlerini ülke düzeyinde kurgularken, bir yandan yurt dışından konusunda uzman kişilerden destek aldık, bir yandan da oluşturduğumuz bilimsel danışma kurulu içinde Prof. Dr. Agâh Çertuğ, Prof. Dr. Cemalettin Ertekin, Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz, Prof. Dr. Cem Oktay gibi alanlarında söz sahibi hocalarımızı Sağlık Bakanlığı adına çalışmalarımıza dâhil ettik.

Onların görüşlerine ve uyarılarına değer verdik, yararlandık. Kara, deniz ve hava ambulansları, modül eğitimleri, olay yeri yönetim sistemleri bu şekilde sisteme dahil edildi.

Ülkemizdeki acil sağlık hizmetleri ve afet tıbbı alanındaki gelişmeler bu şekilde hızlandı ve uluslararası alanda başarılı bir düzeye taşındı.

Ama geldiğimiz noktada sanki bu ülkede her şey sanki kendi kendine olmuş, mevcut atanmış sağlık yöneticileri analarının karnından öyle bilgili doğmuş gibi bir anlayışa dönüldü.

Bu anlayışın yarattığı sonucu hep birlikte görüyor ve yaşıyoruz. Her gün biraz daha geriye gidiyoruz.

Bir kez daha uyarıyorum Sağlık Bakanlığındaki yöneticileri. Gittiğiniz yol yol değil, eskiden olduğu gibi bilgiye ve tecrübeye değer verin, yararlanın. Hepimiz için zaman daralıyor, dünyada ve ülkemizde yaşam alanlarımızdaki riskler artıyor.

Dr. Turhan Sofuoğlu, Acil Afet Ambulans Hekimleri Der. Bşk. İzmir, 23 Ağustos 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir