Birleşmiş Milletler: “İklim krizini düzeltmeyi çocuklarımıza bırakmayın”

Birleşmiş Milletler: “İklim krizini düzeltmeyi çocuklarımıza bırakmayın”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk’ün 3 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, aşırı hava ve iklim felaketleri insanlığın evrensel gıda hakkını tehdit ettiğinden, küresel ısınmanın yakıcı bir insan hakları sorunu olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (Dünya çapında tüm insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasından sorumlu 47 Devletten oluşan Birleşmiş Milletler sistemi içindeki hükümetler arası bir organdır) yeşil bir ekonomiye “adil geçişi” savunarak, “Aktivizmleri ne kadar ilham verici olursa olsun, bunu çocuklarımızın düzeltmesine bırakmamalıyız ” dedi.

Bu açık mesajı “İnsan Hakları Konsey’in her üyesinden, Birleşmiş Milletler Ofisi’nde çalışmalarının her yönüne taşımasını istiyorum” dedi ve iklim eylemi gerçekleştirme sorumluluğuna sahip olanların bugünün liderleri olduğunu vurguladı.

Kısa vadeli düşünme

M İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk (Avusturyalı Hukkukçu)

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, yüzyılın sonunda ortalama sıcaklık artışının 3°C’ye yükselerek, dünyanın mevcut yörüngesinde “havamız, yiyeceğimiz, suyumuz ve insan yaşamının tanınmaz hale geleceği” uyarısında bulundu. Paris İklim Anlaşması’nda belirtildiği gibi 1,5°C sınırı, iklim değişikliğine ilişkin önemli durum tespitidir.

Sayın Türk, tüm tehlike çanlarının çalmasına rağmen liderlerin gereken kararlılıkla hareket etmemesine ve “kısa vadede takılıp kalmasına” üzüldüğünü belirterek “Bu bir insan hakları sorunu değilse nedir?” diye sordu.

Gıda hakkı giderek daha fazla sorgulanıyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri, gıda hakkının iklim değişikliği tarafından “kapsamlı bir şekilde tehdit edildiğinin” altını çizdi ve yüzyılın başından bu yana iklim kaynaklı, sel kaynaklı felaketlerde yüzde 134’lük bir artış olduğunu hatırlattı.

Aşırı hava olayları ve felaketler yalnızca ekosistemleri ve çiftçilerin geçim kaynaklarını yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda bunların hızlı ve amansız tekrarı, toplulukların kendilerini yeniden inşa etmelerini ve kendilerini desteklemelerini imkânsız hale getiriyor.

Eylem yolları

“Çevremizi öldüren ve hakları ihlal eden” endüstriyel süreçlere “neredeyse sıfır” katkıda bulunan ülkelerde milyonlar aç kalırken, Sayın Türk, “fosil yakıt sübvansiyonlarının sonlandırılmasının, uluslararası kalkınma ve finansman kuruluşlarının “İklim eyleminin dünyanın lokomotifi” haline getirilmesinin aciliyetini vurguladı” ve Kasım 2023’teki COP28 Konferansını “belirleyici bir oyun değiştirici” haline getiriyor dedi.

Ayrıca, iklim fonlarının en çok etkilenen insanlara gitmesini sağlamak için iyi yönetişim çağrısında bulundu ve işletmeleri ve Hükümetleri mahkemede sorumlu tutmanın bir yolu olarak iklim davasına işaret etti.

‘Zaman şimdi’

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, insanlığın gelecek nesillere “açlık ve ıstırap dolu bir gelecek” bırakılmaması gerektiğini söyledi ve tarihin en güçlü teknolojik araçlarıyla donanmış olarak “statükoyu değiştirme kapasitesine sahibiz” konusunda ısrarlı açıklamalarda bulundu.  “Harekete geçmek için daha zaman var ama o zaman şimdi,” diye ısrar etti.

Kaynak: BM Haberleri, New York, 4 Temmuz 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir