Bill Gates Koronavirüsten sonra insanlığı bekleyen iki önemli tehdidi açıkladı.

Bill Gates Koronavirüsten sonra insanlığı bekleyen iki önemli tehdidi açıkladı.

Amerikalı milyarder Bill Gates, YouTube kanalı Veritasium ile yaptığı röportajda, Covid-19 salgınının sona ermesinden sonra insanlığın karşı karşıya kalacağı iki önemli tehdidi açıkladı.

Microsoft’un kurucusu, milyarder iş insanı Bill Gates, kısa bir süre önce küresel salgınlara ilk yanıtı sağlamakla görevli uluslararası bir organizasyon oluşturmayı önermiş ve çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı.

2015’te katıldığı bir konferansta salgın hastalıklara karşı dikkat çeken Gates, o gün yaptığı uyarı ve gelecekte dünyayı bekleyen tehlikelere ilişkin konuştu. Gates, 2015’te yaptığı, “Önümüzdeki yıllarda 10 milyondan fazla insanı öldürecek şey bir savaş değil virüs olabilir. Füzeler değil ama mikroplar” sözlerine açıklık getirdi.

Gates, bu defa da Covid-19 salgınının sona ermesinden sonra insanlığın karşı karşıya kalacağı iki önemli tehdidi açıklayarak ilgileri üzerine çekti. Bill Gates’e göre, gelecek yıllarda türümüz ve aynı dünyayı paylaştığımız canlılar en çok  ‘iklim değişikliği’  ve ‘biyoterörizm’den zarar görecek.

Daha fazla küresel salgın

Bill Gates’e göre, iklim değişikliği her yıl, koronavirüs küresel salgınında hayatını kaybedenlerden daha ağır bir bilanço ortaya çıkarma potansiyeli taşıyor.

Ancak, Bill Gates’e göre, kimsenin konuşmak istemediği başka bir tehdit daha var, oda ‘biyoterorizm’. Gates, YouTube kanalı Veritasium‘la söyleşisinde, “İnsanlara zarar vermek isteyen biri bir virüsü geliştirebilir ve onunla karşılaşma olasılığımız bugünkünden daha da fazla olabilir” dedi. Gates, sözlerine, “İnsanlar diğer türlerle etkileşime girdikçe, virüsler de ait oldukları türün engelini aştıkça daha fazla küresel salgın olacak” diyerek devam etti.

On kat daha yıkıcı olabilir

Bill Gates, Ocak 2021’de yaptığı bir konuşmada, Hükümetleri ve vatandaşları bir sonraki salgına hazır olunmadığı konusunda uyarmış; ortaya çıkabilecek potansiyel bir salgının, hâlihazırda dünya çapında 2,2 milyon insanın hayatına mal olan ve büyük bir ekonomik krizi tetikleyen küresel koronavirüs salgınından ‘on kat daha yıkıcı’ olabileceğini de sözlerine eklemişti.

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir