Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na moral bozan katılım!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na moral bozan katılım!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Amina Mohammed, 19-29 Eylül 2023 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilen 78. BM Genel Kurulu’na, Güvenlik Konseyi 5 Daimî Üyesinden (ABD, Birleşik Krallık, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa ve Rusya) sadece ABD Başkanı Biden’ ın katılıp bir konuşma yapması ve diğer 4 Devletin en üst düzey lider pozisyonunda katılmamasının “moral bozucu” olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Amina Mohammed, 26 Eylül 2023 tarihinde New York’ta, BM 78. Genel Kurulu Toplantısının son gününde basına açıklamalarda bulundu.

“Moral Bozucu katılım”

Genel Kurul görüşmelerinde önemli ilerleme kaydedildiğine işaret eden Mohammed, “5 Daimî Üyeden sadece birinin başkan düzeyinde katılım sağlamış olması moral bozucu. Eğer o ülkelerden de daha üst düzey katılım sağlansaydı, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” ya da gündemdeki başka konularda belki daha somut kazanımlar elde edebilirdik değerlendirmesinde bulundu.

Sorunlara her zaman hemen çözüm bulmanın mümkün olmadığını aktaran Mohammed, BM Genel Kurulu’nun liderlerin bir araya gelmesi ve “konuşması” açısından önem taşıdığını ifade etti.

Sayılarla BM 78. Genel Kurulu

Genel Kurul ve Toplantı Yönetiminden sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Movses Abelian ise BM üye 193 Devletten; 88 Devlet Başkanı ile 42 Hükümet Başkanı’nın toplamda 130 Devletin Genel Kurula katıldığını bildirdi.

Abelian, bunun şimdiye kadar en yüksek düzeyli katılım olduğunu söyledi.

Genel Kurul’a 21 kadının hitap ettiğini aktaran Abelian, en uzun konuşmayı bu yıl 38 dakikayla Burkina Faso, en kısa konuşmayı ise 9 dakikayla Ruanda’nın yaptığını kaydetti.

Abelian, 100’den fazla yan etkinliğin düzenlendiğini, 2 binden fazla da ikili düzeyde görüşme talebi yapıldığını ifade etti.

Yaklaşık 13 bin temsilci ve diplomatın kayıt yaptırdığını belirten Abelian, 2 bin 600 civarında da basın akreditasyonu yapıldığını duyurdu.

Kaynak: AA, 27 Eylül 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir