BM Çevre Programı, Toprak Ana’nın beş koruyucusunu onurlandırdı

BM Çevre Programı, Toprak Ana’nın beş koruyucusunu onurlandırdı

BM Çevre Programı (UNEP) 22 Kasım 2022 Salı günü, ekosistem bozulmasını önlemek, durdurmak veya tersine çevirmek için dönüştürücü eylemleri nedeniyle 2022 Dünya Şampiyonlarını duyurdu.

Bir çevreci, sürdürülebilir bir atık yönetimi kuruluşu, bir ekonomist, bir kadın hakları aktivisti ve bir vahşi yaşam biyoloğu, yaklaşık 2.200 aday arasından seçildi – yeni bir başvuru rekoru.

UNEP’in 2022 yılı Dünya Şampiyonları  ödülü, doğal dünyamızı korumada çığır açan sivil toplum, akademi ve özel sektör dahil olmak üzere çeşitli alanlardan bireyleri ve kuruluşları takdir eden BM’nin en yüksek çevre ödülüdür.

Şampiyonlarla tanışın 

İlham ve Eylem kategorisinde üç şampiyon ödüllendirildi.

Kar amacı gütmeyen, çevreci, öncü bir grup olan Arcenciel , Lübnan‘ın atıklarını yönetmesine 20 yıldır yardım ettiği için bu ödülü aldı.

Arcenciel’in Genel Müdürü Robin Richa, “Çevreyi ve özellikle toplumu ve toplum sağlığını etkileyen birçok sorun belirledik” dedi. “Sürdürülebilir bir etki yaratabileceğimiz faaliyetleri belirlemede stratejik olmaya çalıştık”.

Bu arada, Kamerun Ekolojisi’nin kurucu ortağı ve Ormanların Topluluk Yönetimi için Afrika Kadın Ağı Başkanı Cécile Bibiane Ndjebet , ormanların kesilmesi, sulak alanların kurutulması ve nehirlerin lekelenemeyecek oranlarda kirletilmesinin neden olduğu hasarı onarmadaki çalışmaları ile tanındı.

Bayan Ndjebet, “Kırsal kesimdeki bu kadınları savunmak, hayatlarını iyileştirmek” arzusunu dile getirerek, “Kadınların çok mücadele ettiğini fark ettim” diye hatırladı.

2000 yılında biyolog Constantino Aucca Chutas tarafından kurulan Asociación Ecosistemas Andinos organizasyonu Peru‘da üç milyondan fazla ağaç dikti ve 30.000 hektarlık araziyi korudu veya restore etti.

“Bir ağaç diktiğimizde, Toprak Ana’ya bir şeyler geri vermiş oluruz. Ne kadar çok ağaç dikersek o kadar çok insanın mutlu olacağına inanıyoruz” dedi.

Kategori: Girişimci Vizyon 

Yaban hayatı biyoloğu Purnima Devi Barman , binlerce kadını güçlendirerek, girişimciler yaratarak ve geçim kaynaklarını iyileştirerek daha büyük emir subayı leyleği yok olmanın eşiğinden geri getiren, tamamı kadınlardan oluşan bir taban koruma hareketi olan “Hargila Ordusu”na liderlik ediyor.

P. Devi Barman, Kamerun’da bir çocukken, büyükannesinin onu “leylek ve diğer birçok türü gördüğü” yakınlardaki çeltik tarlalarına ve sulak alanlara götürdüğünü hatırladı. “Kuşlara aşık oldum” dedi

Kategori: Bilim ve Yenilik 

Partha Dasgupta, onlarca yıldır ekonomiye çığır açan katkılar yaptı – dünyayı doğanın değeri ve ekosistemleri koruma ihtiyacı konusunda uyandırdı.

Partha Dasgupta, “Ekonomik tahminler, fabrika yatırımlarından, istihdam oranlarından, [gayri safi yurtiçi hasıla] büyümeden oluşuyor. Ekosistemlere ne olduğundan hiç bahsetmiyorlar” ve “Bunu şimdi düşünmemiz gerçekten acil” dedi.

Çözümler için parlak yollar 

2005’teki başlangıcından bu yana, yıllık Dünya Şampiyonları ödülü, doğal dünyamızı koruma çabalarının ön saflarında yer alan öncülere veriliyor.

Bugüne kadar dünyada bu alanda hizmet veren 111 kişiye ödül verildi. Bunlardan 26 dünya lideri, 69 kişi ve 16 kuruluş bu ödüle layık görüldü.

Kaynak:

BM Haber, UNEP

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir