Anthony Fauci’den omicron mutasyonu açıklaması: Delta’dan daha az tehlikeli…

Anthony Fauci’den omicron mutasyonu açıklaması: Delta’dan daha az tehlikeli…

Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Tıbbi Baş Danışmanı Dr. Anthony Fauci*, üç doz corona aşısının virüsten en uygun koruma sağladığını belirtirken, virüsün Omicron varyantıyla ilgili Güney Afrika’dan gelen veriler varyantın Delta’dan daha az tehlikeli göründüğünü ortaya koyuyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Tıbbi Baş Danışmanı Dr. Anthony Fauci

Dr. Anthony Fauci, üç doz COVID-19 aşısının virüsten en uygun koruma sağladığını söyledi, iki doz Pfizer/BioNTech ve Moderna ile J&J aşılarının ABD yönetiminin tamamen aşılanma için resmi tanımı olmaya devam ettiğini kaydetti.

Americanın sesi (VOA) Türkçe’de yer alan habere göre Dr. Fauci, bununla birlikte sağlık yetkililerinin ‘tamamen aşılanma’ tanımının ne olması gerektiği konusunda değerlendirmeler yapmaya devam edeceğini de kaydetti.

Üç doz aşının yeni standart olup olmaması gerektiği bir soruya Dr. Fauci bunun en uygun koruma sağladığını düşündüğünü belirterek yanıt verdi.

Dr. Fauci, resmi olarak tamamen aşılanmış sayılmak için hala iki doz Pfizer/BioNTech’le Moderna ve tek J&J aşısının gerekli olduğunu söyledi.

Dr. Anthony Fauci, verilere bakıldığında ise en uygun koruma sağlamak için üçüncü bir doza ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Omicron daha az tehlikeli görünüyor”

Bu arada Omicron ilk keşfedildiği ülke Güney Afrika’da hızla yayılmaya devam ediyor. Bununla birlikte hastaneye sevklerde artış yok. Dr. Unben Pillay her gün onlarca hasta görmesine rağmen henüz bir tanesini bile hastaneye göndermediğini belirtiyor.

O ve diğer doktorlarla uzmanlar bu nedenle Omicron’un daha hızlı yayılsa bile COVID-19’un Delta varyantından daha az tehlikeli göründüğünü belirtiyor

Dr. Pillay, hastaların evde virüsü yenebildiğini belirtiyor ve birçoğunun 10-14 günlük karantina döneminde iyileştiğini kaydediyor. Buna sağlık sorunları olan yaşlılar da dâhil.

Güney Afrikalı sağlık yetkililerinin verilerine göre son haftalarda COVID vakalarından hastaneye sevk edilenlerden sadece yüzde 30’u ciddi şekilde hastalandı.

Bu daha önce salgının etkin olduğu dönemlerdeki sayısının yarısından az. Hastanede hastaların kalış süresi de kısalmışa benziyor, 2.8 gün. Daha önce gün sayısı 8’di.

Hastaneye sevk edilen hastaların sadece yüzde 3’ü hayatını kaybetti. Daha önce salgının etkin olduğu dönemde bu yüzde 20’ydi.

Güney Afrikalı yetkililer verilere rağmen Omicron’la ilgili daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu da belirtiyor.

*Dr. Anthony Stephen Fauci 1984’ten beri A. B. D. Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün Direktörlüğünü yapan Amerikalı hekim ve immünolog. Ocak 2020’den beri ABD’deki COVID-19 pandemisine müdahale eden Beyaz Saray Coronavirus Bilim Kurulu’nun önde gelen üyelerinden biridir.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’dan Omicron açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 12 Aralık 2021 Pazar gününün corona virüsü (koronavirüs) tablosuna göre son 24 saatte 182 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısında ise düne göre düşüş yaşandı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ülkedeki Omicron vaka sayısını açıklayarak halka uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanı Dr. Koca, “Ülkemizde toplam 6 kişide Omicron varyantı tespit edilmiştir. Biri İstanbul’da, 5’i İzmir’dedir. Bu 6 kişi Covid-19’u hafif belirtilerle geçirmektedir. Hastaneye yatırılmalarına ihtiyaç olmamıştır. Vatandaşlarımız kaygılanmamalı, tedbirlere uymalı, eksik aşılarını tamamlamalıdır” dedi.

Kaynak:

VOC, AP, AA, Sözcü

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir