Avrupa Birliği ve DSÖ’den Tek Dozluk Corona Aşısına Acil Kullanım Onayı

Avrupa Birliği ve DSÖ’den Tek Dozluk Corona Aşısına Acil Kullanım Onayı

AB Komisyonu ve Avrupa İlaç Ajansı, Johnson&Johnson‘ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için 10 Mart 2021 tarihinde, DSÖ’ de, Johnson & Johnson tarafından corona virüsüne karşı geliştirilen ilk tek dozluk aşıya 12 Mart 2021 tarihinde acil kullanım onayı verdi.

Dünya genelinde birçok ülkede corona virüsüne karşı aşılama çalışmaları devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Johnson & Johnson tarafından corona virüsüne karşı geliştirilen ilk tek dozluk aşıya acil kullanım onayı verdi.

DSÖ ayrıca, Johnson & Johnson aşısının, tüm ülkelerde acil kullanım ve corona virüsüne aşısına eşit erişim sağlamayı amaçlayan küresel girişim COVAX aracılığıyla dünya çapında yaygınlaştırılmasına da izin verdi.

“Salgını kontrol etmeye bir adım daha yaklaşıyoruz”

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, düzenlediği basın toplantısında “Covid-19’a karşı geliştirilen her yeni, güvenli ve etkili aşı ile salgını kontrol etmeye bir adım daha yaklaşıyoruz” dedi.

Aşıların verdiği umudun tüm ülkelere sunulması gerektiğini belirten Ghebreyesus, “Hükümetleri ve şirketleri taahhütlerini yerine getirmeye çağırıyorum. Hükümetler ve şirketler, Covid-19 aşılarının dünya genelinde herkes için erişilebilir ve uygun fiyatlı küresel kamu malları ve krize ortak bir çözüm haline gelmesi için üretimi artırmaya yönelik ellerindeki tüm çözümleri kullanmalı” sözlerini kaydetti.

500 milyon doz aşı rezerve edildi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün aşının kullanımına ilişkin tavsiyeleri ifade etmek için önümüzdeki hafta Aşı Uzmanları Stratejik Danışma Grubu’nu toplayacağını söyledi.

Aşıların güvenli dağıtımına hazırlanmak için ülkelerle ve COVAX ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam ettiğini hatırlatan Ghebreyesus, DSÖ’nün COVAX için 500 milyon doz Johnson & Johnson aşısı rezerve ettiğini ifade etti.

AB, Johnson and Johnson’ın Kovid-19 aşısına onay verdi.

AB Komisyonu Sağlıktan Sorumlu Üyesi Kyriakides, Avrupa’da kullanımdaki Kovid-19 aşısı sayısının 4’e ulaştığını belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa İlaç Ajansının (EMA), Johnson and Johnson‘ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için 10 Mart 2021 tarihinde verdiği tavsiye kararını onayladı.

AB Komisyonu Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, sosyal medya hesabından, Amerikan ilaç firması Johnson&Johnson’ın geliştirdiği aşıya AB piyasalarında koşullu pazarlama izni verme kararı aldıklarını açıkladı.

Avrupa’da kullanımdaki Kovid-19 aşısı sayısının 4’e ulaştığını belirten Kyriakides, “Aşı teslimatlarının mümkün olduğu kadar sorunsuz gerçekleşmesi için şirketle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

AB’de daha önce BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca aşılarına onay verilmişti. AB Komisyonunun onayının ardından Johnson&Johnson aşısı AB’de kullanılabilecek dördüncü Kovid-19 aşısı oldu.

AB ilaç düzenleyicisi EMA, bugün Johnson&Johnson’ın Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşının kullanılması için onay verilmesini tavsiye etmişti. EMA, aşının 18 yaş üzerindeki kişilerde güvenli ve etkili biçimde kullanılabileceğini, tek doz halinde uygulanan Johnson&Johnson aşısının klinik deneylerde yüzde 67 etkili olduğunu bildirmişti.

Söz konusu aşı buzdolabında 3 aya kadar saklanabiliyor.

Johnson&Johnson’ın AB’ye aşı teslimatına en erken Nisan 2021 ortalarında başlayabileceği belirtiliyor.

AB’de Novavax ve Curevac firmalarının aşılarıyla Rusya’nın Sputnik V aşısının ön değerlendirme süreci ise devam ediyor.

Avrupa Birliği’nin bugüne kadar opsiyonlar dâhil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson&Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için Sözleşme imzalamıştır.

Kaynak:

DSÖ, AA, BBC, VOA ve diğer haber kaynakları

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir