Bir yıl süren ‘ salgınlar, trajediler ve gözyaşları’ sonrasında BM Genel Sekreteri  2021 için umut mesajı gönderiyor

Bir yıl süren ‘ salgınlar, trajediler ve gözyaşları’ sonrasında BM Genel Sekreteri 2021 için umut mesajı gönderiyor

Dünya 2021’e girerken, bir “duruşma, trajedi ve gözyaşı yılı” nın ardından, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres yeni yıl için bir umut mesajı verdi.

BM Genel Sekreter António Guterres, dünyanın dört bir yanındaki insanların gösterdiği nezaketi, işlerinde çalışanların yorulmak bilmeyen çabalarını, rekor sürede aşı geliştiren bilim adamlarını ve gezegeni iklim felaketinden kurtarmak için yeni ilerlemeler kaydeden ülkeleri  överek  2021’in bir iyileşme yılı olma dileğini dile getirdi.

Guterres, COVID-19 salgınının herkesin hayatına damgasını vurduğu bir yılda, ısrarlı acı ve keder içerisinde verdiği Yeni Yıl mesajında ​​”birlik ve dayanışma içinde” birlikte çalışacağımızı, böylece “umut ışınlarının dünyanın her yerine ulaşacağını” söyledi.

“Pek çok sevilen kişi hayatını kaybetti  – ve pandemi şiddetlenerek yeni hastalık ve ölüm dalgaları yarattı” dedi. Yoksulluk, eşitsizlik ve açlığın arttığını, işlerin ortadan kalktığını, bazı  sektörlerin hayatta kalmaya çabaladığını, borçların arttığını ve  çocukların mücadele ettiğini ekleyen Guterres, evde artan şiddet  ve güvensizlik konusundaki endişelerini dile getirdi.

Sürdürülebilir bir geleceğe geçiş 

Guterres, ancak önümüzde bir Yeni Yıl var diye devam etti ve eğer birlik ve dayanışma içinde birlikte çalışırsak, umut ışınları dünyanın dört bir yanına ulaşabilir: “insanlarına ve tanımadıklarına bile yardım elini uzatıyor; ön saflardaki işçiler her şeyi veriyor; rekor sürede aşı geliştiren bilim adamları ve iklim felaketini önlemek için yeni taahhütler veren ülkeler ”.

“Bu en zor yılın dersi bu” dedi, “hem iklim değişikliği hem de COVID-19 salgını, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir geleceğe geçişin bir parçası olarak, ancak herkes tarafından birlikte ele alınabilecek krizlerdir.”

Önümüzdeki yıl için kararlar ve hedefler: İyileşme zamanı  

BM’nin 2021 planlarına gelince, merkezi bir hırsın 2050 yılına kadar karbon nötrlüğü için küresel bir koalisyon – net sıfır emisyon – inşa etmek olduğunu belirten Guterres, “her hükümet, şehir, işletme ve birey, bu vizyona ulaşmak için çalışacaklardır. ”

Dünyayı birlikte hareket etmeye çağıran  BM Genel Sekreteri, insanları sadece kendi aralarında değil, aynı zamanda doğa ile de barış yapmaya, iklim kriziyle mücadele etmeye, COVID-19’un yayılmasını durdurmaya ve 2021’i iyileşme yılı haline getirmeye çağırdı: ” Ölümcül bir virüsün etkisinden, bozuk ekonomileri ve sıkıntı içindeki toplumları iyileştirmek için gezegeni de iyileştirmeye başladıklarını” dile getirdi.

BM Genel Sekreteri António Guterres, mutlu ve barışçıl bir 2021 için dileklerini göndererek, “Yeni Yıl Kararımız bu olmalı” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir