Avrupa Birliği G20 Zirvesinde Afganistan için 1 milyar euro yardım taahhüdünde bulundu

Avrupa Birliği G20 Zirvesinde Afganistan için 1 milyar euro yardım taahhüdünde bulundu

Avrupa Birliği (AB), Afganistan konulu 12 Ekim 2021 tarihinde Roma merkezli bir oturumla gerçekleşen G20 Olağanüstü Liderler toplantısında; Afgan halkının insani ihtiyaçlarının karşılanması, Afganistan’ın komşularının desteklenmesi ve güvenliğin artırılması amacıyla 1 milyar euroluk destek paketi taahhüdünde bulundu.  

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, G20 dönem başkanı İtalya’nın girişimiyle video konferans yöntemiyle düzenlenen G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi öncesinde destek paketi duyurusunu sosyal medya hesabından yaptı.

Von der Leyen, “Bugün G20 toplantısında yaklaşık 1 milyar euroluk Afgan Destek Paketini sunacağım. Afgan makamlarıyla herhangi bir ilişki kurmamız için şartlarımız, insan hakları dahil olmak üzere, açık. Ancak Taliban’ın eylemlerinin bedelini Afganlar ödememeli. Destek paketi, Afgan halkı ve yardım sağlayan ülkenin komşuları içindir.” açıklamasını yaptı.

AB Komisyonu Başkanı’nın verdiği bilgiye göre, destek paketinde aşılar, barınma ve insan haklarının korunmasına ekstra destek için halihazırda üzerinde mutabık kalınmış 300 milyon euroluk insani yardım bulunuyor.

Ayrıca, sağlık gibi acil ihtiyaçların desteklenmesi amacıyla en az 250 milyon euroluk “ilave insani yardım” pakette yer alıyor.

Paket, bunun dışında Afganistan’ın komşularına destek ve güvenliğin artırılması amacıyla fonlar içeriyor.

İtalya’nın başkanlığını yürüttüğü G20 kapsamında düzenlenen olağanüstü zirveye üye ülkelerin yanı sıra AB ve BM temsilcileri, IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası finans kurumları ve Katar gibi misafir ülkeler de katıldı.

Video-konferans yöntemiyle yapılan zirvede Afganistan’a uluslararası insani yardımlar, göç, terör, kadın hakları gibi meseleler görüşüldü.

Zirvede Türkiye’yi temsil eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemiz, Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamaz” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç baskısından Avrupa ülkelerinin de etkileneceğini vurguladı.

“G20’nin küresel ekonomiye yansımaları da akılda bulundurularak göç ve zorla yerinden edilme konularını gündeminde tutması” gerektiğini belirten Erdoğan, “Bu küresel soruna, sistematik bir bakış açısının getirilebilmesi maksadıyla G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasını öneriyorum” diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’nin bu grubun başkanlığına talip olduğunu da söyledi.

Zirve sonrası bir basın toplantısı düzenleyen İtalya Başbakanı Mario Draghi, Türkiye’den gelen bu önerinin “ilgi çekici” olduğunu, ancak diğer G20 üyelerinin de bunu kabul etmesi gerekeceğini söyledi.

Draghi bu konuyu diğer üyelerle birlikte ilerleyen günlerde değerlendireceklerini belirtti.

Draghi, İtalya’nın da Avrupa’ya göçün yönetimi konusunda yalnız bırakıldığı şikâyetini tekrarlayarak “Biz uluslararası göç meselesine yanıtın koordine edilmesinden yanayız. Bu öneri de bu yönde bir girişim” dedi.

Birleşmiş Milletler koordine edecek

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Roma, 12 Ekim 2021

Afganistan krizinin G20 bünyesinde ele alınması için özel çaba sarf eden İtalya Başbakanı, zirvenin “tatmin edici ve verimli” geçtiğini söyledi.

Afganistan’daki acil “insani felakete” karşı birlik içinde eyleme geçme hedefinin katılımcılar tarafından paylaşıldığını belirten Draghi, bu konuda koordinasyonun Birleşmiş Milletler’e ait olacağını belirtti.

Draghi, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in bu zirvede Afganistan’a 1 milyar euro insani yardım açıkladığını, ABD’nin de yardımları artırma vaadinde bulunduğunu belirtti.

Ursula von der Leyen, 1 milyar euro’luk Afgan Destek Paketi’nin Afgan halkına ve komşu ülkelere destek amacıyla kullanılacağını açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı, “Afganistan’da büyük bir insani ve sosyo-ekonomik çöküşü önlemek için elimizden geleni yapmalıyız… Taliban’ın eylemlerinin bedelini Afganlar ödememeli” dedi.

Öte yandan İtalya Başbakanı Draghi, insani yardımların gerçekleştirilebilmesi için Afganistan’ın ekonomisinin ve bankalarının çökmesinin önlenmesi, ayrıca Kabil Havalimanı’nın açılması gerektiğini de vurguladı.

Draghi, Taliban yönetiminin tanınmasıyla ilgili tartışmalara da değinerek “İnsani krizle mücadele için Taliban’la temas kurulması gerekecek ama bu onları tanımak anlamına gelmiyor” diye konuştu.

Zirvede, insani yardım ve göç meselelerinin yanı sıra Afganistan’daki insan hakları ve terör endişeleri de ele alındı.

İtalya Başbakanı, “Tüm liderler kadın haklarına değindi. G20’nin tüm katılımcıları, kadınların eğitime erişiminin garanti altına alınması, 20 yıl geriye gidilmemesi gerektiğini belirtti” dedi.

G20 Afganistan zirvesine ABD Başkanı Joe Biden da katılırken, Rusya ve Çin’in devlet başkanı düzeyinde temsil edilmemesi dikkat çekti.

Erdoğan: Taliban’ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz

Zirve’ye 12 Ekim 2021 tarihinde Vahdettin Köşkü’nden video konferans yöntemiyle katılan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’da güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanmasının sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de kritik önemde olduğunu belirterek, “Diyalog kanallarını açık tutarak stratejik sabırla ve kademeli bir yaklaşımla Taliban’ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz.” dedi.

Erdoğan, Afganistan’da yaşanan gelişmelerin siyasi ve insani boyutunun yanı sıra ekonomik ve finansal yansımalarının da olduğunu vurgulayarak, konunun G20’nin çalışma alanı çerçevesinde değerlendirilmesini memnuniyetle karşıladığını, fikir alışverişinde bulunulmasına imkân tanıyan dönem başkanı İtalya’ya teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3,6 milyonu Suriye’den gelenler olmak üzere yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin, Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç baskısından Avrupa ülkelerinin de etkilenmesi kaçınılmazdır. G20’nin küresel ekonomiye yansımaları da akılda bulundurularak göç ve zorla yerinden edilme konularını gündeminde tutmasını bu bakımdan zaruri addediyorum. Bu küresel soruna sistematik bir bakış açısının getirilebilmesi maksadıyla G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasını öneriyorum. Türkiye olarak bu grubun başkanlığına da talibiz. Endonezya dönem başkanlığında bu alanda somut adımlar atmak için ciddi fırsatlara sahip olduğumuza inanıyorum.”

Kaynak:

BBC News, Euronews, TRT

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir