Almanya’yı yönetecek yeni hükümetin kabinesi belli oldu, hangi bakanlığa kim atandı?

Yeşiller eş başkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck, SDP Genel Başkan Olaf Scholzs ve Hür Demokratların lideri Christian Lindne – © Markus Schreiber/Copyright 2021, AP

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FPD) arasında kurulacak koalisyon hükümetinde yer alacak bakanlar belli oldu.

SPD, Yeşiller ve FDP’nin, üzerinde mutabakat sağlanan koalisyon protokolüne onay vermesinin ardından 16 yıldır hükümette bulunan Başbakan Angela Merkel’den sonra Almanya’nın geleceğini şekillendirecek kadro da belirlendi.

8 Aralık Çarşamba günü Federal Meclis’te başbakan seçilmesi beklenen Olaf Scholz’un başkanlığında kurulacak bakanlar kurulunda, 9 erkek ve 8 kadın yer alacak.

Başbakan Olaf Scholz:

Merkel’in koltuğuna oturmaya hazırlanan Olaf Scholz, 26 Eylül’de yapılan seçimlerde kazandığı büyük başarı ile lideri olduğu partisi Sosyal Demokratları yüzde 25,7 oy oranıyla birinci parti yaptı.

Ülke yönetiminde tecrübesi bulunan 63 yaşındaki Scholz, 2007-2009 yıllarında Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı ve 2018-2021 yıllarında Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı yaptı. Scholz, 2011-2018 yıllarında Hamburg Eyaleti Başbakanlık görevinde bulundu. Merkel’in koltuğuna oturmaya hazırlanan Scholz 1958 Osnabrück doğumlu.

Olaf Scholz yönetimindeki yeni kabinede koalisyonun diğer liderlerinin görevleri:

Dışişleri Bakanlığı: Yeşiller – Annalena Baerbock

Koalisyon hükümetinde Dışişleri Bakanlığı görevini 40 yaşındaki Yeşiller Partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock üstlenecek. Baerbock böylelikle Almanya’nın ilk kadın Dışişleri Bakanı olacak.

Baerbock, Angela Merkel’in yönetimindeki koalisyon hükümetinde Maliye Bakanı olan Olaf Schholz’un vekili görevini yürütüyordu.

İklim değişimi konusunda küresel alanda mücadele etmeyi hedefleyen Baerbock, 2000-2004 döneminde Hamburg’da siyasal bilimler ve kamu hukuku okudu, ardından Londra’da uluslararası hukuk eğitimi aldı.

Hırslı yapısıyla tanınan Baerbock, 2008-2009 döneminde Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu’nda dış ve güvenlik politikaları alanında uzman olarak çalıştı ve 2009-2013’te partinin Brandenburg Eyalet Teşkilatı Başkanlığını yaptı.

2013’ten beri Federal Mecliste milletvekili olan Baerbock, 2018’in başında Yeşiller Partisi’nin Eş Genel Başkanı seçildi.

Gençliğinde trambolin cimnastik sporunu icra ederek bu branşta 3 kez Almanya üçüncüsü olan Baerbock, 26 Eylül genel seçimlerde Yeşillerin Başbakan adayı olarak yarıştı.

Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı : Yeşiller – Robert Habeck

Yeşiller partisinin eş başkanı Robert Habeck “Süper bakanlık” olarak da adlandırılan bu görevde Alman ekonomisini “büyümeyi öldürmeden iklim önceliğini koruyan” bir anlayışla yönetmeye hazırlanıyor.

Başbakan Yardımcısı görevini de üstlenecek olan Habeck, 2012-2018 yıllarında Schleswig-Holstein eyaletinde Enerji Dönüşümü, Tarım ve Çevre Bakanlığı yaptı. Yazar kimliği de bulunan 52 yaşındaki Habeck, 2018’de Yeşillerin Eş Başbakanı seçildi. Ayrıca bu koalisyon ile Almanya’nın tarihinde ilk defa iklim kriziyle mücadele ulusal düzeyde gündemin üst sırasında, üç partili kabinesinin önceliği olarak kabul edildi.

Maliye Bakanı: Hür Demokratlar – Christian Lindner

İş dünyasına yakınlığıyla bilinen Christian Lindner hazinenin başına geçerek ülkenin para politikasında söz sahibi olacak.

Hür Demokratların (FDP) Genel Başkanı 42 yaşındaki Lindner, Bonn Üniversitesinde siyasi bilimler, devlet hukuku ve felsefe öğrenimi aldı. Özel sektörde şirket danışmanı olarak da çalışan Lindner, 2013’de FDP’nin genel başkanı seçildi.

Sosyal Demokrat Parti’den kabinede görev alacak isimler:

Sağlık Bakanı: Sosyal Demokratlar – Karl **Lauterbach**

SPD Milletvekili ve sağlık uzmanı Karl Lauterbach, kabinede Sağlık Bakanı olarak görev yapacak. Kabinenin en tecrübeli isimlerden olan 58 yaşındaki Lauterbach 2005’ten beri milletvekilliği görevinde bulunuyor.

İçişleri Bakanı – Sosyal Demoktarlar – Nancy Faeser

Olaf Scholz’un kabinesindeki “sürpriz isim” olarak açıklanan Nancy Faeser Almanya’da İçişleri Bakanlığı görevini yapacak ilk kadın olarak tarihe geçecek. 51 yaşındaki Faeser, SPD Hessen Eyalet Teşkilatının ve SPD Hessen Eyalet Meclisi Grubu Başkanlığın yaptı.

Savunma Bakanı – Sosyal Demokratlar – Christine Lambrecht

Savunma Bakanlığına dördüncü Merkel hükümetinde Adalet ve Aile Bakanı olan Christine Lambrecht getirildi. 56 yaşındaki Lambrecht, 1998’den beri Federal Meclis milletvekilliği yapıyor.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı – Sosyal Demokratlar – Hubertus Heil

Olaf Scholz, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığında ise değişime gitmedi. Gelecek dönemde ülkenin istihdam, emeklilik ve sosyal politikalarını 49 yaşındaki Hubertus Heil şekillendirecek.

SPD’de geçmişte genel sekreterlik ve genel başkan yardımcılığı görevinde de bulunan Heil, 2018’den beri Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığını yürütüyor.

İmar Bakanı – Sosyal Demokratlar – Klara Geywitz

İmar Bakanlığını ise 2004-2019 yıllarında Brandenburg Eyalet Meclis Milletvekilliği yapan 45 yaşındaki Klara Geywitz üstlenecek. Gewitz, 2019’da Scholz ile SPD eş genel başkanlık için adaylığını koydu ancak ikili bu göreve seçilmedi.

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanı – Sosyal Demokratlar – Svenja Schulze

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanı da 2018’den beri Çevre Bakanlığı yapan Svenja Schulze olacak. 53 yaşındaki Schulze bu göreve getirilen 3. kadın siyasetçi olacak.

Aile, – Sosyal Demokratlar – Anne Spiegel

Yeni koalisyon hükümetinde, Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanlığı 40 yaşındaki Anne Spiegel’e emanet edilecek. Spiegel Rheinland-Pfalz eyaletinde İklimi Koruma, Çevre ve Enerji Bakanı olarak görev yaptı.

Kabinedeki diğer bakanlıklarda yönetimi devralacak isimler:

Adalet Bakanı: Hür Demokratlar – Marco Buschmann

Yeni hükümette Adalet Bakanlığını FDP Milletvekili Marco Buschmann üstlenecek. 44 yaşındaki Buschmann FDP’de 2012-2014 yıllarında genel sekter olarak görev yaptı.

Tarım Bakanı: Yeşiller – Cem Özdemir

Yeşillerin eski Eş Genel Başkanı Cem Özdemir Gıda ve Tarım Bakanlığını üstlenecek. 55 yaşındaki Türk kökenli siyasetçi 2008-2018 yıllarında Yeşillerin Eş Genel Başkanı görevinde bulundu.

Ulaştırma Bakanı: Hür Demokratlar – Volker Wissing

Ulaştırma Bakanlığına ise FDP Genel Sekreteri Volker Wissing getirildi. 51 yaşındaki Wissing 2016-2021 yıllarında Rheinland-Pfalz eyaletinde Ekonomi, Ulaştırma ve Tarım Bakanlığı görevinde bulundu.

Çevre Bakan: Yeşiller – Steffi Lemke

Çevre Bakanlığı görevi 53 yaşındaki Steffi Lemke’ye verildi. Tarım Mühendisi olan Lemke uzun süre Yeşiller Partisi’nin genel sekreterliğini yaptı.

Eğitim Bakanı: Hür Demokratlar – Bettina Stark-Watzinger

Eğitim ve Araştırma Bakanlığına ise 53 yaşındaki Bettina Stark-Watzinger getirildi. FDP Hessen Eyalet Teşkilatı Başkanı olan Stark-Watzinger 2017’den beri Federal Meclis’te milletvekili olarak bulunuyor.

Aile **Yaşlılar, Kadın ve Gençlik*** Bakanı: Yeşiller – Anne Spiegel

Sosyal Demokratlardan Merkel kabinesinde de görev alan Hubertus Heil’in Çalışma/Emek Bakanı olarak görevini sürdürmesi bekleniyor.

Başbakanlık Dairesi Başkanı – Sosyal Demoktarlar – Wolfgang Schmidt

Başbakanlık Dairesi Başkanlığı görevini Olaf Scholz’un en güvendiği isim olan 51 yaşındaki Wolfgang Schmidt üstlenecek. Maliye Bakanlığında müsteşarlık yapan Schmidt yeni hükümette partiler arası çalışmaları koordine edecek.

Kaynaklar:

Euronews, AP, AA

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir