BM Genel Sekreteri G20 liderlerine “ortak çıkar için” bir araya gelme çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri G20 liderlerine “ortak çıkar için” bir araya gelme çağrısında bulundu.

Foto: BM Hindistan/Ruhani Kaur. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, G20 Zirvesi için Yeni Delhi’ye gelişinde Dışişleri Bakanlığı Ortak Sekreteri Prakash Gupta tarafından kabul edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yıllık G20 Zirvesi için 8 Eylül 2023 tarihinde Hindistan’ da Yeni Delhi’ye geldi ve dünya liderlerine “basit ama acil bir çağrı” yaptı: insanlığın en büyük zorluklarını çözmek için bir araya gelin.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 9-10 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen G20 Gelişmiş Ekonomiler Zirvesi arifesinde konuşan BM Genel Sekreteri Guterres, küresel liderliğe özellikle iki öncelikli alanda ihtiyaç duyulduğunu söyledi: iklim eylemi ve sürdürülebilir kalkınma.

“Kaybedecek zaman yok”

Genel Sekreter Guterres 8 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen basın toplantısında, “Kaybedecek vaktimiz yok. Zorluklar göz alabildiğine artıyor” dedi.

Dünyanın zorlu bir geçiş döneminde olduğu, artan eşitsizlik, yoksulluk ve açlık seviyeleriyle karşı karşıya olduğu ve buna rağmen belirgin bir küresel dayanışma eksikliği ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

“Böyle devam edemeyiz. Ortak fayda için bir araya gelmeli ve birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

İklim eylemine öncülük edin

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, G20 Zirvesi için Yeni Delhi’de Hindistan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile (9 Eylül 2023)

Sayın Guterres, G20 üyesi ülkelerin dünyanın en büyük sera gazı üreticileri olduklarını, toplam küresel emisyonların yüzde 80’inden sorumlu olduklarını ve bu nedenle iklim eylemi konusunda daha fazla liderlik göstermeleri gerektiğini kaydetti.

“Liderlik 1,5 derece hedefini canlı tutmaktır; iklim adaletine dayalı güvenin yeniden inşası ve yeşil ekonomiye adil ve eşitlikçi bir geçişin ilerletilmesi.”

Liderliğin aynı zamanda, daha zengin ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin, Yeşil İklim Fonu gibi emisyon azaltma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için uzun süredir devam eden finansman taahhütlerini nihayet yerine getirmeleri anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Genel Sekreter Guterres, liderlerin dünyanın 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG’ler) zamanında ulaşmasını sağlamak için somut adımlar atması gerektiğini söyledi.

Spesifik eylemler şunları içerir:

  • En az 500 milyar dolarlık bir Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi teşvikinin finansmanı
  • Yoksul ülkelerin borç yükünün azaltılmasına yönelik etkili bir mekanizmanın kurulması
  • Çok taraflı kalkınma bankalarının iş modelini, özel finansmandan daha büyük ölçekte yararlanacak şekilde değiştirmek
  • Sübvansiyonların fosil yakıtlardan daha verimli kullanımlara kaydırılması

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ilerlemesini katalize edin”

  • Sayın Guterres, “birlikte, bu eylemler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ nin ilerlemesini hızlandıracak ve gelişmekte olan ekonomilerin enerji, gıda sistemleri, dijital, eğitim, sağlık, insana yakışır işler ve sosyal koruma alanlarındaki önemli geçişlere yatırım yapmasına yardımcı olacaktır” dedi.
  • Tüm ülkelerden, bölgelerden ve gruplardan iyi niyet olduğu sürece, Hedeflere yönelik önemli ilerlemenin hala ulaşılabilir olduğunu ekledi.
  • BM Genel Sekreteri, bu hafta sonu Hindistan’ın başkanlığında “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” temasıyla düzenlenen yıllık G20 zirvesine katılacak.
  • Yeni Delhi’de düzenlenen Zirve’nin ilk gününde bu mesajı tekrarladı ve “Tek Dünyamızı kurtarmak ve geleceğimizi korumak için tek bir aile olarak birlikte hareket etmemiz gerektiğinin” altını çizdi.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, Yeni Delhi, 9.9.2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir