BM Genel Sekreteri: “Bu salgını koordinesiz bir şekilde yenemeyiz”

BM Genel Sekreteri: “Bu salgını koordinesiz bir şekilde yenemeyiz”

Dünyanın “bir salgını koordinesiz bir şekilde yenemeyeceğini” savunan BM Genel Sekreteri, 16 Aralık 2021 Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkelerin yıl sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 40’ını aşılamak için” önümüzdeki günlerde somut adımlar atması gerektiğini” söyledi.

New York’ta, Birleşmiş Milletler merkezinde gazetecilere konuşan António Guterres, Üye Ülkelerden, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen bir hedef olan 2022’nin ortasına kadar tüm ülkelerdeki insanların yüzde 70’ine ulaşma çabalarında “çok daha hırslı ve istekli” olmalarını da istedi.

Aşıların son teslim tarihinden sadece birkaç gün sonra, 98 ülke bu yılsonu hedefini tutturamadı ve 40 ülke henüz nüfusunun yüzde 10’unu aşılamayı bile başaramadı. Düşük gelirli ülkelerde, nüfusun yüzde 4’ünden daha azı aşılandı.

Varyantlar için ‘ücretsiz geçiş’ 

BM Genel Sekreteri Guterres, “Aşı eşitsizliği, covid-19 varyantlarının hızla yayılmasına neden oluyor – dünyanın her köşesindeki insanların ve ekonomilerin sağlığını mahvediyor” dedi.

Afrika’daki ülkeler , DSÖ tarafından COVAX Birlikteliği aracılığıyla aşılara erişti

DSÖ’ne göre,  yüksek gelirli ülkelerde aşılama oranları Afrika ülkelerinde ise 8 kat daha yüksektir.  Mevcut oranlar a bakıldığında Afrika kıtası, Ağustos 2024’e kadar aşılanmada yüzde 70 eşiğine bile ulaşamayacaktır.

Bütün bunlardan dolayı, BM Genel Sekreteri “ COVID-19’un gitmeyeceğine ” inanıyor.

“Aşıların tek başına pandemiyi ortadan kaldırmayacağı artık netleşiyor. Aşılar, onları alan çoğunluk için hastaneye yatış ve ölümü önlüyor ve yayılmayı yavaşlatıyor. Ancak yayınlanan çalışmalarda covid 19 salgını pes etme belirtisi göstermiyor. Bu durum aşı eşitsizliği, tereddüt ve insanların vurdumduymazlığından kaynaklanmaktadır.”

‘Zor bir yıl’ 

New York’ta 2021 yılının son basın toplantısında Sayın Guterres, dünyanın “zor bir yılın sonuna geldiğini” söyledi.

Pandeminin 2021 yılında hala devam ettiğini, eşitsizliklerin sürdüğünü, gelişmekte olan ülkelerin yükünün ağırlaştığını ve iklim krizinin çözülmeden kaldığını belirtti.

Sayın Guterres “Derin endişeler içerisindeyim. İşler düzelmezse ileride daha da zor zamanlarla karşı karşıya kalırız” dedi. Ayrıca, eşitsizlikleri hızlandıran, ekonomiler ve toplumlar üzerindeki baskıyı artıran “dengesiz” toparlanma çabalarını da kınadı.

Aslında, gelişmiş ekonomilerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarının yaklaşık yüzde 28’ini ekonomik toparlanma için seferber ettiğini hatırlattı. Orta gelirli ülkelerde bu oran yüzde 6,5’e düşerken, en az gelişmiş ülkelerde yüzde 1,8’e düştü.

Küresel finans sistemi ‘eşitsizlikleri güçlendiriyor’ 

Genel Sekreter, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) önümüzdeki beş yıl içinde Sahra Altı Afrika’da kişi başına düşen kümülatif ekonomik büyümenin dünyanın geri kalanından yüzde 75 daha az olacağını gösteren projeksiyonlarının altını çizdi.

Enflasyonun Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 yılın en yüksek seviyesine çıkması ve başka yerlerde artmasıyla birlikte, Sayın Guterres faiz oranlarının artmasını ve en az gelişmiş ülkelere daha fazla mali kısıtlamalar getirmesini bekliyor.

“Günümüz küresel finansal sistemi, eşitsizlikleri ve istikrarsızlığı güçlendiriyor. Varsayılan zaten çok daha yüksek borçlanma masrafları düşük gelirli ülkeler için kaçınılmaz hale gelecektir ” dedi.

Sonuç olarak, eşitsizlikler artmaya, toplumsal kargaşa ve kutuplaşma büyümeye ve riskler sürmeye devam ediyor.

Sayın Guterres’e göre, “Bu, toplumsal huzursuzluk ve istikrarsızlık için bir barut fıçısı” ve “demokratik kurumlar için açık ve mevcut bir tehlike” oluşturuyor.

Bu nedenle, “uluslararası finansal sistemde reform ihtiyacını açıkça varsaymanın zamanı geldiğini” savundu.

‘Ahlaki başarısızlıklar’  

Pandemi ve uluslararası finans sistemine verilen yanıttan bahseden Genel Sekreter, bunların aynı zamanda ahlaki başarısızlıklar olan yönetişim başarısızlıklarını ortaya çıkardıklarını savundu.

2022’nin, her iki yönetişim sistemindeki açıkları nihayet ele aldığımız yıl olması gerektiğine kararlıyım” dedi.

Genel Sekreter, dünyanın “2022’yi nasıl daha mutlu ve umutlu bir yeni yıl haline getireceğini” bildiğinden emin, ancak herkesin “bunu gerçekleştirmek için her şeyi yapması gerektiğini” söyledi.

Son olarak, BM Genel Sekreteri, bu Cumartesi kendisini “tüm bu zorlukların pençesinde olan ve daha da kötü durumda bulunan” bir ülke olan Lübnan’a götürecek olan yılın son ziyaretinden de bahsetti.

BM Genel Sekreteri A. Guterres’im Yeni yıl mesaj videosu

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 17 Aralık 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir