Bill Gates hakkında bilinmeyen gerçekler…

Bill Gates hakkında bilinmeyen gerçekler…

Fakir doğmak sizin suçunuz değildir ancak fakir olarak ölmeniz sizin suçunuzdur. Bill Gates

Dünyanın en zengin insanlarından biridir ve eşi ile birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Foundation isimli bir vakfın sahibidir. Bunlar Bill Gates’in oldukça sık duyulan özellikleridir.

Forbes Dergisine göre Bill Gates’in serveti 2020 yılı sonlarında 108 milyar dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin isimlerinden biri. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 2021 yılı sonu itibariyle Bill Gates’in serveti 1119 milyar dolar ve dünyanın en zengin dördüncü kişisi konumda bulunuyor.

Microsoft’un kurucusu, dünyanın en büyük hayırseverlerden biri. Tamam da hepsi bu kadar mı? İşte, Bill Gates hakkında belki de ilk kez duyacağınız şaşırtıcı bilgiler

 

1. Bill Gates’in tam adı William Henry Gates III. Lakabı da çocukken 3’ü çağrıştıran, ‘Trey’ miş.

2. Lakeside Lisesi’nde okurken General Elektrik bilgisayarında ilk bilgisayar programını yazmıştır.

3. Okuduğu okulun bilgisayar sistemini heceleyerek, kendi ders programını kız öğrencilerin daha çok olduğu sınıflara göre düzenlemiş. Gates, konuyla ilgili şöyle diyor: “Paul da bu işte benimle birlikteydi. Ne yazık ki o benden iki yıl ilerideydi ve üniversiteye gitmişti. Ben de bu sayede güzel kızların en azından yanımda oturmalarını sağladım.”

4. Gates ergenlik döneminde “World Book Encyclopedia” isimli 26 ciltlik ansiklopedi serisinin tamamını okumuştur.

5. Gates üniversite giriş sınavı SAT’den 1600 puan üzerinden 1590 puan almıştır.

6. Amerika’da bilgisayar bulunan sayılı okullardan birisinde okumuş. İlk kullandığı program, ‘SOS’ olarak bilinen ‘tic tac toe’ adlı oyun olmuş.

7. Bill Gates, aslında doğuştan bir hayırsever olarak bilinir. Hatta ‘United Way’ adlı hayır kuruluşunun yönetim kurulunda bulunuyormuş.

8. Amerika’da üniversite okumak isteyenlerin girdiği sınavdan (SAT) 1590 puan almayı başarmış. (1600 üzerinden)

9. Gates, Paul Allen ve Paul Gilbert; Seattle’da öğrenciyken, trafik sayımı yapmayı sağlayan ve birtakım raporlar hazırlayan bir yazılım hazırlamışlar. Bu yazılım da dönemin trafik mühendisleri tarafından kullanılmaya başlanmış.

10. Bill Gates diğer birçok teknoloji girişimcisi gibi üniversiteyi ikinci yılında bırakmıştır. 1975 yılında Harvard Üniversitesi’ni kendisini tamamen Microsoft’a adamak için bırakmıştır.

11. Harvard’ı bıraktıktan iki yıl sonra 1977’de ehliyetsiz araç kullanmaktan dolayı New Mexico’da tutuklanmış. Bu olaydan ders almamış olmalı ki 2 yıl sonra, ehliyetsiz sürüş ve kural ihlali nedeniyle tekrar tutuklanmış. New Mexico’da tutuklanmıştır.

12. Bill Gates, milyoner olma amacına 31 yaşındayken ulaşabilmiş. Bu da onu tüm zamanların en genç milyarderi yapmış.

13. Gates’in etkileyici bir Porsche araba koleksiyonu bulunmaktadır.

14. 1994’te doğum gününün kutlandığı Hawaii Manele Bay Otel’deki 250 odanın tümünü kiralamış. O yıl, ABD’deki en zengin ikinci kişiymiş.

15. 1994 yılında bir televizyon sunucusunun “sandalyenin üzerinden atlayabilir misin?” sorusuna, “boyutuna bağlı” diyerek deneme cesaretini göstermiş.

16. Gates tam bir rönesans adamıdır. İtalyan Rönesans dönemi ressamı ve mucidi Leonardo da Vinci’nin kendisinin ilham kaynağı olduğunu söylemiştir. 1994 yılında Leonardo Da Vinci’ye ait olan ‘Codex Leicester’ adlı not defterini 30 milyon dolara satın alarak kişisel koleksiyonuna eklemiş. Bu defterde Da Vinci’nin Galata Köprüsü’ yle ilgili çizdiği bazı taslaklar da var.

17.1995 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından yaptığı hayır işlerinden dolayı Britanya Kraliyet Nişanıyla onurlandırılarak şövalye ilan edilmiş.

18. 1997 yılına kadar uçakta ekonomi sınıfını tercih etmiş. Bu dönemde Microsoft’un değeri çift haneli milyar dolarla ifade ediliyordu. Daha sonrasında 1997 yılında satın aldığı ve ‘büyük savurganlık’ ismini verdiği uçağıyla seyahat etmeye başlamıştır.

19. 2000 yılında yaşanan ‘Dot-com Balonu’ krizi esnasında medya, Bill Gates’in şirketinin değerini ifade etmek için, “centibillionaire” (santimilyarder?) gibi bir ifade üretmeye çalışmış.

20. Bill Gates zamanın çoğunu vakfı üzerine çalışarak geçirse de hala Microsoft’un ‘Kişisel Temsilci’ projesi üzerinde çalışmaktadır.

21. Gates yılda 50 kitap okumaktadır. Bill Gates kitap okuma alışkanlığı hakkında ‘Kitap okumak hala yeni şeyler öğrenmemin ve kavrayış seviyemi test etmemin başlıca yoludur.’ demiştir.

22. Gates Microsoft başarılı olmasaydı muhtemelen yapay zekâ araştırmacısı olacağını düşündüğünü söylemiştir.

23. Gates yapay zekâ hakkındaki ilgisinin dışında süper zekâ ile ilgili bir çalışma kampına üye olduğunu da belirtmiştir.

24. Gates hiçbir yabancı dili bilmemektedir. Kendisi bunun şimdiye kadar hayattaki en büyük pişmanlığı olduğunu söylemiştir.

25. Gates renk körüdür. Gates, yeşil rengi görme konusunda ciddi bir sıkıntı yaşıyor olabileceği aklınıza gelir miydi? Kulağa garip gelse de Gates 2006 yılına ait röportajlarından birinde renk körü olduğunu açıklamıştır.

26. Bill Gates 2008 yılında komedyen Jerry Seinfeld ile birlikte Microsoft’a ait reklam filmlerinde oynadı.

27. 2010 yılında Mark Zuckerberg ve Warren Buffet’la birlikte varlıkların yarısını hayır işlerine adayacaklarına dair bir anlaşmaya (Gates Giving Pledge) imza atmışlar.

28. 2014 yılındaysa, Zuckerberg’in ‘IceBucketChallenge’ kapsamındaki meydan okumasını kabul ederek, bağışta bulunmuş.

29. Yatmadan önce uykuya dalabilmek için bulaşık yıkamanın dışında mutlaka 1 saat kitap okuyormuş.

30. Harcayacak fazladan tek bir saniyesi dahi yoktur. Gates nüfuz sahibi bir iş adamı olarak son derece düzenli bir yaşam sürmektedir. Günlük Programı tıpkı devlet başkanlarının yaptığı gibi saniyesi saniyesine planlanmaktadır.

Marko Paşa araştırdı, yazdı, 27 Mart 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir