Birleşmiş Milletler Genel Kurulu “çok taraflılığın gerekliliğini vurguladı”

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu “çok taraflılığın gerekliliğini vurguladı”

BM Genel Kurul Başkanı Volkan Vural, 15 Eylül 2020 tarihinde New York’ta başlayan Genel Kurul toplanmasında, Delegelere koronavirüsün “toplu zorluklarımızı ele almak için” çok taraflılığın değerini eve götürdüğünü söylerken, BM Genel Kurulu’nun 75. oturumu, COVID salgınının eşi benzeri görülmemiş zeminine karşı bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

BM Genel Kurul Başkanı Volkan Vural, New York, 15 Eylül 2020

Volkan Bozkır, New York Genel Merkezi’ndeki yaldızlı salonda ayrı ayrı oturan delegelere, “İçinde çalıştığımız bağlam, bize çok taraflılık sisteminin gerekliliğini hatırlatmaya hizmet ediyor” dedi.

Oturuma ev sahipliği yapmanın büyük bir onur olduğunu ifade ederek, “sağlık koşulları elverdiği müddetçe” yüz yüze görüşmenin önemine dikkat çekerek, mümkün olduğunca yüz yüze toplantılar yapma niyetini teyit etti.

BM yetkilisi, delegelerin ve personelin sağlığını ve güvenliğini korumak için gereken hafifletme önlemlerini alırken, “Diplomasi işinde, meslektaşlarla yüz yüze görüşmenin, her birinin uzun vadeli anlayışını inşa etmenin yerini alamayacağını” ifade etti.  

Devlet Başkanları çevrimiçi ortamda buluşuyor 

Sayın Bozkır, genel kurula, önümüzdeki hafta Genel Tartışmanın her zamankinden daha fazla Devlet Başkanları tarafından ele alınacağını söyledi.

İki haftalık çok önemli Üst düzey toplantıların “oturum için çalışmalarımıza rehberlik edeceğini” ileri sürdü ve etkilerinin “koşullar tarafından tehlikeye atılmayacağına” olan güvenini ifade etti.

Tam bir gündem 

BM Genel Kurul Başkanı , BM’nin 75. yıldönümünü anmak için üst düzey toplantıları “desteklemek ve yönetmek için elinden geleni yapacağına” söz verdi ; Dördüncü Dünya Kadınlar Konferansı 25. yıl dönümü ; Nükleer Silahların Önlenmesi Uluslararası Gününü teşvik etmek ve Biyoçeşitlilik Zirvesi konularında ” 75. Genel Kurul Oturumda iki ayrı Özel Oturumu yapacağız” dedi, “Biri COVID-19 ile ilgili – küresel salgını tartışmak için toplanan ilk Özel Oturum – ve ikincisi yolsuzluğa karşı” olacaktır.

Bozkır, görev süresi için BM Küresel Terörle Mücadele Stratejisinin gözden geçirilmesi , Dünya Sosyal Kalkınma Zirvesi’nin 25. yıldönümü anısına ve En Az Gelişmiş Ülkeler Beşinci BM Konferansı’na hazırlanmayı içeren bir öncelikler listesi de hazırladığını dile getirdi.

Ayrıca bir olacak suyla ilgili hedefler üzerinde üst düzey bir toplantı ve hedefleri 2030 Gündem  ve  Okyanuslar Konferansı birlikte Meclis çalışmalarını canlandırıcı ve aşırı tartışmalar için Güvenlik Konseyi  reformu da ele alınacaktır.

Bana emanet edilen çeşitli yetkileri başarıyla uygulamak için sizinle de çalışacağım” dedi.

Kritik bir yıl 

BM Genel Sekreteri António Guterres Sayın Bozkır’ı içten bir şekilde tebrik ettikten sonra  tam desteğini ve kararlı ortaklığını paylaştı.

António Guterres  “Bu yıl Teşkilatımızın hayatında kritik bir yıl olacak” dedi. “Sağlık sistemlerini güçlendirerek ve tedavilerin ve aşıların geliştirilmesini ve eşit dağılımını destekleyerek COVID-19 salgınının ani etkilerine yanıt vermeye devam etmeliyiz” dedi.

BM Genel Kurul Başkanı, barış ve güvenlik, silahsızlanma, insan hakları, cinsiyet eşitliği dahil olmak üzere önümüzdeki tüm küresel zorluklar karşısında Genel Kurul çalışmalarını sürdürürken, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve İklim Değişikliği ile İlgili Paris Anlaşması temelinde güçlü bir iyileşme inşa etme ihtiyacının altını çizdi.

Yüzyılın dörtte üçü

BM Genel Kurul 75. Oturum Başkanı Vulkan Vural, 74. Oturum Başkanı Tijjani Muhammad-Bande ve BM Genel Sekreteri António Guterres

Birleşmiş Milletlerin kuruluşunun 75. Yıldönümüne dikkat çeken Genel Sekreter Guterres, dünyanın kurallara dayalı uluslararası bir sistemde çok taraflı ana platform olarak BM’den yüksek beklentilere sahip olduğunu ifade etti.

“Çok taraflılığın doğası değişiyor ve sık sık 21. yüzyıl için daha bağlantılı ve kapsayıcı birçok taraflılık ihtiyacına işaret ettim”, diye işaret ederek Genel Kurul’un Üye Devletlerarasında “güven ve uyumu pekiştirmeye yönelik çalışma” vaadini memnuniyetle karşıladı.

Genel Sekreter, 75. Oturum sırasında BM Genel Kurul Heyet Başkanıyla yakın çalışmayı dört gözle beklediğini, “ortak hedeflerimize ulaşmak için” ve Genel Sekreterlik olarak işbirliği ve desteğini ortaya koyduğunu söyledi. Volkan Vural’ a hitaben de “Size çok başarılı bir görev diliyorum”, diye sözlerini tamamladı.

‘Büyük adımlar’

Nijerya’nın BM Daimi Temsilcisi ve 74. BM Genel Kurul Toplantısı Başkanı Tijjani Muhammad-Bande, New York, 15 Eylül 2020

Nijerya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi ve 74. BM Genel Kurul Toplantısı Başkanı  Tijjani Muhammad-Bande, eski Genel Sekreter Javier Pérez de Cuélla ve Burundi’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Pierre Nkurunziza’ya saygılarını sunarak pandeminin başlangıcına kadar 74. BM Genel Kurul Oturumu yönetmek zorunda kaldığı olağanüstü görev yılını tamamladı.

Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcısına “Eşi görülmemiş desteklerinden” ötürü Genel Sekreterlik çalışanların desteği olmadan “Genel Kurul’un iyi işleyemeyeceği” dile getirerek teşekkür etti.

“Bu oturuma hizmet ettiğimiz insanların umut ve özlemlerinin rehberliğinde başladık” dedi ve Genel Kurul’un, yoksulluğun ortadan kaldırılması ve açlıkla mücadele, kaliteli eğitim, iklim değişikliği ile mücadele için çok taraflı çabaları harekete geçirmede “büyük adımlar” attığını belirtti.

COVID etkisi

74. BM Genel Kurul Başkanı Muhammad-Bande, yılın bir pandemi ile tanımlanacağını kimse bilmeden, Genel Kurul’un ilk Yüksek Düzeyli Toplantısının küresel sağlığa odaklandığını belirtti.

“Yeni korona virüsünün (COVID-19) ortaya çıkışı, sağlık sektöründe çok taraflı işbirliğini derinleştirmeye devam etmemiz gerektiğini gösterdi”, “herkes için daha sağlıklı bir dünya inşa etmek için” ulusal ve küresel çabaları ölçeklendirmeliyiz” dedi.

Pandeminin başlangıcında Üye Devletlerin 70’ten fazla kararın alınmasına izin veren iki kararı ve 75. oturum için Ana Komite Başkanlarının seçilmesi için minnettarlığını ifade etti.

‘Uyumsuzluk yerine birliği seçin’

BM Genel Kurulu’nun öneminin altını çizerek, “söz ve oy eşitliği üzerine kurulduğunu” ve kararlarının “insanlığın özlemlerini” yansıttığını hatırlattı.

Muhammad-Bande, “Bu, ortak gezegenimiz ve geleceğimiz için bir hesaplaşma anı… bir eylem, hırsla çalışma, eşitlik, katılım ve ortaklık zamanı” dedi ve Örgütün çalışmalarına gençleri dahil etme ihtiyacını vurguladı.

Ancak bunu yaparak dünya “barış, adalet ve kalkınmadan emin olabilir”, diye onayladı.

“Eylemlerimizi düşünceli bir şekilde tanımlamaya devam etmeliyiz ve anlaşmazlık karşısında bile kimseyi geride bırakmama taahhüdümüzü yerine getirmeliyiz,” dedi zarafetle selam vererek. “Aslında, anlaşmazlığa rağmen empati uygulamalıyız ve uyumsuzluk yerine birliği seçmeliyiz”.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir