BM Genel Sekreteri Guterres, 8 milyar insan için iyi bir gelecek inşa edebiliriz.

BM Genel Sekreteri Guterres, 8 milyar insan için iyi bir gelecek inşa edebiliriz.

Guterres: Kimseyi geride bırakmadan 8 milyar insan için sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek inşa edebiliriz.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, “2022 Dünya Nüfus Günü, Dünya’nın sekiz milyarıncı sakininin doğumunu beklediğimiz bir döneme rast geliyor. Bu, çeşitliliğimizi kutlamak, ortak insanlığımızı hatırlamak ve yaşam sürelerini uzatan ve anne ve çocuk ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltan sağlık alanındaki ilerlemeleri taçlandırmak için bir fırsat oluşturuyor” dedi.

Guterres, 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında bu gelişmenin aynı zamanda, insanlara dünyaya özen gösterme konusundaki ortak sorumluluğunu hatırlattığını, verilen taahhütlerin nerede yetersiz kaldığını düşünmek için bir fırsat sunduğunu söyledi.

“Dünyamız COVID-19, iklim krizi, savaşlar ve çatışmalar, insani acil durumlar, açlık ve yoksulluk gibi birçok tehlike ile karşı karşıya” diyen Guterres toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin hala dünya genelinde büyük boyutlarda olduğunu ve temel sağlık hizmetleri de dâhil olmak üzere kadın haklarına yönelik yenilenen saldırılara tanık olunduğunu belirtti. Guterres, “Hamilelik ve doğumla ilgili komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları arasında hala önde gelen ölüm nedenlerinden birini oluşturuyor” dedi.

“Sekiz milyarlık bir küresel nüfusa ulaşmak sayısal açıdan bir dönüm noktası olmakla birlikte, odak noktamız her zaman insanlar olmalı” çağrısı yapan Genel Sekreter, “İnşa etmeye çabaladığımız dünyada, 8 milyar insan, onurlu ve tatmin edici hayatlar yaşamak için 8 milyar fırsat anlamına geliyor” dedi.

“Ortak değerlerimizle hareket ettiğimizde ortak geleceğimize katkıda bulunuyoruz”

Dünyanın günümüz ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlamak için daha fazla eşitlik ve dayanışma içinde birlikte çalışılması çağrısı yapan Guterres, insanlığın ortak değerleri çerçevesinde hareket ettiğinde ortak geleceğine de katkıda bulunduğunu vurguladı.

Guterres, insan haklarını ve tüm bireylerin çocuk sahibi olup olmama ve çocuk sahibi olma zamanını belirleme konusunda bilinçli seçimler yapma imkânına sahip olmasının önemini ifade etti.

Guterres, “Kimseyi geride bırakmadan sekiz milyar insan için sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek inşa etmek amacıyla 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündem’ini tam olarak uygulayacağımıza dair verdiğimiz sözümüzü yenileyelim” çağrısı yaparak mesajına son verdi.

Bu girişim yoluyla desteklenen Amaçlar

Birleşmiş Milletler Uzmanlık Kuruluşu UNFPA (BM Nüfus Fonu) dur.

Hedef 1: Yoksulluğa son; Hedef 2: Açlığa son; Hedef 3: Sağlık ve kaliteli yaşam; Hedef 4: Nitelikli eğitim; Hedef 5: Toplumsal cinsiyet eşitliği; Hedef 10: Eşitsizlikleri azaltılması; Hedef 11: Sürdürülebilir şehirler ve toplumlar

“Bu bir başarı hikâyesi, kıyamet senaryosu değil”

UNFPA İcra Direktörü Dr. Natalia Kanem

Açıklamada, UNFPA İcra Direktörü Natalia Kanem şunları söyledi

Yalnızca nüfus toplamlarına ve nüfus büyüme oranlarına odaklanarak asıl noktayı kaçırıyoruz. İnsanlar aslında çözümdür, sorun değil. Barışçıl, huzurlu ve sürdürülebilir toplumlara giden tek yol, insanlara, haklarına ve seçimlerine yatırım yapmaktır. İdeal bir dünyada 8 milyar insan, haklar ve seçimlerle güçlendirilmiş daha sağlıklı toplumlar için 8 milyar fırsat anlamına gelir. Bunun için, ülkeler arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi kritik önem taşıyor. Ortak zorlukların üstesinden gelmek için ortak çözümlere ihtiyaç var. Her gün daha çok birbirine bağımlı hale gelen bir dünyada hiçbir ülke kendi kendine yeterli değil. Dünya çapında milyonlarca insanı haklarından ve seçimlerinden yoksun bırakan yoksulluk, ayrımcılık, şiddet ve dışlanma ve diğer engellere karşı, daha fazla eşitlik ve dayanışma içinde hep birlikte çalışmalıyız. Ancak o zaman sağlık, eğitim, onurlu ve eşit yaşamın ayrıcalık veya boş vaat değil, herkes için hak ve gerçek olduğu bir dünyayı birlikte inşa edebiliriz

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir