BM Genel Sekreteri; Çin-ABD’nin iklim eylemi konusunda işbirliği yapma taahhüdünü memnuniyetle karşıladı.

BM Genel Sekreteri; Çin-ABD’nin iklim eylemi konusunda işbirliği yapma taahhüdünü memnuniyetle karşıladı.

BM Genel Sekreteri António Guterres, 10 Kasım 2021 Çarşamba günü Çin ve ABD’nin iklim eylemi konusunda daha yakın işbirliği yapmayı kabul ettiğine dair duyuruyu doğru yönde atılmış önemli bir adım olarak karşıladı.

Her ikisi de en büyük sera gazı emisyonu yapan iki ülke arasındaki ortak bildirge haberi, geçen haftadan bu yana 2021 BM İklim Konferansı (COP26)’nın devam ettiği Glasgow’da akşam geç saatlerde geldi.

Açıklamada, iklim değişikliğiyle ilgili acil durumun acilen ele alınması ihtiyacını endişe verici ayrıntılarla anlatan Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yakın zamanda yayınlanan raporuna atıfta bulunuluyor ve her iki ülkenin de krizin ciddiyetini kabul ederken önemli boşlukları kabul ettiği belirtiliyor. Şu anda bununla mücadele etmek için yapılan çabalar ile 2015’te COP21’de ulaşılan Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için gereken adımlar arasında yerini alıyor.

Paris’te liderler, kapsamlı emisyon kesintileri yoluyla dünyanın 1,5 ila 2 derece arasında ısınmasını önlemeye çalışma sözü verdiler.

Basında çıkan haberlere göre, belgede özetlenen işbirliği unsurları arasında, 2020’lerin son kullanım sektörlerinin karbonsuzlaştırılmasını ve elektrifikasyonunu teşvik etmeye yönelik politikalarda sera gazı emisyonlarının azaltılmasıyla ilgili düzenleyici çerçeveler ve çevresel standartlar ile metan emisyonlarını kontrol etmek ve azaltmak için artırılmış eylemler yer alıyor.

BM Genel Sekreteri Guterres, önümüzdeki on yılda daha iddialı iklim eyleminde Çin ve ABD tarafının birlikte çalışmayı kabul etmelerinin memnuniyetle karşıladı, uluslararası işbirliği ve dayanışmanın gerekliliğini ortaya koyduğunu dile getirdi.

Sürpriz duyurunun ardından, her iki ülkenin üst düzey iklim elçileri COP26’da arka arkaya haber konferansları düzenleyerek bu önemli birlikteliğin önem ve anlamını anlatmaya çalıştılar.

Çin’in iklim elçisi Xie Zhenhua, “ABD ile Çin arasında ayrılıktan daha fazla anlaşma var, bu da onu işbirliği için büyük bir potansiyel alan haline getiriyor” dedi ve ekledi: “İki ülke birlikte bir bütün olarak çalışarak dünyaya yararlı olan birçok önemli şeyi birlikte başarabilir” dedi.

ABD Özel İklim Elçisi John Kerry, iki ülke arasındaki anlaşmadan “memnun” olduğunu söyledi ve ekledi: “Şu anda her adım önemli ve önümüzde uzun bir yolculuk var.”

Kaynak:
BM Haberleri, New York, 11.11.2021
Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir