BM Genel Sekreteri Antonio Guterres New York’ta COVID-19 aşısı oldu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres New York’ta COVID-19 aşısı oldu.

BM Genel Sekreteri António Guterres, COVID-19 aşısının ilk dozunu 28 Ocak 2021 Perşembe günü, New York’taki BM Genel Merkezi’nin birkaç mil uzağındaki Bronx’taki Adlai E. Stevenson Lisesi’nde oldu.

Bir Tweette , Genel Sekreter Guterres aşıyı aldığı için minnettarlığını ve iyi şansını ifade etti ve uluslararası toplumu aşıların herkese eşit bir şekilde sunulmasını sağlamaya çağırdı. “Bu salgınla, hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz” diye yazdı.

71 yaşındaki A. Guterres, yaşına göre aşı almaya hak kazandı: 65 yaşın üzerindeki New York sakinleri, okul çalışanlarını, toplu taşıma işçileri ve bakkal çalışanları ilk müdahaleyi yapanları da içeren şehirdeki mevcut aşılama aşamasına dâhil edildi.

Aralık 2020’de, Sn Guterres yaptığı açıklamada, Devletlerin alacağı aşı ve bunun adıl dağılımının, aşılamanın ahlaki bir zorunluluk olduğunu belirterek, “Her birimize yapılacak aşı tüm toplum için bir hizmet sağlar”, dedi, “çünkü orada artık hastalığın yayılma riski ortadan kalkar” demişti.

Gazeteciler ve kamera ekipleri, birçok ülkenin vatandaşlarının önemli bir kısmının “aşı tereddütlerini” ifade ettiklerini gördüğü bir dönemde, BM Genel Sekreteri’nin aşı olma eylemini izlemeye davet edildi.

BM Bölge Ofisleri, önemli düzeyde güvensizlik olduğunu belirtti. Japonya ve birkaç Avrupa ülkesi dahil olmak üzere bazı ülkelerde, nüfusun yaklaşık yarısının bu aşamada bir COVID-19 aşısı yaptırma konusunda emin olmadığı ortaya koydu.

BM Genel Sekreteri’nin, New York Belediye Başkanlığı adına aşı atamasına ilişkin yorum yapan Uluslararası İşlerden Sorumlu Komisyon Üyesi Penny Abeywardena, Genel Sekreterin, diğer birçok şehir sakini ile aynı şekilde randevusunu çevrimiçi olarak güvence altına aldığını ve aşıyı New York City Devlet Okulunda olduğunu söyledi..

“Bu, aşının herkes için güvenli olduğuna dair toplumumuzda güven inşa etmede önemli bir yol kat edecek” dedi.

Kaynak

BM Haber Merkezi, New York, 29 Ocak 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir