Ankara’da gündem Rusya-Ukrayna: Art arda açıklamalar…

Ankara’da gündem Rusya-Ukrayna: Art arda açıklamalar…

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat 2022 tarihli harekâtı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan güvenlik zirvesini topladı. 1 saat 45 dakika süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada “Rusya’nın saldırısı uluslararası hukuka aykırıdır ve derhal durdurulmalıdır” mesajına yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile de telefonla görüştü.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın askeri müdahalesine ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık 24 Şubat 2022 tarihli açıklamasında, “Bu saldırı, Minsk mutabakatlarını ortadan kaldırmanın ötesinde, uluslararası hukukun ağır bir ihlalidir ve bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil etmektedir” dedi. Öte yandan, Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Saldırı uluslararası hukuku ihlal ediyor, kabul edilemez” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna’ya yönelik olarak başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz” denildi.

Bakanlık açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

Bu saldırı, Minsk mutabakatlarını ortadan kaldırmanın ötesinde, uluslararası hukukun ağır bir ihlalidir ve bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil etmektedir.

Ülkelerin toprak bütünlükleri ve egemenliklerine saygı duyulması gerektiğine inanan Türkiye, sınırların silah yoluyla değiştirilmesine karşıdır.

Rusya Federasyonu’nu da bu haksız ve hukuksuz eylemi bir an önce durdurmaya çağırıyoruz.

Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğimiz devam edecektir.”

Beştepe’den Açıklama

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 24 Şubat 2022 tarihinde Saray’da gerçekleştirilen Güvenlik Zirvesi sonrası Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, zirvede, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ele alındı.

Zirvede, Rusya’nın Minsk mutabakatlarını ortadan kaldıran bu saldırısının uluslararası hukuku ihlal ettiği ve kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Bölge ve dünya güvenliğine de tehdit oluşturan bu saldırının durması için Rusya ve uluslararası platformlar nezdinde bulunulabilecek girişimlerin değerlendirildiği zirvede, Türkiye’nin Ukrayna’nın siyasi birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini sürdüreceği vurgulandı.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir