Almanya’da tarihi seçim

Almanya’da 16 yıllık Merkel dönemininin ardından milyonlarca seçmen, ülkenin ve Avrupa’nın çehresini değiştirecek bir seçim için sandık başına gidiyor. (Foto: Depo Photos)

Milyonlarca Alman, ülkenin ve Avrupa’nın çehresini değiştirecek bir seçim için sandık başına gidiyor.

Almanya genelindeki sandık merkezlerinde oy verme işlemi yerel saatle 08:00’da başladı ve 18:00’da sona erecek. Ancak çoğu oylarını zaten postayla oy kullandı. Seçim sonucunu gösteren çıkış anketleri, sandıkların kapanmasından kısa bir süre sonra yayınlanacak.

Şansölye Angela Merkel 16 yıllık iktidardan sonra görevi bırakıyor. Bu nedenle Almanya seçimleri ülke için olduğu kadar uluslararası alanda da etkileri olacak bir süreç.

CNBC’nin haberine göre, seçim çalışmaları sürecinde yapılan anketler hem uzmanları hem de halkı şaşırttı. Yeşil Parti, popülaritesinde bir sıçrama yaşadı ve Nisan ayında bir noktada anketlerde liderliği ele geçirdi ve ardından son haftalarda hafif bir liderliği korumayı başaran Sosyal Demokrat Parti’yi geride bıraktı.

Bu arada, Merkel’in iktidardaki muhafazakar Hıristiyan Demokrat Birlik ve Hıristiyan Sosyal Birlik ittifakı da son kamuoyu yoklamalarında SPD’nin arkasında ikinci sırada yer alıyor.

Geçen haftaki anketlerde SPD’yi yüzde 25, CDU-CSU’yu yaklaşık yüzde 22’ye çıkarırken, Yeşiller Partisi’nin yüzde 16 civarında olduğu görülüyor. Bunları yüzde 11 ile iş dünyası yanlısı liberal Hür Demokrat Parti ve aynı oy payıyla görülen sağcı Almanya için Alternatif var. Aşırı soldaki Die Linke partisi ise yüzde 6 oyla görülüyor.

Başbakan adayları

Ülkenin 60,4 milyon seçmeninin oyları, ülkenin ana yasama organı Almanya Federal Meclisi’nin 598 üyesini belirleyecek. Bloğun en uzun süredir hizmet veren lideri Angela Merkel, 16 yıllık iktidarın ardından Almanya Şansölyesiliği’nden ayrılıyor. Seçmen anketleri, seçim sonucunun son derece belirsiz olduğunu ve çeşitli koalisyon biçimlerinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin geleceğini şekillendirebilecek başlıca siyasi figürler ise şöyle:

Armin Laschet

Muhafazakar politikacı, 2017′den bu yana Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesine liderlik ediyor ve Ocak ayında merkez sağ CDU partisinin başkanı oldu.

Laschet, seçim kampanyasının başında, aynı zamanda CDU üyesi olan Merkel’in en muhtemel halefi olarak görülüyordu.

Ancak, Laschet’in popülaritesi geçen ay düştü ve bu, kamuoyu yoklamalarında CDU’yu aşağı itti. Bu yılın başlarında, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in ülkenin batısındaki sel mağdurlarına hitaben yaptığı konuşmada arka planda gülerken yakalandı.

Laschet seçimi kaybederse, Almanya’nın savaş sonrası en uzun süre görev yapan üç başbakanının geldiği parti olan CDU’nun gelecekteki rolü hakkında açık sorular var.

Annalena Baerbock

Yeşiller partisi lideri, bir noktada, bu federal seçimde izlenecek adaydı ve Laschet’e en büyük meydan okuyucu olarak görülüyor.

Alman siyasetinde yeni ve genç bir sesi temsil etti ve Yeşiller Partisi’nden yeni bir yaklaşıma katkıda bulundu. Görünüşe göre karbon nötr bir ekonomiye nasıl geçileceği konusunda iş dünyası liderleriyle koordine edilmesi gerektiğinin farkında.

Ancak, intihal suçlamaları ortaya çıktığında populeritesi bir darbe aldı. Baerbock herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

Partisi şu anda kamuoyu yoklamalarında üçüncü sırayı alarak koalisyon görüşmelerinde kilit rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Olaf Okulu

Almanya’nın mevcut maliye bakanı belki de kampanyadaki en büyük sürpriz oldu.

Almanya’nın sosyalist partisi SPD’nin adayı, bu yazın başlarında ülkenin bazı bölgelerinde yaşanan yıkıcı sellerin ardından, büyük ölçüde muhafazakar taraftaki kampanya hataları nedeniyle popülaritesinin arttığını gördü. Bu nedenle SPD dar bir şekilde kamuoyu yoklamalarına öncülük ediyor.

Almanya’daki muhalefet milletvekilleri, sosyalist bir başbakanın ülkenin mali durumu için iyi olmayacağını savunuyorlar. Ayrıca, başkanlığı döneminde maliye bakanlığının karıştığı skandallar da ortaya çıktı.

Ancak, bu unsurların hiçbiri, seçmenlerin kendisini en deneyimli aday olarak tanımlayan Scholz hakkındaki görüşü üzerinde bir etkiye sahip görünmüyor. Sadece maliye bakanı değil, aynı zamanda mevcut koalisyonda rektör yardımcısı.

Christian Lindner

Lindner, geçmişte koalisyon hükümetlerinin oluşturulmasında kilit rol oynayan liberal Hür Demokrat Parti’nin lideri.

Alman parlamentosunda çoğunluğu elde etmek için en az 3 partiye ihtiyaç duyulacağını öngören kamuoyu yoklamaları ile Lindner, bu oylamada yeni bir siyasi ivme kazanmasını bekliyor.

Alice Weidel

Almanya için Alternatif adlı göçmen karşıtı partinin eş lideri. Partinin mecliste çoğunluğu kazanma şansı olmasa da, uzmanlar partinin bu seçimde ne kadar başarılı olduğunu izleyecek.

AfD, 2017′deki son seçimde ilk kez Alman parlamentosuna girmişti.

Kaynak:

Ajansbizim, Nurdan Mısırlıoğlu, Berlin, 26 Eylül 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir