BM Genel Sekreteri António Guterres Başkanlığında İklim Eylemi Üst Düzey Yuvarlak Masa Toplantısı (New York, 24 Eylül 2020)

BM Genel Sekreteri António Guterres Başkanlığında İklim Eylemi Üst Düzey Yuvarlak Masa Toplantısı (New York, 24 Eylül 2020)

BM Genel Sekreteri António Guterres başkanlığında 24 Eylül 2020 tarihinde New York’ta toplanan bu yuvarlak masa etkinliği, Genel Sekreter’in birlikte daha iyi bir şekilde iyileşmeye yönelik iklime pozitif eylem doğrultusunda Hükümetler ve reel ekonomi liderleri tarafından yüksek etkili çözümleri sergileyecek. Etkinlik, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşarak küresel ısınmayı 1,5 ° C ile sınırlandırmak ve insanların ve gezegenin iklim değişikliğinin etkilerinden tamamen korunmasını sağlamak için sürdürülebilir bir toparlanmanın ve eylemin büyük sosyal ve ekonomik faydalarını gösterecek.

BM Genel Sekreteri António Guterres, 24 Eylül 2020,New York

Bu Yuvarlak Masa toplantısı bizi, hükümetlerin iddialı ve kaliteli iklim planları (Ulusal Olarak Belirlenen Katkılar ve Uzun Vadeli Stratejiler) sunmasının beklendiği 12 Aralık 2020’deki Paris Anlaşması’nın Beşinci Yıldönümüne götürecektir. Daha sonra da Kasım 2021’de İskoçya Glasgow kentinde yapılacak olan 26. BM İklim Değişikliği toplantısı kadar birlikte çalışılmalıdır.

Neden önemli

 • COVID-19 iklim krizini durdurmadı. 9 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan en son United in Science(Bilimde Birleşmek) raporuna göre, karbon emisyonları hızla COVID öncesi seviyelere geri dönüyor ve sera gazı konsantrasyonları yeni rekor seviyelere ulaştı. İklim değişikliğinin yol açtığı zarar, kötüleşen orman yangınları, seller ve fırtınalardan artan gıda güvensizliği ve ekonomik kayıplara kadar tırmanmaya devam ediyor.
 • Dünya salgınla yüzleşirken ve iyileşmeye başlarken, iklim değişikliğiyle mücadelede çok önemli bir noktadayız. COVID-19 savaş ve kurtarma harcamalarının büyük ölçeği, iklim eylemini ileriye götürmeye yardımcı olabilir ve Paris Anlaşması’nın hedeflerini ulaşılabilir bir yerde tutmaya yardımcı olabilir ya da bilimin belirttiği gibi, 1,5° C ye ulaşırsak karşılayamayacağımız yılları geri alabilir.
 • Aynı zamanda, iklim eylemi gerçekleştirmenin muazzam faydaları giderek daha açık hale geliyor: Daha fazla iş, daha iyi sağlık, daha eşit ve dirençli toplumlar ve daha güçlü ekonomiler. Örneğin, yenilenebilir enerji, bina verimliliği ve diğer düşük karbonlu endüstrilerdeki fırsatlar, 2030 yılına kadar 24 milyon insana yakışır iş yaratabilir.
 • BM Genel Sekreteri, Hükümetleri COVID19 salgınından daha iyi kurtulmak için iklim değişikliğine karşı altı pozitif adım atmaya çağırdı:
 • Sürdürülebilir işlere yatırım yapın.
 • Kirleten endüstrileri kurtarmayın.
 • Fosil yakıt sübvansiyonlarına son verin.
 • Tüm mali ve politika kararlarında iklim risklerini hesaba katın.
 • Birlikte çalışmak.
 • En önemlisi, kimseyi geride bırakmayın.
 • Bilim açık ve nettir. Liderlerin küresel iklim acil durumuyla mücadele etmeleri ve dünyayı daha iyi sağlık, daha iyi işler ve daha güçlü ekonomiler için sürdürülebilir bir yola yönlendirmeleri için çözümler mevcuttur.

Hedefler

BM Genel Sekreteri tarafından düzenlenen bu etkinlik şunları hedeflemektedir;

 • Genel Sekreter’in birlikte daha iyi bir iyileşme sağlamak için yaptığı iklim eylemi doğrultusunda altı pozitif adımda hükümetler ve reel ekonomi liderlerinin yüksek etkili çözümlerini sergileyin;
 • 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşarak, küresel ısınmayı 1,5 ° C ile sınırlandırmak için sürdürülebilir bir toparlanmanın ve eylemin muazzam sosyal ve ekonomik faydalarını gösterin;
 • 2019 İklim Eylemi Zirvesi’ndeki en iyi girişimleri eylem halinde sergileyin ve en cesur adımları atanları vurgulayın;
 • Eylemleri arttırmak ve aciliyeti güçlendirmek için sivil toplumu ve işletmeyi yeniden canlandırın;
 • Hükümetlerin iddialı ve kaliteli iklim planları (Ulusal Olarak Belirlenen Katkılar ve Uzun Vadeli Stratejiler) sunmasının beklendiği 12 Aralık 2020’deki Paris Anlaşması’nın Beşinci Yıldönümüne, Kasım 2021’de İskoçya Glasgow kentinde yapılacak olan 26. BM İklim Değişikliği toplantısına giden yolda birlikte çalışmalıyız.

Biçim ve beklenen sonuçlar

 • 90 dakikalık etkinlikte, uluslararası gazeteci ve televizyon sunucusu Femi Oke tarafından yönetilen, hükümetlerden, özel sektörden ve sivil toplumdan yaklaşık 20 küresel iklim lideriyle bir yuvarlak masa tartışması yapılmıştır.
 • Genel Sekreterin giriş konuşmalarının ardından, katılımcılar, hem iklim kriziyle yüzleşen hem de geniş ölçekte sosyal ve ekonomik faydalar sağlayan somut COVID-19 kurtarma eylemlerini ve isteklerini gösteren kısa müdahaleler yapmışlardır.
Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir