BM Genel Sekreteri: Gazze’de ateşkesin uzatılması “umut ışığı” oldu.

BM Genel Sekreteri: Gazze’de ateşkesin uzatılması “umut ışığı” oldu.

BM İnsani Yardım Görevlileri, çatışmalarda devam eden duraklamanın Gazze Şeridine yardım erişiminin arttırılmasıyla, bölgenin kuzeyindeki çaresiz Gazzelilerin haftalar sonra ilk kez temiz suya ulaşımı 27 Kasım2023’te sağlandı.

BM Genel Sekreteri’nin, 27 Kasım2023 pazartesi günü yaptığı açıklamada, tam insani ateşkes çağrısını vurgulayan “Bu yardım, yerinden edilmiş 1,7 milyon kişinin büyük ihtiyaçlarını zar zor karşılıyor.” ifadesine yer verildi. “Gazze’deki insani felaket her geçen gün daha da kötüleşiyor.”

BM Genel Sekreteri: Uzatılmış anlaşma ‘umut ışığı’ oldu.

Günün ilerleyen saatlerinde New York’taki BM Genel Merkezi muhabirlerinin, Katar’ın aracılık ettiği ateşkesin iki gün daha uzatılacağı yönündeki habere tepkisi sorulduğunda, Sayın Guterres, bunun “Savaşın karanlığının ortasında, dünyadaki umut ve insanlığın bir yansıması” olduğunu söyledi”

BM Acil Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), güneydeki insanların yemek pişirme amacıyla tüp gaz almak için kilometrelerce kuyrukta beklediklerini ve yemek pişirmek için pencere çerçevelerini ve kapıları yakmaya başvurduklarını bildirirken, Hamas ve İsrail arasında mutabakata varılan dört günlük insani duraklamanın da söz konusu olduğunu ve Hamas’ın  “büyük ölçüde anlaşmaya uyduğunu” söyledi.

OCHA, anlaşma uyarınca Hamas’ın, silahlı grubunun 7 Ekim 2023’de İsrail’in güneyindeki terör saldırıları sırasında aldığı 17 rehineyi daha serbest bırakarak, serbest bırakılan toplam rehine sayısının 58’e çıktığını söyledi. İsrail hapishanelerinde tutulan yaklaşık 117 Filistinli de 24 Kasım 2023 Cuma gününden bu yana serbest bırakıldı.

Bu arada hafta sonu, bir BM konvoyunun hayat kurtaran aşıları Gazze Şehri’nden, soğutulabilecekleri yerleşim bölgesinin güneyine nakletmesiyle, Gazze’nin harap olmuş sağlık sistemini güçlendirmeye yönelik yeni çabalar meyvelerini verdi.

Aşıları kurtarmak

OCHA, 26 Kasım 2023 Pazar günü ortak BM konvoyunun, kuzeyde soğutma eksikliği nedeniyle kullanılamaz hale gelecek olan Gazze Sağlık Bakanlığı deposundan çeşitli hastalıklara yönelik 7.600 doz aşı topladığını ve bunları başarıyla güneye getirdiğini söyledi.

OCHA, “Geçerliliğini sağlamak için kapsamlı incelemelerin ardından aşılar, malzeme sıkıntısı ve devam eden düşmanlıklar nedeniyle sekteye uğrayan rutin aşılamayı güçlendirmek için kullanılacak” diye vurguladı.

‘Açlık, çaresizlik ve yıkım’

Haftalar önce İsrail’in askeri operasyonları nedeniyle abluka altına alınmasından bu yana ilk kez Gazze Şeridi’nin kuzeyine ulaşan insani yardım görevlileri, ıssızlık manzaralarına tanıklık etti. 26 Kasım 2023 Pazar günü, BM Dünya Gıda Programı (WFP) ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şehri’ndeki El-Ahli Hastanesine ve çevre bölgelere hayati önem taşıyan gıda yardımını ulaştırmak üzere ortak bir misyon gerçekleştirdi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında görev yapan WFP Temsilcisi Samer AbdelJaber, X sosyal platformunda şunları yazdı: “Bu umut verici bir adım, ancak ekip haftalardır hiçbir yardım alamayan insanların acı dolu hikayelerini anlattı”.

25 Kasım 2023 Cumartesi günü, Dünya Sağlık Örgütü ve Filistin Kızılay Derneği (PRCS) liderliğindeki bir misyon, en az 17 hasta ve yaralıyı Al-Ahli hastanesinden 11 refakatçisiyle birlikte güneydeki Han Yunus’taki Avrupa Hastanesi’ne tahliye etti. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, hastaların “ateşli silahla yaralanma, ampütasyon ve yanıklardan mustarip olduğunu” söyledi. “Sürekli ateşkes” çağrısını yineledi.

Acil gıda yardımı

Yardım konvoyları 26 Kasım 2023 Pazar günü, BM Filistinli Mülteciler Ajansı (UNRWA) tarafından Gazze’nin kuzeyindeki Cebeliye kampında işletilen dört sığınma evine yemeye hazır yiyeceklerin yanı sıra çadır, battaniye ve şişelenmiş su getirdi.

OCHA, “Konvoylar, kuzeye doğru ilerlemeden önce Gazze Vadisi yakınındaki bir kontrol noktasında konuşlandırılan İsrail güçleri tarafından dikkatle denetlendi” dedi.

24 Kasım’dan bu yana WFP, UNRWA barınaklarında ve ev sahibi topluluklarda yaşayan 110.000 kişiye ekmek, gıda paketleri ve elektronik kupon dağıtımı yoluyla temel gıda yardımı sağlamayı başardı.

OCHA, Gazze’deki gıda fiyatlarının çatışmanın başlangıcından bu yana arttığını bildirdi. Filistin Merkez İstatistik Bürosu’na göre ekim ayında buğday ununun fiyatı yüzde 65 oranında artarken maden suyunun fiyatı iki katına çıktı.

‘Yemek pişirmek için kapıları yakıyoruz’

Duraklamanın yürürlüğe girmesinden bu yana Gazze’ye yemek pişirmek için tüp gazı da giriyor ancak OCHA, bu miktarın “ihtiyaçların oldukça altında olduğu” konusunda uyardı.

BM Ofisi, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’taki bir benzin istasyonunda iki kilometrelik kuyruklar oluştuğunu, insanların gece boyunca beklediğini, pişirme gazı temin edemeyenlerin ise “yemek pişirmek için kapıları ve pencere çerçevelerini yaktıklarını” bildirdi.

Kaynak: BM Haberleri, 28 Kasım 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir