76. BM Genel Kurulu, New York’ta çalışmalara başladı

76. BM Genel Kurulu, New York’ta çalışmalara başladı

BM Genel Sekreteri António Guterres 14 Eylül 2021 Salı günü yaptığı açıklamada, “COVID-19 salgınının dünyanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ekonomileri ve milyonlarca insanı aşırı yoksulluğa sürükleyen en zorlu dönem olduğunu gösterdi” dedi.

António Guterres, görevi sona eren 75. BM Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır’a; 2030 BM Gündemine uygun, sürdürülebilir bir toparlanmaya öncelik verdiği ve pandemi tarafından adeta parçalanan sistemleri yeniden inşa ederken ülkeleri ve toplulukları desteklediği için teşekkür ederek; 76. Genel Kurulu Başkanı-Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’e teslim etti.

İddialı aşı kampanyası  

Guterres,  Bozkır’ın liderliğinde Meclis’in “sağlık sistemlerini güçlendirmeye COVID-19 testi, tedavisi ve ekipmanı sağlamaya ve tarihin en iddialı aşı kampanyasına katkıda bulunmaya” çalıştığını söyledi.

Ayrıca, BM Genel Kurulunun barış ve güvenlik, silahsızlanma, insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilir kalkınma alanlarındaki hayati çalışmalarını yürütürken, barışın inşasından terörle mücadeleye ve insanlığa karşı suçların önlenmesine kadar kilit konularda önemli kararların kabul edilmesini denetledi. İklim değişikliği ve insan ticaretine son verilmesi konusunda da çalışmalarını başarıyla gerçekleştirdi.

BM Genel Sekreteri, “Kısacası, Genel Kurul Başkanı Bozkır’ın idaresi altındaki  bu Kurul, çok taraflılığın ve kurallara dayalı bir uluslararası sistemin değerini defalarca kanıtlamıştır ” dedi.

‘Eşitsiz, zorlu ve çığır açan’ 

75. BM Genel Kurulu’nun son toplantısını kapatmadan önce yaptığı samimi konuşmada görevden ayrılan Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, görev süresinin “çalkantılı, tarihi, dönüştürücü, eşitsiz, zorlu ve çığır açıcı bir yıl” ortasında geçtiğini ifade etti..

“Başkanlığımın ilk anlarından itibaren COVID-19’un gündemimize hâkim olacağını biliyorduk. Ancak  artık daha etkili ve daha duyarlı bir Birleşmiş Milletlere olan inancımızı pekiştirdiğini söyleyebilirim” dedi.

Bozkır, görevden ayrılmadan, BM Genel Kurulunu güçlendirmekten “Bu kuruluşun çalışanlarına ve dünyanın en yüksek siyasi makamına karşı tutumundaki ciddi bir uyumsuzluğu” yeniden düzenlemeye kadar uzanan bir dizi tavsiyede bulundu.

Bozkır ayrıca, “işin özünün yapılması pahasına” prosedürlere odaklanmaktan “daha akıcı, öncelik odaklı bir gündeme” geçişi ve BM’ye saygı, dürüstlük ve ilerlemeden oluşan tek bir varlık olarak öncelik verilmesini önerdi ve tokmağı  son kez indirmeden önce, bir an için durup düşünülmesini ve gereği için çalışma yapılmasını istedi.

Zorlukları aşmak 

76. BM Genel Kurul oturumun açılışını yapan Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid, ülkesinin bayrağının “bugün en yüksek zirvede dalgalandığını” kaydetti.

Hepsi pandemi ile ilgili olmayan neredeyse evrensel “kolektif kaygı” ve umutsuzluktan bahseden Shahid, “anlatı değişmeli” ve Genel Kurul “bunda rol oynamalı” dedi.

Shahid, her şeyden önce, küresel nüfusa “onların kötü durumunun farkında olduğumuzu, dinlediğimizi ve sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışmaya istekli olduğumuzu” göstermek için umut çağrısında bulundu.

BM’in ‘kalbi atan’ 

BM Genel Sekreteri Guterres, 76. Genel Kurul’un açılış oturumunda yaptığı konuşmada, bu ortaklık ruhunun, ortak amaç için birleşmenin “burada Birleşmiş Milletler’deki çalışmalarımızın atan kalbi” olduğunu  söyledi.

Shahid’i seçilmesinden dolayı tebrik eden Guterres, uzun süredir devam eden diplomatik deneyimini özetledi ve “Maldivler’den geldiğinde, küçük ada devletlerinin benzersiz deneyimine yeni bir bakış açısı getirdiğini” kaydetti.

Guterres, “Sayın Başkan,  bu olağanüstü anda ülkelere hizmet etmek ve desteklemek için çalışırken ve çok taraflı sistemin ve Birleşmiş Milletler’ in büyük vaadini ve potansiyelini yerine getirmek için çalışırken yakın işbirliğini dört gözle bekliyorum” dedi ve BM ailesinin “ortak ve birlikte çalışmaya tam destek” olacağını söyledi.

Önümüzdeki aylar yoğun geçecek 

BM Genel Sekreteri çatışma ve iklim değişikliği üzerine konuşarak; Yoksulluğun, dışlanmanın ve eşitsizliğin derinleştirilmemesi” ve “Covid-19 salgınının yaşamları, geçim kaynaklarını ve gelecekleri tehdit etmeye devam ettiğini” söyledi.

Herkes için aşı, tedavi ve ekipmanla COVID-19’a tepkimizi hızlandırma ihtiyacının altını çizen BM Genel Sekreteri, insani gelişme, sağlık, beslenme, su ve eğitime yatırım yapmak ve Kasım 2021’de Glasgow’daki COP26 BM İklim Konferansında iklim hedeflerine ulaşmak gerektiğini kaydetti.

Guterres, “Önümüzdeki yıl boyunca, her gün, daha iyi bir dünyayı göz önünde bulunduralım. Değerlerimizi bu Genel Kurul’da ve çalışmalarımızda yaşayalım ve yaşatalım ” dedi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir