Azerbaycan Türkiye arasında “Sağlık Alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Azerbaycan Türkiye arasında “Sağlık Alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Azerbaycan Sağlık Bakanı olarak 23 Nisan 2022 tarihinde göreve başlayan Teymur Musayev beraberinde bir heyetle ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı, 17 Mayıs 2022 tarihinde Sağlık Bakanlığında ziyaret eden Teymur Musayev ve beraberindeki heyet görüşmelerde bulundu.

Görüşme sonrasında, 2022-2023 yıllarını kapsayan “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Arasında İş Birliği ve Yol Haritası” protokolü imza altına alındı. Eylem planının hayata geçirilmesi için de Ortak Çalışma Grubu oluşturuldu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, imzalanan eylem planıyla mevcut iş birliğine yeni bir ivme kazandıracaklarını kaydetti. “Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın İlham Alivey Cenapları arasındaki güçlü dostluk ve ortak çalışma isteği, Bakanlıklar arasındaki ilişkilerimizin olumlu yönde seyretmesine büyük katkı sağlamaktadır” diyen Dr. Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandemi süreci boyunca Sağlık Bilim Kurulu üyelerimiz düzenli olarak bir araya gelerek bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundular. Birlikte hareket ederek büyük mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınının son günlerindeyiz. Umut ediyorum ki, aynı dayanışma duyguları ile bu salgının bitişine de şahitlik edeceğiz. Güçlü sağlık altyapımız ve görevine kendini adamış sağlık çalışanlarımız bu süreçte en önemli destekçilerimiz olmuştur. Yerli aşımız Turkovac ile birlikte dünyada kendi aşısını üreten öncü ülkelerden birisi olmanın haklı gururunu da yaşıyoruz. Aslında bu gurur iki kardeş ülkenin, bir milletin yani hepimizin… Bu vesileyle Turkovac aşısının Faz- 3 çalışmalarının Azerbaycan’da gerçekleştirilmesine ilişkin göstermiş olduğunuz yakın iş birliğinden dolayı size ayrıca teşekkür etmek istiyorum.”

Türk Tıp Dünyası Kongresi’nin 2022 Ekim ayında İstanbul’da düzenlenmesiyle ilgili çalışmalara başladıklarını vurgulayan Bakan Dr. Koca, Azerbaycan’da “Ortak Sağlık İş Forumu” düzenlenmesini de önerdi.

“Hem Koronavirüs pandemisi hem de Rusya-Ukrayna savaşı bize göstermiştir ki, ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz tedariki başta olmak üzere sağlık alanındaki tüm ihtiyaçların zamanlıca karşılanması daha da önem kazanmıştır. Tüm bu yaşananlar, yakın dayanışma içinde olmamız gerekliliğini bir kez daha bizlere göstermiştir” diyen Sağlık Bakanı Dr. Koca; Sağlık İş Forumu ile ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz, aşı, sağlık bilgi sistemleri, sağlık yatırımları ve hizmet alımları, uluslararası hasta tedavisi konularında iş birliğini geliştirebileceklerini vurguladı.

Konuk Bakan Teymur Musayev ise ilk yurtdışı seyahatinde kardeş ülkede bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade etti. “Pandemi döneminde bize gösterdiğiniz büyük destek için teşekkür ediyorum. Bu ağır günlerde kardeş desteğini unutmayacağız” diyen Musayev, ülkesinde yürüttükleri Turkovac çalışmasının iyi neticeler vereceğinden emin olduğunu ifade etti. Konuk Bakan ayrıca bu yıl içinde Türkiye-Azerbaycan Ortak Sağlık İş Forumu düzenlenmesinden memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir