BM Genel Sekreteri, COVID-19 aşı üretimi ve adil dağıtımın önemine değindi.

BM Genel Sekreteri, COVID-19 aşı üretimi ve adil dağıtımın önemine değindi.

BM Genel Sekreteri António Guterres 28.5.2021 tarihinde, bu hayat kurtaran tedavilere adil erişimle ilgili çevrimiçi bir sohbet sırasında yaptığı açıklamada, dünyanın her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir trajedi olan COVID-19 aşılarının adil dağılımını sağlamaktan uzak olduğunu söyledi.

2021 Küresel Çözümler Zirvesi’ne katılan BM Genel Sekreteri, üretilen doz sayısını ikiye katlayarak ve ülkeler arasında adil dağılımını sağlayarak virüsü yenme ihtiyacını vurguladı.

Üretimin arttırılası 

“Aşı üretimini ikiye katlamak kesinlikle şart ve bunun için farklı mekanizmalara ihtiyaç var… Ama kesinlikle adil bir dağılıma sahip olmalıyız ve buna sahip olmaktan çok uzağız” dedi.

“Aşı milliyetçiliğini, aşı istifini, birçok ülkenin kendi nüfusunun üç ya da dört katını satın aldığını gördük. Öte yandan, Küresel Güney’e aşı tedarikinde büyük zorluklar görüyoruz. Ve bu, ne pahasına olursa olsun kaçınmamız gereken bir trajedidir”.

Bu haftanın başlarında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü devam eden aşı krizini “skandal bir eşitsizlik” olarak nitelendirdi. Durumla ilgili görüşü sorulduğunda, Genel Sekreter “tam olarak bu” yanıtını verdi.

Eşitsizlik riski 

Şimdiye kadar uygulanan tüm aşıların yalnızca 10 ülkenin yüzde 75’ini aldığını, yüzde 0,3’ünün düşük gelirli ülkelere gittiğini ve Afrika kıtasının sadece yüzde birini aldığını söyledi.

Genel Sekreter, yayılan ve mutasyona uğrayan bir virüs karşısında risk eşitsizliği teşkil ettiğini vurguladı ve “bu zamana karşı bir yarış” dedi.

Ya aşının çok daha hızlı ve daha adil olacağı ve böylece aşılara karşı bağışık olan “olası bir dramatik mutasyonu” önleyebileceği ya da nüfuslarını aşılamış olan ülkelerin “bu aşıların hiçbir amaca hizmet etmeyeceğini keşfedebilecekleri” konusunda uyardı. Küresel Güney, Küresel Kuzey’deki aşı kampanyasını baltalayacak.”

COVAX’ı tam olarak destekleyin 

Son G20 Küresel Sağlık Zirvesi’nde aşı üreticileri, daha yoksul ülkelere bir milyar doz aşı sağlamayı taahhüt etti. Gelişmeyi memnuniyetle karşılarken, Genel Sekreter bunun yeterli olmaktan uzak olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Guterres, küresel aşı sermayesi girişimi COVAX’ı tamamen finanse etme ve tedarik etme ihtiyacının altını çizdi. Ana üreticilerinden biri olan Hindistan Serum Enstitüsü’nün ülkedeki vakalardaki artış nedeniyle arzı kısmak zorunda kaldığını, diğer alıcıların teslimatlarının beklenenden daha geç gerçekleştiğini kaydetti.

Ülkeleri, “birkaç güçlü ülkenin bazı imkanı az ülkelere aşı verdiği veya aşılar sayesinde kimin daha fazla etki kazanacağını görmek için birbirleriyle rekabet etmeye çalıştığı jeo-stratejik bir rekabet yerine” fazla aşılarını COVAX aracılığıyla kanalize etmeye çağırdı.

Genel Sekreter ayrıca, ilaç şirketleri ve diğer paydaşlarla birlikte, her yerde, tüm insanlara aşı sağlama konusunda çalışacak G20 liderliğindeki bir Görev Gücü önerisini  yineledi.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 30 Mayıs 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir