BM Genel Sekreteri Guterres Ukrayna Kiev’de, Zelenski ile buluştu.

BM Genel Sekreteri Guterres Ukrayna Kiev’de, Zelenski ile buluştu.

BM Genel Sekreteri Ukraynalılara desteği artırma sözü vererek “Dünya sizi görüyor” dedi

Ukrayna’yı “dayanılmaz bir kalp ağrısı ve acının merkez üssü” olarak nitelendiren BM Genel Sekreteri, 28 Nisan 2022 Perşembe günü Kiev’de Ukrayna Cumhurbaşkanıyla birlikte basın önünde Dünya kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Rusya’nın işgali sonrasında yerinden edilen milyonlarca insana ve acıların ortasında insanlara desteğini artırma sözü verdi.

BM Genel Sekreteri António Guterres, dünyanın dört bir yanından gazetecilere yaptığı açıklamada, “ BM’nin Ukrayna halkına desteği nasıl genişletebileceği, hayat kurtarabileceği, acıları nasıl azaltabileceği ve barış yolunu bulmaya nasıl yardımcı olabileceğine odaklanmak için buradayım” dedi.

Basın toplantısından kısa bir süre sonra, iki füze saldırısının başkenti sarstığı bildirildi ve bu, Rusya’nın çevredeki banliyölerden çekilmesine rağmen savaşın bitmekten çok uzak olduğunu hatırlattı.

Haberlere göre, şehrin kuzeybatısında en az bir kişi öldü ve birkaç kişi yaralandı – iki yüksek bina alev aldı ve bazıları enkaz altında kaldı.

Ukrayna’nın mücadele kararına “saygı duyuyorum”

BM Genel Sekreteri Guterres’in Ukrayna ziyareti, 28 Nisan 2022

BM Genel Sekreteri Guterres “Ukrayna halkının, dünyanın sizi gördüğünü, duyduğunu ve dayanıklılığınıza ve kararlılığınıza hayran olduğunu bilmesini istiyorum” dedi.

Dayanışma sözlerinin yeterli olmadığını da biliyorum. Sahadaki ihtiyaçları sıfırlamak ve operasyonları büyütmek için buradayım.

“Bu savaş sona ermeli ve Birleşmiş Milletler Anayasası ve uluslararası hukuk doğrultusunda barış tesis edilmelidir. Pek çok lider savaşı durdurmak için pek çok iyi çaba sarf etti, ancak bu çabalar şimdiye kadar başarılı olmadı.

“Size, Sayın Zelenski ve Ukrayna halkına şunu söylemek için buradayım. Pes etmeyeceğiz”.

“Kriz içinde kriz”: Mariupol

BM Genel Sekreteri Guterres, kuşatma altındaki ve yıkılan kıyı kenti Mariupol’da bırakıldığına inanılan on binlerce sivilin ve savaşçının, Azovstal çelik fabrikası kompleksine sığanan Ukraynalı asker ve sivillerin, Rus işgalcilerine karşı son umutlarının buradan bir insani koridor açılması ve kurtulmalarını “umutsuzca beklendiğini” söyledi.

“Mariupol’deki durum, kriz içinde bir krizdir. Binlerce sivilin hayatlarının kurtarılmasına ve  yardıma ihtiyacı var. Birçoğu yaşlı, tıbbi bakıma muhtaç veya hareket kabiliyeti kısıtlı insanlar. Kıyametten bir kaçış yoluna ihtiyaçları var ”.

António Guterres, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile 26 Nisan 2022 Salı günü Moskova’da yaptığı görüşmede, sivillerin tahliyesine yardımcı olmak için BM ve Kızıl Haç’ı dahil etmek için “prensipte” bir anlaşma olduğunu hatırlattı. “Bugün, Başkan Zelenski ve ben bu konuyu ele alma fırsatı bulduk” dedi ve “konuştuğumuz gibi, bu öneriyi gerçeğe dönüştürmek için ilerlemek için yoğun görüşmelerim var” dedi.

BM Fotoğraf/Eskinder Debebe: BM Genel Sekreteri António Guterres, Ukrayna’nın Irpin kentini ziyaret etti. 28 Nisan 2022

New York’ta Başarısızlık

Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve BM Sözleşmesi’ nin açık bir ihlali olduğunu akılda tutarak,  BM Genel sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyi’ nin savaşı önlemek veya sona erdirmek için birincil amacına ulaşamadığı yönündeki kategorik görüşünü dile getirdi. “Bu büyük bir hayal kırıklığı, hüsran ve öfke kaynağı” dedi.

Ancak  Birleşmiş Milletlerin kadın ve erkekleri, birçok cesur Ukrayna kuruluşuyla yan yana, Ukrayna halkı için her gün çalışıyor. Büyük çoğunluğu Ukrayna uyruklu olan 1.400’den fazla BM personelini selamlıyorum. Dokuz Operasyonel merkezde ve 30 lokasyonda görevlerinin başındalar.”

Karmaşık yardım misyonunun “şimdiye kadar üstlendiğimiz en hızlı ölçek büyütme operasyonlarından biri olduğunu ve her şeyin mükemmel olmadığının çok iyi farkındayız.  Neyi sağlayabilirsek, ihtiyaçların yanında sönük kalıyor .”

Sayın Guterres, her aşamada Ukrayna Hükümeti ile koordineli olarak daha fazla çalışma ve birlikte hareket etme sözü verdi.

Milyonlarca kişiye destek

Hayat kurtaran insani yardımın Ukrayna’da 3,4 milyon kişiye ulaştığını ve BM’nin Ağustos ayı sonuna kadar bu sayıyı iki katından fazla 8,7 milyona çıkarmayı hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Sayın Guterres, nakit yardımın genişletildiğini ve BM’nin Mayıs ayı sonuna kadar 1,3 milyon kişiye ulaşmayı ve Ağustos ayına kadar iki milyonu kapsamayı hedefleyerek ayda 100 milyon dolar dağıttığını söyledi.

“Bu, pek çok yönetişim sorunu ve pek çok zorluğu olan, gelişmekte olan bir ülkede tipik bir insani BM operasyonu değil. Ukrayna hükümeti ve vatandaşlarını destekleyen bir sistemi olan bir ülkedir ve bu nedenle  BM’nin rolü bu sistemin yerini almak değil,  Ukrayna halkını desteklemek için Hükümeti desteklemektir.”

Genel Sekreter, Mayıs 2022 ayına kadar dört milyona ve Haziran ayına kadar altı milyona yardım etmek amacıyla gıda yardımının 2,3 milyon kişiye ulaştığını söyledi.

BM’nin Ukrayna içinde yerinden edilmiş 7,7 milyon kişinin ihtiyaçlarını karşılama kapasitesini artıracağını, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yedi milyondan fazla kişiye travma ve acil bakım için tıbbi malzeme sağladığını söyledi.

“Ve insan hakları ihlallerini tespit edildiği her yerde izleyerek ve raporlayarak hesap verebilirlik ve adalet çalışmalarını ilerletiyoruz.”

Gelecek için sıfır noktası 

BM Genel Sekreteri Guterres, Kiev’de gazetecilere verdiği demeçte, “Sonunda” dedi, “birçok yönden, inşa etmemiz gereken dünya için sıfır noktasındayız – uluslararası hukuka, BM Sözleşmesine ve çok taraflılığın gücüne saygı duyulan bir dünya, sivilleri koruyan bir dünya, insan haklarını geliştiren bir dünya, liderlerin korumaya söz verdikleri değerlere göre yaşadığı bir dünya” dedi.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 29 Nisan 2022

 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir